שתף קטע נבחר

יש עתיד: משבר במו"מ, הליכוד דורש 28 שרים

קרע או טקטיקה לצרכי שיחות? לפיד הורה לנציגי מפלגתו לבטל את כל הפגישות המתוכננות, בעקבות הפערים העצומים בסוגיית גודל הממשלה הבאה. בליכוד אמרו: הוא מנסה ללחוץ על נתניהו

10 ימים נותרו לראש הממשלה בנימין נתניהו להרכבת ממשלה, והדרך לקואליציה עדיין רחוקה: הבוקר (יום ד') אמרו ביש עתיד כי התגלע משבר בשיחות עם הליכוד-ביתנו והודיעו על ביטול פגישה שנקבעה להיום בין נציגי שתי המפלגות. הם אמרו כי הליכוד מתעקש על ממשלה של 28 שרים, בזמן שמפלגתו של יאיר לפיד דורשת לצמצם את מספר השרים ל-18.

 

לפיד הורה לצוות המשא ומתן של מפלגתו לבטל את כל הפגישות שתוכננו עם צוות המשא ומתן של הליכוד-ביתנו, בעקבות הפערים העצומים בין שני הצדדים בנוגע לסוגיית גודלה של הממשלה הבאה. לפיד דורש כי בתקופה של גזירות וקיצוצים הממשלה תהיה קטנה ומספר השרים החברים בה לא יעלה על 18. לטענת נציגיו, נתניהו מסרב בתוקף להקים ממשלה קטנה ובונה את ממשלתו עם 28 שרים. לפיד טען כי לא ניתן לגשר על הפערים בינו לבין נתניהו על גודל הממשלה והורה לבטל את הפגישות.

 

לפיד. עדיין לא בספסלי הממשלה (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
לפיד. עדיין לא בספסלי הממשלה(צילום: גיל יוחנן )

 

אתמול התקיימה פגישה בין אנשי הליכוד-ביתנו ליש עתיד, ובעקבות שיחות טלפוניות בין הצדדים הודיעו אנשיו של לפיד כי אין טעם לפגישת המשך. בליכוד אמרו כי לא נקבעה פגישה רשמית בכפר המכבייה, ביש עתיד טענו מנגד כי הייתה אמורה להיערך פגישה שלא תדווח לתקשורת.

 

לטענת גורמים ב"יש עתיד", אמרו להם בליכוד כי נתניהו אינו יכול להסכים לממשלה קטנה "בגלל האינתיפאדה שיעשו לו בליכוד", כלשונם. "בימים שחרב קיצוצים שעוד לא נראתה כמוה עומדת להיות מונפת מעל צווארו של הציבור, אנחנו הראשונים שצריכים לשמש דוגמה. לא נזוז מ-18 שרים", אמרו ביש עתיד. "חייבת להיות דוגמה אישית בתקופה של קיצוצים על הציבור בגלל הגרעון שהגענו אליו. לא נספק את גחמות שרי הליכוד, שרוצים כיסאות בכל מחיר".

 

גורמים בליכוד טענו בתגובה כי לא מדובר במשבר אמיתי, אלא בניסיון טקטי של לפיד ללחוץ את נתניהו ימים ספורים לפני סיום המועד להרכבת הממשלה.

 

מחלוקת נוספת היא לגבי התיק הבכיר ביותר שיקבלו לפיד ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט. לפיד דורש לקבל את תיק החוץ בשל גודלה של סיעת יש עתיד בכנסת, ובנט דורש לכהן כשר האוצר הבא. השניים טוענים כי אם יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן מקבל את תפקיד שר החוץ בזמן שסיעתו מונה 11 מנדטים (למעשה החמישית בגודלה בכנסת, אחרי הליכוד, יש עתיד, העבודה והבית היהודי), מן הראוי כי שניהם יקבלו לא פחות ממנו.

 

גורמים במו"מ מטעם הליכוד ביתנו התעקשו אמש כי ללפיד אין סיכוי לקבל את תיק החוץ מאחר שנתניהו הבטיח אותו לליברמן. "תיק האוצר הוצע למפלגת יש עתיד בראשות יאיר לפיד. במקביל הובהר למפלגת יש עתיד כי תיק החוץ יישאר בידי הליכוד ביתנו", אמרו הגורמים.

 

לקראת חלוקת התיקים ניכר מתח גם בליכוד ביתנו. גורם בצוות המו"מ הקואליציוני הודה: "מרבית שרי הליכוד יישארו מאוכזבים. כללי המשחק השתנו". מקורבים לנתניהו העידו כי הוא נקלע למצוקה קשה ואמיתית: מספר התיקים קטן, ואיכותם דלה. נתניהו צפוי למנות עוד 6-7 שרים מטעם הליכוד (נוסף עליו), אולם על מספר התיקים הקטן מתמודדים לפחות 12 מועמדים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ולפיד. עדיין לא יחדיו בקואליציה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים