שתף קטע נבחר

פלונטר התיקים: לפיד חושש מ"מלכודת" האוצר

יו"ר יש עתיד דורש את תיק החוץ, בנט את האוצר - ושניהם מסבירים: ישראל ביתנו של המיועד לשר החוץ ליברמן קטנה יותר

עשרה ימים לפני המועד האחרון להרכבת הממשלה, עיקר המחלוקת בין ראש הממשלה בנימין נתניהו למנהיגי הבית היהודי ויש עתיד נסובה סביב מספר השרים שיכהנו בממשלה ודרישתם של יאיר לפיד ונפתלי בנט לקבל כל אחד למפלגתו את אחד משלושת התיקים הבכירים: לפיד דורש לקבל את תיק החוץ בשל גודלה של סיעת יש עתיד בכנסת, ובנט דורש לכהן כשר האוצר הבא.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

נחילי הארבה בנגב: החל ריסוס אווירי וקרקעי

בן 50 נקבר תחת ערימת מזון לפרות - ומת

 

השניים טוענים כי אם יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן מקבל את תפקיד שר החוץ בזמן שסיעתו מונה 11 מנדטים (למעשה החמישית בגודלה בכנסת, אחרי הליכוד, יש עתיד, העבודה והבית היהודי), מן הראוי כי שניהם יקבלו לא פחות ממנו.

 

מחלוקת נוספת מתגלעת סביב מספר השרים בממשלה: נתניהו עומד כרגע על דרישתו ל-24 שרים לכל הפחות בממשלה שתקום, ולפיד מוכן להתפשר על 20 שרים לכל היותר.

 

גם בעניין התיקים נוצר פלונטר בין השלושה: נתניהו אינו מוכן לוותר על תיק החוץ לטובת לפיד; לפיד אינו מוכן לכהן כשר האוצר בעקבות הצעתו של נתניהו. בשיחות עם גורמים פוליטיים העריך לפיד כי תיק האוצר עלול להוות "מלכודת" בתקופה של גזירות וקיצוצים.

 

למי הובטח מה? שרי הליכוד וראשי המפלגה (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
למי הובטח מה? שרי הליכוד וראשי המפלגה(צילום: הרצל יוסף)
 

גורמים במו"מ מטעם הליכוד-ביתנו התעקשו אמש כי ללפיד אין סיכוי לקבל את תיק החוץ מאחר שנתניהו הבטיח אותו לליברמן. "תיק האוצר הוצע למפלגת יש עתיד בראשות יאיר לפיד. במקביל הובהר למפלגת יש עתיד כי תיק החוץ יישאר בידי הליכוד-ביתנו", אמרו הגורמים.

 

יחד עם זאת, מקורבי לפיד ובנט אמרו כי הם מתואמים גם בעניין חלוקת התיקים, והבחירה מי מהם יכהן כשר האוצר תתקבל בהחלטה משותפת. אנשיו של בנט הכחישו ידיעות שלפיהן הוא סיכם עם נתניהו על מינויו לתפקיד שר האוצר. "בנט כלל לא שוחח אתמול עם ראש הממשלה והידיעה אינה נכונה. טרם נסגרו התיקים", נמסר מלשכתו של יו"ר הבית היהודי.

 

12 מועמדים על 6 תיקים

לקראת חלוקת התיקים ניכר מתח גם בליכוד-ביתנו. גורם בצוות המו"מ הקואליציוני הודה: "מרבית שרי הליכוד יישארו מאוכזבים. כללי המשחק השתנו". מקורבים לנתניהו העידו כי הוא נקלע למצוקה קשה ואמיתית: מספר התיקים קטן, ואיכותם דלה. נתניהו צפוי למנות עוד 7-6 שרים מטעם הליכוד (נוסף עליו), אולם על מספר התיקים הקטן מתמודדים לפחות 12 מועמדים. שבעה שרים דורשים להמשיך לכהן כשרים בממשלה הבאה, חלקם מצפים לשדרוג: גדעון סער, גלעד ארדן, סילבן שלום, משה יעלון (כנראה שר הביטחון), יובל שטייניץ, ישראל כץ ולימור לבנת.

 

נוסף על כך הבטיח נתניהו לח"כים בסיעה לכהן כשרים בממשלתו הבאה (צחי הנגבי, חיים כץ, יריב לוין וזאב אלקין), ומספר 6 בסיעת הליכוד ח"כ דני דנון הודיע כי גם הוא מתמודד על תפקיד שר בשל מיקומו ברשימה וכוחו הפוליטי.

 

"כולם עכשיו ירדו למחתרת כי הם חוששים להגיד מילה שלא במקום ובכך להרוס את הסיכוי להיות שר", סיפר בכיר בליכוד. "כמה מהשרים הבכירים מבינים שהשדרוג שלהם נשאר רק על הנייר, ואחרים עברו לכוננות ספיגה. המתח מטורף".

 

מועמד לתפקיד שר בליכוד סיפר: "זה ממש תיאטרון האבסורד מה שקורה אצלנו בליכוד". לדבריו, "התיק הכי בכיר אחרי הביטחון יהיה כנראה התמ"ת, ועליו מתמודדים סער, ארדן ושטייניץ. שרים אחרים הבינו שמה שנשאר להם זה להילחם על תיק התיירות, הבריאות או אנרגיה ומים".

 

רבים בליכוד מתחו ביקורת על יו"ר המפלגה בנימין נתניהו שהפקיר לטענתם את חבריו בסיעה וגילה נדיבות כלפי שותפיו הקואליציוניים. "ביבי מכר הכול. פתאום תיק הבריאות, שאף אחד לא רצה לשמוע עליו, הפך לתיק אטרקטיבי".

 

בהכנת הידיעה השתתפה תמר טרבלסי חדד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לפיד. רוצה חוץ ולא אוצר
צילום: גיל יוחנן
נתניהו וליברמן. הבטחות
צילום: גיל יוחנן
סער וארדן. ישתדרגו?
צילום: ירון ברנר
מומלצים