שתף קטע נבחר

שמונה תיקים, הרבה מאוכזבים בליכוד

בזמן שנתניהו מתרכז בלפתות שותפות, במפלגתו נערכים לקרב על 8-7 התיקים שכנראה יגיעו לידיהם. חברי הסיעה צופים שאלו יחולקו לפי יחסיהם עם היו"ר, וסביר להניח שרבים יהיו לא מרוצים. ארבעה תיקים יילכו לישראל ביתנו

המשא ומתן הקואליציוני טרם הגיע לסיומו, לא ברור אילו תיקים יחלק ראש הממשלה בנימין נתניהו לשותפותיו העתידיות בקואליציה, ולחברי הליכוד עצמם אין ברירה אלא להמתין בדריכות רבה לרגע שבו יגיע תורם בסבב. לפי שעה, נראה כי נתניהו מעדיף להתמקד בפתרון הסוגיות השונות עם יש עתיד ועם הבית היהודי, ורק אחר כך יתפנה לטפל באנשי מפלגתו, שעסוקים בימים אלה בעיקר בספקולציות ובניחושים מורטי עצבים.

 

ההערכה בליכוד היא שיאיר לפיד ואנשיו יתעקשו על הקטנת הממשלה, אך ביש עתיד אומרים כי בהיעדר ברירה, הם יסכימו לחרוג במעט ממכסת 18 השרים שקבעו במהלך מערכת

 הבחירות. בכירים ביש עתיד אמרו אמש כי המפלגה תוכל לקבל מספר שרים הקטן מ-24 - ואם כך יהיה, על פי החלוקה הנראית כעת לעין, יוקצו לליכוד בין שבעה לשמונה תיקים, לא כולל זה של ראש הממשלה.

 

נתניהו יצטרך, אם כך, לדאוג לארבעה שרים בכירים (גדעון סער, ישראל כץ, יובל שטייניץ וסילבן שלום), לשדרג לפחות אחד (גלעד ארדן), ולדאוג לתעסוקה ללימור לבנת. יולי אדלשטיין, שהודיע כי יתמודד על תפקיד יו"ר הכנסת, יוסר מרשימת ה"מצפים" לתפקיד שר. עוד מי שאמור לזכות בשדרוג משמעותי הוא השר משה (בוגי) יעלון, שנחשב לפי שעה בליכוד למועמד מוביל לתפקיד שר הביטחון, תיק שלא נדרש עד כה על ידי אף לא אחת מהסיעות. וכל זה מבלי להזכיר את חברי הכנסת של הליכוד, ובראשם יו"ר הקואליציה זאב אלקין, שמצפים להתמנות לשרים בממשלה הבאה.

 

סיעת הליכוד בערב הבחירות. עכשיו מגיע החלק הקשה (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
סיעת הליכוד בערב הבחירות. עכשיו מגיע החלק הקשה(צילום: עופר עמרם)

 

אלא שמלאכת חלוקת התיקים תהיה הפעם מורכבת, במיוחד מאחר שנתניהו חייב כארבעה תיקים לאביגדור ליברמן ולאנשיו, ובראשם תיק החוץ. ביש עתיד כבר הצהירו כי ידרשו את תיק החינוך, ובימים האחרונים גם הדגישו כי בתור שותפה קואליציונית בכירה - מגיע למפלגה תיק אחד מבין שלושת הבכירים, והכוונה היא לתיק החוץ. אלא שליברמן מתעקש לשמור על התיק עד שיסיים את ענייניו המשפטיים, ונתניהו מחויב לשותפו הקרוב ביותר. גם הניסיון של נתניהו לעניין את לפיד במשרד האוצר לא נראה שנושא פרי.

 

"אין פה מה להילחם על התיקים", אמר שר בכיר בליכוד. "נתניהו יחלק את התיקים שיהיו לליכוד לפי מערכות היחסים שפיתח עם האנשים לאורך השנים. שום דבר לא יכול להיוולד בן לילה, כך שמלחמה על התיקים לא באמת יכולה להתקיים, בעיקר לא בין השרים שכיהנו בממשלה הקודמת. כולם מבינים מה מצבנו". בהתאם לכך, רק חברי כנסת בודדים מאמינים כי יזכו בשדרוג, וההערכה היא שרק שניים עד שלושה חברי כנסת מכהנים ישודרגו לסגני שרים. השמות המובילים הם ציפי חוטובלי, יריב לוין, אלקין ואופיר אקוניס. סגנית השר גילה גמליאל מצפה להתמנות לשרה.

 

בשל המחסור בתיקים, החלו בכירים בליכוד למתוח בימים האחרונים ביקורת על ההסכמים של נתניהו וליברמן, "לא ברור למה ראש הממשלה חייב לתת ארבעה או חמישה תיקים לישראל ביתנו", אמר אחד השרים. "המציאות השתנתה, ומספר המנדטים שקיבלנו יחד הרבה יותר קטן ממה שציפינו. אולי הגיע הזמן לחשוב מחדש על חלוקת התיקים בינינו". אלא שלפי שעה, ראש הממשלה נשאר נאמן לסיכומים על ליברמן, וחרף העניין של יש עתיד, בליכוד חוזרים ומבהירים כי תיק החוץ בטוח בידיה.

 

פרס ניחומים וושינגטון?

השאלה הגדולה היא כיצד יפעל נתניהו: האם יבקש לרענן את השורות ולקדם את השרים הפופולריים בליכוד, דוגמת ארדן וסער, או שמא יימנע מתזוזות דרמטיות?

 ומה יקרה עם צחי הנגבי, שעליו סומך ראש הממשלה בנושאי ביטחון, ורואה בו שותף נאמן לסוגיה האיראנית. הנגבי נחשב לפני הבחירות למועמד ודאי לתפקיד שר בממשלה הבאה.

 

"המצב מורכב מאוד", אומר שר בכיר בליכוד. "נתניהו יצטרך באמת לשבור את הראש. הוא כנראה ינסה להקפיא פחות או יותר את התמונה, כדי לא לפתוח מחול שדים בקרב המאוכזבים". אגב, אחד המאוכזבים העתידיים עוד עשוי ליהנות משליחות יוקרתית בחו"ל. בעוד חודשים בודדים יסיים מייקל אורן קדנציה בוושינגטון. שמו של ארדן נקשר כמה פעמים עם התיק הזה, והוא לא נפל בעבר מן הכיסא כשהתפקיד צוין באוזניו. האם יסכים לנסוע לארה"ב לשנים הקרובות? ארדן הפופולרי לא רוצה, אך לנוכח הבצורת בתיקים - וושינגטון עוד עשויה להישמע כאופציה לא רעה בכלל.


פורסם לראשונה 05/03/2013 23:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. ההחלטה בידיו
צילום: רויטרס
מומלצים