שתף קטע נבחר

אשדוד: בית כנסת וגני ילדים שונו לישיבת ענק

כשקונים דירה בשכונה חדשה, צריך לבדוק היטב את התוכניות. כך עשו רוכשי דירות ברובע ט"ז באשדוד - אך באחרונה גילו שתוכניות להקמת גני ילדים ובית כנסת השתנו לבניית כולל אחד ענק בן 4 קומות. "אם היינו יודעים, לא היינו קונים שם דירה", אומרים התושבים ובעירייה טוענים: "לא חל שינוי בתוכניות"

רוצים לקנות דירה? גם אם תבדקו קודם טוב-טוב את התוכניות העירוניות בשכונה החדשה שבה אתם רוצים להתגורר, אם מדובר בתוכניות על הנייר - החלטה עירונית עלולה להפוך את הקערה על פיה. כך, לפחות, קרה ברובע ט"ז באשדוד.

 

תחקירים נוספים בערוץ הנדל"ן :

 

מספר בני אדם רכשו בשכונה דירות חדשות, על סמך תוכניות עירוניות שבישרו כי בקרן הרחובות אשכולית ואפרסמון במתחם יוקמו שני גני ילדים ובית כנסת קטן, שגודלו יהיה עד 150 מ"ר. ואולם, למרבה הפתעתם - גילו כי כבר לפני כשנה אישרה עיריית אשדוד את הקצאת השטח לטובת כולל בן 1,800 מ"ר, שיתפרש על פני 4 קומות.

 

"לא יכול להיות שאמרו לנו שיהיו שני גני ילדים ובית כנסת, ועכשיו התוכניות מראות לנו ישיבה של 4 קומות", אומר בזעם אייל אפריאט, שאמור לעבור עם משפחתו למתחם משכונה צפונית יותר בעיר. "אם מלכתחילה היה כתוב שהולכת לקום שם ישיבה, אף לא אחד מהדיירים היה רוכש שם דירה".

 

אפריאט מאשים את העירייה וטוען כי החליטה להזניח את הרובע החדש, והציגה מצג שונה לתושבים בעת שרכשו את דירתם. "אני רכשתי את הדירה בדצמבר 2010 והסתמכתי על הרישומים בעירייה. גני ילדים הם דבר קריטי בשכונה, שכן מדובר בשכונה עם משפחות רבות. ללא גני ילדים ניאלץ לשלוח את הילדים לגנים מרוחקים ברחבי העיר", הוא אומר.

 

אפילו צבי צילקר, חבר מועצת עיריית אשדוד, טוען כי לא זכור לו שהקצו גודל כזה לבתי כנסת ולישיבות, והוא ביקש להקטין את הכולל ל-1,000 מ"ר. להערכתו, אם אכן תיבנה ישיבה בגודל כזה - "כל בית כנסת ירצה גודל כזה". למרות זאת, בסופו של יום על פי תוכניות העירייה הכולל אכן יהיה בגודל של 1,800 מ"ר.

 

גם עמי מליאנקר, רוכש נוסף ברובע ט"ז, נתקל באותה בעיה. "עשינו בדיקות מעמיקות, ובדקנו את ייעוד הקרקע שבקרבת הבניין. לשמחתנו, לפי הבדיקות בעירייה, היו אמורים להיבנות שני גני ילדים. בימים אלה, כ-3 חודשים לפני מועד הכניסה, התברר לנו שבמקום גני הילדים תיבנה ישיבה". עוד הוא טוען כי אופי המבנה החדש שיקום (הישיבה) אינו מתאים לאזור, לייעוד הקרקע והמקורי ובעיקר לאוכלוסייה.

 

עיריית אשדוד: לא חל שום שינוי בתוכניות 

מעיון במסמכי התכנון של עיריית אשדוד ניתן לראות כי קיימת סתירה בתכנון המבנה, משום שלא כל המחלקות עדכנו את הרישום על המפות. במחלקת הנכסים מופיע כי בקרן הרחובות אפרסמון ואשכולית יהיה כולל בן 1,800 מ"ר; ואילו במחלקת התכנון נראה המצב הקודם - המבשר על גני ילדים.

 

שכונת רובע ט"ז היא שכונה חדשה בדרום אשדוד, שכוללת מגדלי מגורים עם 1,500 יחידות דיור. רוב הדירות בשכונה טרם אוכלסו, ועם סיום הבנייה בעוד כשנה צפויים להתווסף אליה כ-5,000 תושבים. מדובר בשכונה המושכת זוגות צעירים ומשפרי דיור, ומציעה סטנדרט מגורים גבוה יחסית. 5 יזמים בונים בשכונה, בהם חברת פרץ בוני הנגב, חברת שמעון צרפתי וחברת דונה.

 

מעיריית אשדוד נמסר בתגובה: "ממינהל ההנדסה נמסר כי על פי התב"ע (תוכנית בניין עיר - א.ש) החלה על האזור, המגרש מיועד לבנייני ציבור ולא חל שום שינוי בתוכניות. תוכנית המתאר מאפשרת בנייה בייעוד זה של 50% תכסית (מה שבנוי על הקרקע - א.ש) ועד 4 קומות.

 

"טרם הוגשה בקשה להיתר, מאחר שממתינים לאישור ההקצאה על ידי משרד הפנים, כנדרש מהליך ההקצאה. כמקובל בחוקי הבנייה, מידע זה היה בפרסום שהוצב בשטח, וכל איש יכול היה לראות שהקרקע מיועדת לצרכי ציבור. אגב, הזכויות בשטחים המוגדרים לצורכי ציבור הם זהים בכל העיר".

 

עם פרסום הידיעה, עדכנה עיריית אשדוד כי התוכנית לישיבה בת 1,800 מ"ר לא עברה את אישור משרד הפנים, שדחה את בקשת העירייה לשינוי יעוד מבנה הציבור. בעירייה סיפרו כי כעת התוכנית תחזור למתכונתה המקורית ובה יהיו שני גני ילדים ובית כנסת בן 150 מ"ר.

 

כך נראתה התוכנית שבה הובטח כי יוקמו גני ילדים ()
כך נראתה התוכנית שבה הובטח כי יוקמו גני ילדים

 

אותה תוכנית - רק הפעם עם בניית כולל. אפשר לראות את השינוי בכתב יד ()
אותה תוכנית - רק הפעם עם בניית כולל. אפשר לראות את השינוי בכתב יד

 

המידע הראשוני לידיעה הגיע באמצעות הדואר האדום


פורסם לראשונה 04/03/2013 08:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי רוקח
העיר אשדוד. מה שוות התוכניות?
צילום: אבי רוקח
מומלצים