שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תבעה אבהות מהיזיז שהכניסה להיריון

  בימים אלה צפוי ביהמ"ש להורות על בדיקת אבהות בהסכמת הצדדים, אשר אם תוכיח כי אכן היזיז הוא האב הביולוגי, הדבר עשוי להשליך על חובתו לשלם לבנו מזונות עד הגיעו לבגרות

  תביעה לקביעת אבהות שהוגשה לאחרונה, נדונה בימים אלה בביהמ"ש למשפחה. במרכז התביעה - זוג ידידים ותיקים שקיימו יחסי מין מזדמנים, וגילו להפתעתם כי ההגנות לא פעלו כנדרש. בימים אלה צפוי ביהמ"ש להורות על הבדיקה בהסכמת הצדדים, אשר אם תוכיח כי אכן הידיד הוא האב הביולוגי - הדבר עשוי להשליך על חובתו לשלם לבנו מזונות עד הגיעו לבגרות.

   

  עוד בנושא:

  הונאת אבהות - סיכוי של 15% שהילד לא שלך

  האם תקחי לך את הגבר הזה להיות לך יזיז?

   

  סיפור יחסיהם של הצדדים החל לפני למעלה מעשר שנים, אז ניהלו זוג הידידים הוותיקים מערכת יחסים זוגית שלא החזיקה מעמד זמן רב. השניים נפרדו ברוח טובה לאחר כשנה. לאורך השנים שמרו הגבר והאישה, שנשארו רווקים, על יחסי ידידות הדוקים, והוסיפו להיפגש מעת לעת.

   

  באחד המפגשים הללו, בשנת 2011 , קיימו השניים יחסי מין ללא שהייתה כל כוונה מצד שניהם לחזור למערכת יחסים זוגית, אולם לתדהמתם הם גילו כי המפגש החד פעמי, למרות שהתקיים עם אמצעי מניעה, הוביל להריון בלתי צפוי.

   

   

  הריון כנגד כל הסיכויים

  הפגישה החד-פעמית התקיימה לדברי האישה בתקופה שבה, לטענתה, לא היו לה יחסים אינטימיים עם אף גבר אחר. אמנם יחסי המין לא כללו שימוש בקונדום, אך זאת רק משום שהאישה נטלה באותה העת גלולות למניעת הריון.

   

  למחרת אותו מפגש גורלי בו קיימו השניים יחסי מין, גילתה האישה כי שכחה לקחת גלולה באותו החודש. על כן, ליתר ביטחון, נטלה ביום המחרת גם את גלולת הפוסטינור המוכרת כ"גלולת היום שאחרי", שתפקידה למנוע הריון בלתי רצוי לאחר קיום יחסי מין בלתי מוגנים.

   

  מעבר לנטילה הקבועה של הגלולות, ומעבר לנטילת גלולת הפוסטינור ביום המחרת, גילתה האישה בדיעבד, כי סיכוייה להיכנס להריון היו מלכתחילה מזעריים - לאור העובדה שסבלה באותה העת בלא שידעה על כך, מבעיה רפואית המשליכה, בין השאר, על פוריותה. חרף כך וכנגד כל הסיכויים, התפתח הריון ברחמה של האישה כתוצאה מאותם יחסי מין מזדמנים, והיא מיהרה אל ידידה כדי לעדכנו בחדשות.

   

  החדשות היכו את הגבר בהלם, ותגובותיו לנושא היו הפכפכות, כך לפחות טוענת האישה. בתחילה ביקש לשכנעה לוותר על ההיריון ולהפיל את העובר, אך לאחר שחשבה על כך מעט ובהתחשב בגילה המבוגר ומצבה הרפואי, החליטה האישה להמשיך את ההיריון. משהבין הגבר כי האישה רוצה להמשיך בהריון, הוא הצהיר בפניה כי ייקח חלק בהריון ובגידול הילד, אך לבסוף, כך מעידה האישה, חזר בו ונעלם.

   

  בינתיים הסתבך מצבה הרפואי של האישה, והיא נאלצה להיכנס לשמירת הריון. במקביל, באותה תקופה נסגר במפתיע מקום עבודתה, ומעסיקיה קיבלו הרשאה לפיטוריה, חרף הריונה, ממשרד התמ"ת. האישה נותרה למעשה ללא מקור פרנסה, ללא יכולת לשוב למעגל העבודה ונאלצה לעבור לגור בבית אימה. היא הסתפקה בכל מהלך ההיריון בגמלה לשמירת הריון שקיבלה מהביטוח הלאומי, ובדמי אבטלה.

   

  לצד השמחה על היוולדו של בן זכר בריא, הוצאות האישה רק הלכו ותפחו. כל פרנסתה הייתה תלויה בדמי הלידה שקיבלה מהביטוח הלאומי, ובדמי האבטלה שהיו צפויים להסתיים בשלב כלשהו. בנסיבות אלה, לא נותר לה אלא להיעזר רבות בהוריה ולהסתמך על סיוע כלכלי משמעותי מצדם.

   

  הפכפכות גברית

  בסמוך ללידת התינוק הצליחה האישה ליצור קשר עם הגבר, ובאחת השיחות ביניהם אף הסכימו כי יפנו לבדיקה גנטית, אך לאחר אותה שיחה, שב הגבר ונעלם למספר חודשים נוספים. רק כאשר האישה התריעה בפניו כי תאלץ להגיש תביעות, שב הגבר ליצור עימה קשר, ואף הבהיר לה כי אינו זקוק לבדיקה גנטית - שכן הוא יודע שמדובר בבנו.

   

   

  מאידך, משהתקבלה התביעה, טען הגבר כי הוא מעוניין בבדיקה הגנטית להוכחת אבהותו ואף דרש להקפיא את הדרישה לתשלומי המזונות, עד להגעת תוצאות הבדיקה. לדברי האישה, הגבר הבהיר לה כי אינו רוצה שום חלק בחיי בנו, לא משום שאינו בטוח כי הוא בנו, אלא משום שאינו רוצה להכיר בו ואינו רוצה לקחת חלק בפרנסתו ובגידולו.

   

  במסגרת התביעה להכרה באבהות, אותה הגישה האישה לבית המשפט למשפחה, מבקשת האישה כי כל עוד הגבר מסרב להודות באבהותו, תיערך לצדדים בדיקת רקמות. במידה ויתברר כי הוא אביו הביולוגי של הקטין, מבקשת האישה כי ביהמ"ש יורה על רישומו כאבי הקטין במשרד הפנים, בהתאם להוראות חוק מרשם האוכלוסין וייקבע את שם משפחת הקטין.

   

  חשוב להדגיש כי פועל יוצא מהכרה באבהות הגבר, תחייב אותו על פי הדין העברי, כאב יהודי, לשלם את מזונות ילדו מעת הגשת תביעת המזונות, ועד הגיע הילד לגיל 18, ועל כן ההכרעה על זהות האב, במקרה שכזה, כה חיונית.

   

  עוד יש לציין כי על פי הפסיקה ובהתאם לדרישות היועץ המשפטי לממשלה, גם אם האב היה מצהיר כי הינו האב, נדרש מביהמ"ש להפנות את הצדדים לעריכת בדיקת רקמות ולא להסתפק בהצהרת האב בלבד לשם כך. 

   

  בואו להיות חברים שלנו בפייסבוק  

   

  הכותבת בעלת משרד העוסק בדיני משפחה, גירושין, ירושות וצוואות

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אתה הכנסת אותי להיריון. קח אחריות
  צילום: shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים