שתף קטע נבחר

ההקלטה: "צ'קים לבדואים כדי שיביאו מצביעים"

אחד מעובדיו של גיסו של עמיר פרץ הוקלט מספר על הפגישות, הצ'קים והעסקאות בפריימריז לתמיכה "במחנה החברתי". מרגלית, מג'אדלה וטריף הוזכרו גם כן, אך הם מכחישים. המפכ"ל התייחס לחקירה: "לא נהיה כלי משחק בידי אף גוף פוליטי"

זו העדות שהובילה לחקירת פרשת החשד לקניית קולות בפריימריז של מפלגת העבודה . לידי ynet ו"ידיעות אחרונות" הגיעה ההקלטה של אחד מהמשתתפים לכאורה בפגישות שבהן הועברו לדבריו סכומי כסף בתמורה לקולות מתפקדים. בין השמות שהוזכרו כמעורבים בפגישות המדוברות - ח"כ אראל מרגלית, והשרים לשעבר סאלח טריף וראלב מג'אדלה.

 

הדובר בהקלטה הוא אחד מהעובדים במטה הבחירות של סמי שושן, שרץ בעצמו בפריימריז ולא התברג במקום ריאלי. שושן הוא גיסו ומקורבו של עמיר פרץ. פרץ עצמו הכחיש נמרצות את שרבוב שמו לפרשה. גם שושן ויתר המעורבים מכחישים לחלוטין.

 

"זה היה בתקופה שהופעלו אזעקות בדרום, כל הדרום היה מלא אזעקות, אנחנו נסענו בתוך האזעקות. אפילו אני זוכר שהיו אזעקות ועצרנו את הרכבים", סיפר האיש על ימי "עמוד ענן".

 

יחימוביץ' ופרץ בעבר (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
יחימוביץ' ופרץ בעבר(צילום: עופר עמרם)
 

לדבריו, "הגענו לצומת בית קמה, יש שם מסעדה. הגענו למסעדה אני וסמי, עמיר פרץ והמאבטחים שלו, שני רכבים של בדואים... ושם נכנסנו למסעדה, הייתה פגישה שארכה כמעט שלוש שעות ושם סמי גם כתב את הצ'קים, פנקס הצ'קים שהוא ביקש שאני אביא אותו מאוטו, לא הבאתי אותו לפגישה. רשם את הצ'קים, מסר את הצ'קים לבדואים בנוכחות עמיר פרץ. עמיר ו--- יצאו מהפגישה, סמי נשאר לשבת עם הבדואים. באיזשהו שלב הוא אמר לי ללכת לאוטו והוא נשאר לבד עם הבדואים. סך הכול כל הסיפור לקח 3 שעות".

 

-עמיר ידע במה מדובר?

"כן. אמרו בפגישה גם. זה התמיכה במחנה החברתי. אתם תקבלו רשימה שלי מי עליכם לבחור, 8 חברים מתוך 12 ובהם אתם בוחרים".

 

- מי ה-8?

"סמי שושן, עמיר פרץ, ח"כ בנימין בן אליעזר, מרב מיכאלי, איתן כבל, יריב אופנהיימר, דני עטר וראלב מג'אדלה. אלה היו השמונה אנשים שהיו אמורים לבחור בהם".

  

- למה לוקח 3 שעות? על מה מדברים?

"כמה יותר אנשים יתמכו במועמדים. אנחנו רוצים.. תביא לנו עוד אנשים תקבל עוד כסף, זה מהות הפגישה".

 

- כלומר נאמר שם במפורשות - ככל שתיתן לנו יותר קולות תקבל יותר כסף?

"כן. כן. דיברו שם על סכום של אלפי שקלים, והם אמרו שהם דואגים להביא את האנשים שלהם לקלפי ביום הבחירות".

 

-אז זה היה בעמוד ענן ואתה זוכר קצת מאוחר יותר ביום הפריימריז עצמו פגישה נוספת.

"ביום הפריימריז עצמו ישבנו לאכול צהריים אני וסמי במקום בפונדק אסא, אני לא זוכר באיזה צומת בדרום. הגיע לשבת איתנו איזה בדואי, מרהט לעניות דעתי, רשום לי השם שלו ביומן. במהלך הארוחה סמי ביקש שאני אביא את הפנקסי צ'קים מהאוטו. הבאתי אותם הם נשארו לדבר. בנוכחותי הוא רשם שם צ'ק של כמה אלפי שקלים, מסר אותו לבדואי. אני סיימתי לאכול הוא אמר לי - 'טוב, תלך לאוטו. אני בא עוד מעט'. ישבו שם עוד חצי שעה והכול ביום הפריימריז. השעה הייתה 12:30 בצהריים כולם רצים, כולם בלחץ ואנחנו יושבים ואוכלים צהריים, יש לנו זמן. אחרי חצי שעה הוא חזר לאוטו".

 

- הם דיברו בפגישה? למה הוא ביקש כסף? 

כי שלי יחימוביץ' הפעילה חוקרים באותו יום בקלפיות של המגזר הערבי בדואי וצריך להמריץ אנשים כי אנשים מפחדים. החוקרים, שוטרים מכל מיני כאלה, אני צריך להמריץ אז תיתן לי יותר כסף. והוא קיבל, הוא קיבל כל מה שהוא רצה".

 

אראל מרגלית מסר בתגובה: "נדהמתי לגלות את שמי משורבב לפרסומים האלה. אין לי שום חלק בפרשה הזאת, ובצורה יותר ספציפית אני אבהיר כי מעולם לא שילמתי דבר או נתתי דבר לאיש כדי שיצביע בשבילי. הגעתי למפלגת העבודה כדי להנהיג פוליטיקה אחרת. בשנתיים האחרונות אני עובד קשה יומם ולילה, אני חורש את הארץ כדי לגייס תמיכה על בסיס של היכרות אישית. אני יכול רק לנחש למי המוטיבציה לשרבב את שמי לכאן ואני בטוח שיתברר במהרה שאין לי קשר לפרשה הזאת".

 

בהמשך לחשיפה ב"ידיעות אחרונות", נודע ל-ynet כי בכירי היחידה הארצית לחקירות הונאה כבר גבו עדות מאחד האנשים שסיפר להם על השיטה לכאורה בבחירות המקדימות במפלגת העבודה.

 

"המשטרה לא תהיה כלי משחק בידי אף גוף פוליטי", הבהיר המפכ"ל, רב-ניצב יוחנן דנינו. "המשטרה תחקור ותעשה את

עבודתה לחקר האמת. בואו ניזהר בכבודם של אנשים בשיח הציבורי. בהינף משפט אנו יכולים לפגוע כל כך קשה באחרים", הוסיף באירוע סיכום השנה של מחוז חוף במשטרה.

 

החקירה החלה בשבועות האחרונים דווקא סביב הפריימריז במפלגת הבית היהודי לאחר שעלה חשד כי ח"כ ניסן סלומינסקי שילם כסף לקבלני קולות על מנת שאלה יפקדו בשבילו אנשים לבחירות הפנימיות. היום נחשף ב"ידיעות אחרונות" כי גם במפלגת העבודה הופעלו קבלנים, ולפי העדויות אלה קיבלו כסף גם מחברי כנסת. עוד נטען כי שר בכיר לשעבר היה נוכח באחד המפגשים שבהם הועבר הכסף, ויו"ר המפלגה שלי יחימוביץ' חשפה את שמו - עמיר פרץ.

 

פרץ עצמו אמר הבוקר בראיון לאולפן ynet: "קיבלתי את הידיעה על הכוונה של עיתון ידיעות אחרונות לפרסם רק אתמול בלילה, כשנתבקשנו להגיב. אמרנו 'כשמדברים על פגישה מסוימת נודה אם תגישו לנו מה התאריך ומי האנשים ונוכל לבדוק אם עמיר פרץ השתתף".

 

בהכנת הידיעה השתתפו מורן אזולאי ועומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
הבחירות בעבודה
צילום: עידו ארז
מומלצים