שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  יום ראשון ל"קווי ההפרדה" בשומרון: לחץ ומהומה
  במעבר אייל יצאה לדרך היוזמה להפעלת אוטובוסים לפלסטינים שנחשפה לראשונה ב-ynet. הפועלים מתלוננים על הקושי להגיע לנקודות ההסעה ועל האיסור להפעיל מוניות: "צריכים לצאת שעה וחצי לפני, נפסיד יום עבודה". עימות עם נציגי משרד התחבורה שאובטחו על ידי יס"מ
  לחץ, איחורים ואי סדר ביום הראשון להפעלת האוטובוסים הנפרדים לפלסטינים ולמתנחלים בשומרון: הבוקר (ב') התפתחה מהומה בנקודת היציאה במעבר אייל הסמוך לקלקיליה, אחרי שפועלים פלסטינים רבים לא הצליחו לעלות על האוטובוסים כדי לנסוע לעבודתם בתוך הקו הירוק. הם מחו על העובדה שכעת עליהם להגיע למעבר ממקומות מרוחקים בשומרון, מאחר שקווי האוטובוס הללו הם כרגע האפשרות היחידה שלהם להיכנס למרכז הארץ.

    

  עומס בעלייה לאוטובוס. הבוקר במעבר אייל (צילום: גור דותן)
  עומס בעלייה לאוטובוס. הבוקר במעבר אייל(צילום: גור דותן)

  חלק מהפועלים ניסו לצעוד רגלית לתוך ישראל (צילום: גור דותן)
  חלק מהפועלים ניסו לצעוד רגלית לתוך ישראל(צילום: גור דותן)

   

  כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

   

  הבוקר יצאה היוזמה לדרך, אך מאחר שלא נשלחו מספיק אוטובוסים - התפתח במקום לחץ רב. מה שתרם ללחץ הייתה

  העובדה שהמשטרה אסרה על בעלי מוניות פרטיות לבצע הסעות, ופועלים רבים נתקעו במעבר בלי יכולת להגיע למקום עבודתם. רבים מהם החלו לצעוד רגלית לכיוון ישראל אך נעצרו והוחזרו על ידי המשטרה לאזור המעבר.

   

  איברהים, תושב הכפר בידיא: "זה בלתי אפשרי בשבילי להגיע עד לפה. אני צריך לצאת שעה וחצי לפני הזמן כי אני גר רחוק ממעבר אייל, ואם אני מפסיד את האוטובוס - הלך לי כל יום העבודה. אני גר ממש ליד היציאה לישראל, אבל עכשיו אני צריך לבוא לפה בגלל האוטובוסים. אמרו לנו שמעכשיו לא ייתנו לנו גם לחזור עם האוטובוסים הביתה".

   

  כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, בעקבות לחץ מצד מתנחלים, החליט משרד התחבורה למנוע מפלסטינים נסיעה באוטובוסים של יהודים ולהפעיל קווים המיועדים להם בלבד. הרעיון נולד אחרי שתלונות רבות התקבלו במשרד התחבורה על כך שפועלים פלסטינים מצליחים לעקוף את נקודות הבידוק של צה"ל וכוחות הביטחון. הקווים החדשים אמורים להסיע פלסטינים מאזור ההתנחלות צופים למרכז הארץ, ועל פי עדויות נהגים, פלסטינים שינסו להשתמש בקווים "המעורבים" יידרשו לרדת.

   

  "לא ברור אם בדרך חזרה נספיק להגיע לאוטובוס" (צילום: גור דותן)
  "לא ברור אם בדרך חזרה נספיק להגיע לאוטובוס"(צילום: גור דותן)

   

  פאוזי, המתגורר בכפר זיתא הסמוך לאריאל וביקש להגיע לעבודתו בישראל, התעכב גם הוא במעבר אייל והביע תסכול מהמצב: "לא ברור לי למה עושים את כל הבלאגן הזה. אני צריך לנסוע שעה וחצי רק כדי להגיע לאוטובוס, ועכשיו בכלל לא ברור אם יש מספיק אוטובוסים.
  אני מקווה שבדרך חזרה אספיק להגיע לאוטובוס. אני אגיע הביתה בחצות. חבל שאסור לי לנסוע באוטובוסים האחרים שמגיעים לאריאל".

   

  פועלים רבים נוספים שהגיעו למחסום התעמתו מילולית עם נציגי משרד התחבורה ועם נציגי חברת האוטובוסים אפיקים, שאובטחו על ידי אנשי יס"מ שהגיעו למעבר כדי לשמור על הסדר.

   

  הפלסטינים ביקשו לברר אם יותר להם להשתמש באוטובוסים הרגילים, ואחד מאנשי אפיקים ענה להם: "הנהגים הם לא שוטרים והם לא יורידו אתכם, אבל אתם צריכים לנסוע איפה שמותר לכם".

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "יום ראשון ל"קווי ההפרדה" בשומרון: לחץ ומהומה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אין מקום. לחץ ומהומה במעבר אייל
  צילום: גור דותן
  פאוזי. "אגיע הביתה בחצות"
  צילום: גור דותן
  מוצר השנה
  מומלצים