שתף קטע נבחר

סוכנים וכספות שתולות: נתפסו עשרות פורצים. צפו

לא פחות מ-102 חשודים נעצרו במבצע בהשתתפות 800 שוטרים. "מרקו" ו"תומר" הסמויים צילמו את הכנופיות אחרי שפיתו את הגנבים לדירות. המבצע התנהל במשך 10 חודשים

רבים מדי מכירים את התחושה הזו - לחזור הביתה ולגלות שהוא נפרץ, שרכוש יקר נגנב, שאדם זר הפך את החפצים ופגע במקום הפרטי ביותר. לרוב, את הכעס מלווה חוסר אונים, שכן המשטרה לא מגיעה לפורצים. אבל לפנות בוקר (יום ג') התרחש אירוע חסר תקדים: במבצע מיוחד ולראשונה הצליחה המשטרה במרכז להחדיר סוכנים סמויים לכנופיות פורצים, ועצרה 102 חשודים.

 

עוד בחדשות:

מסע הקטל בחיפה: לרוצח השלושה לא היה עבר פלילי

אוקראינה: אוליגרך ישראלי ניצל מניסיון התנקשות

 

עם סיומו של מבצע "ירח כפול" שיצא לאור, חשפה משטרת מחוז מרכז שני סוכנים סמויים - "מרקו" ו"תומר" - שהפעילה היחידה המרכזית בפיקודו של  ניצב-משנה יגאל בן שלום במשך עשרה חודשים בראשון לציון, נתניה, תל אביב, רחובות, אשדוד וטייבה. בין היתר הם תיעדו חשודים במהלך פריצות לבתים בעודם עוקרים כספות, והביאו להפללתם עשרות עבריינים גם בעסקאות של סחר בסמים.

 

שוטרים שהשתתפו במבצע הלילי הגדול (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שוטרים שהשתתפו במבצע הלילי הגדול(צילום: מוטי קמחי)

 

בשל העובדה שבעבירות התפרצות אסור לסוכן להדיח את העבריין לבצען, נדרשו אנשיו של דרור אסרף, ראש מפלג המודיעין בימ"ר, למצוא דרכים יצירתיות להפליל את אותן כנופיות מתוחכמות שפעלו בכל אזור המרכז. הם "רישתו" חמש דירות באזור שבין נתניה לרחובות במצלמות אבטחה, הטמינו בהן כספת ודאגו לפזר בקרב אנשי העולם התחתון מידע על הימצאותן של אותן כספות.

 

ואכן, חברי הכנופויות המקצועניות לא איחרו לשמוע על הדירות ה"מזמינות" ונערכו לפרוץ לתוכן, לא לפני שראו דירות תמימות למראה עם אנשים שגרים בהן, וקיבלו את האינפורמציה המדויקת על קיומה של הכספת עם הכסף והתכשיטים. הם רק לא ידעו שכל מה שהם עושים מתועד בכמה מצלמות שהותקנו בדירה, וגם בדרך הכניסה והיציאה ממנה.

 

בדרך זו הצליחו הסוכנים לעלות על ארבע כנופיות שמתמחות בפריצות לבתים, שאליהן משתייכים כ-17 חשודים שרובם מוגדרים כיעדים מיוחדים של המשטרה שמחפשת זמן רב לעצור אותם.

 

הסוכנים עלו על ארבע כנופיות. "מרקו" ו"תומר" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הסוכנים עלו על ארבע כנופיות. "מרקו" ו"תומר"(צילום: מוטי קמחי)

 

"זה היה הורג אותי שאנשים הולכים ופורצים לאנשים לבית. לחמותי פרצו לבית, לחברים שלי פרצו, ותמיד ידעתי שיש לי את היכולות להתחבר לאנשים הנכונים ולפעול נגד התופעה", הסביר הסוכן "מרקו" רגע לאחר שנחשף סיפור הכיסוי שלו בפני בני משפחתו ושאר שוטרי המחוז.

 

במהלך ההפעלה שלהם הצליחו הסוכנים גם להפליל עשרות סוחרי סמים. באחד המקרים תועדה קשישה כבת 80 שנסעה ללוד וקנתה מסוחר מנת סמים עבור בנה שנמצא ב"קריז". "זה היה מזעזע לראות אימא שקונה סמים לבן שלה", סיפר הסוכן שהיה עד לאותו אירוע.

 

ניצב סאו מעניק תעודת הוקרה לאחד הסוכנים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ניצב סאו מעניק תעודת הוקרה לאחד הסוכנים(צילום: מוטי קמחי)

 

מבצע המעצרים רחב ההיקף חייב את המשטרה להיערך בכוחות מיוחדים. לא פחות מ-800 שוטרים,

 בלשים ואנשי היחידות המיוחדות יצאו למבצע. נגד כל חשוד הוכן תיק עב כרס עם התמונות והראיות.

 

רגע לפני שיצאו פנה מפקד המחוז, ניצב בנצי סאו, אל תובעות המשטרה שאמורות להגיש את כתב האישום ולנהל את המשפטים. "אני לא רוצה אף עסקת טיעון אחת עם עברייני הרכוש", אמר. "יש נגדם ראיות מספיקות, צריך לנהל משפט עד הסוף. בחוק קבוע שבע שנות מאסר על עבירת התפרצות, שבית המשפט הוא שיכריע כמה מגיע לעבריינים האלה לשבת בכלא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שני הסוכנים הסמויים
צילום: מוטי קמחי
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים