שתף קטע נבחר

וינשטיין: אין מניעה לשמור את תיק החוץ לליברמן

היועמ"ש הסביר שנתניהו רשאי להחזיק בתיק החוץ בזמן משפטו של ליברמן, ואין חשש רציני להשפעה על עובדי המשרד שאמורים להעיד. בבוקר ביטל לפיד פגישה עם הליכוד-ביתנו בשל מחלוקת על מספר השרים בממשלה

היועץ המשפטי לממשלה לא רואה מניעה לשמור את תיק החוץ לאביגדור ליברמן , הנאשם בעבירת מרמה והפרת אמונים. היועץ יהודה וינשטיין פרסם הערב (יום ד') הודעה עם תשובות לפניות שמחו על הסיכום בין ראש הממשלה בנימין נתניהו למספר 2 בליכוד-ביתנו, והבהיר כי אינו מוצא מקום להתערבות מצדו "בשלב זה". בינתיים, בליכוד אומרים כי התעקשותו של יאיר לפיד לקבל את תיק החוץ מעכבת את המשא ומתן הקואליציוני ומונעת הרכבת ממשלה.

 

אשר לחשש כי האפשרות שליברמן ישוב לכהן כשר חוץ תשפיע על עדותם של עובדי משרד החוץ הצפויים להעיד במשפט נגדו, כתב וינשטיין: "בנסיבות המסוימות של ההליך הפלילי הנדון כאן ובהתחשב בגרסאות שמסרו עובדי משרד החוץ במשטרה, נראה כי החשש האמור הוא נמוך ולא מתעורר לדעתנו חשש לתקינות ההליך הפלילי בשל עדותם הצפויה במשפטו של מר ליברמן".

 

נתניהו והיועץ וינשטיין. אין בסיס לחשש (צילום: AP) (צילום: AP)
נתניהו והיועץ וינשטיין. אין בסיס לחשש(צילום: AP)

 

לדברי וינשטיין, חשש להשפעה שכזו "מתקיים במישור העקרוני גם בכל מקרה אחר שבו נדרשים עובדי מדינה להעיד נגד מי שהיה ממונה עליהם בקשר למילוי תפקידם. למרות זאת, ככלל, החוק מאפשר לכל היותר להשעות ממונה שכזה מתפקידו, עד לתום המשפט, ואין חוק המאפשר לקבוע מראש כי הממונה לא ישוב לתפקידו ללא קשר לתוצאות המשפט".

 

וינשטיין כתב כי "ככל שמדובר בשאלת צירופו של חבר הכנסת ליברמן לממשלה לאחר כינונה בכלל, ולתפקיד שר החוץ בפרט, הרי שבהתחשב בהלכה הפסוקה, שעתה של זו תגיע רק לאחר שההליך המשפטי המתנהל נגדו יסתיים, והיא תתברר בהתאם לתוצאות ההליך".

 

היועץ ביקש גם להזכיר ש"חוק היסוד מאפשר לצרף שר לממשלה לאחר כינונה ולהחליף את התפקידים בין השרים באישור הכנסת, ומן הבחינה המשפטית אין זה משנה אם במועד שיתבקש השינוי יכהן בתפקיד שר החוץ ראש הממשלה החדש עצמו או אדם אחר. יתר על כן, אין מניעה עקרונית כי ראש הממשלה יהיה ממונה על משרד ממשלתי נוסף, וכבר היו דברים מעולם".

 

"אינתיפאדה" במאבק על תיקים בליכוד

בזירה הפוליטית עצמה, גורמים המעורבים במו"מ אומרים כי תיק החוץ הוא סלע המחלוקת. גורמים בליכוד הבהירו כי על מספר השרים בממשלה ניתן להתווכח ולהתגמש, אולם סוגיית תיק החוץ ומסירתו ללפיד אינה באה בחשבון. "עיקר המחלוקת היא כיוון שלפיד מתעקש על החוץ ואצלנו מסרבים לתת", אמר גורם בליכוד. "אם לפיד ייקח את תיק האוצר, בתוך שעתיים אפשר להקים ממשלה כי על היתר אפשר להתגמש".

 

ביש עתיד, לעומת זאת, מודים כי תיק החוץ עומד על השולחן וכי בכוונתם

להוביל את מדיניות החוץ של ישראל בתקופה הרגישה הזו, אולם מציינים כי לא הושגו הסכמים בנוגע לעקרונות רבים אחרים. הבוקר הודיעו ביש עתיד כי הם מבטלים את הפגישות שתוכננו להיום בגלל מספר השרים המיועדים על פי הליכוד-ביתנו לממשלה הבאה. ביש עתיד טוענים כי נתניהו בונה על ממשלה "מנופחת" של כ-28 שרים, ואילו לפיד דורש 18.

 

ביש עתיד מבקשים שליטה על ועדת הכספים, אך גם מעוניינים בסיכומים שנוגעים להקצאת קרקעות לטובת הוזלת מחירי הדיור, הסכמות לגבי תחבורה ציבורית בשבת, וחלקים נוספים במצע המפלגה שבשלב זה טרם עלו לדיון.

 

בתוך כך, גם בליכוד-ביתנו נשמעת היום ביקורת על נתניהו שנוגעת לדרך שבה ניהל את המו"מ ושבגללה נוצר הפלונטר הפוליטי (ברית בנט-לפיד), שכנראה יותיר את הליכוד עם תחומי השפעה מעטים ומספר קטן של תיקים.

 "יש לפחות 18 חברי כנסת מהליכוד-ביתנו שרואים עצמם שרים בממשלה הבאה", אמר גורם בכיר בליכוד, "בהנחה שלא יהיו תיקים לחלק לכולם תיפתח כאן אינתיפאדה, ואין ספק שלראש הממשלה יהיה קשה לשלוט על סיעתו שלו".

 

בליכוד-ביתנו העריכו כי בעוד השרים המכהנים ימונו גם בקדנציה הבאה, ישנם חברי כנסת דוגמת דני דנון, מירי רגב וגילה גמליאל, הרואים עצמם מועמדים טבעיים לשדרוג בקדנציה הקרובה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו וליברמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים