שתף קטע נבחר

מת האיש שרצח למען האפרטהייד - וחָבַר למנדלה

דרק קוצייה פיקד על יחידת חיסול סודית שרצחה מתנגדי אפרטהייד, אך הוא נמלט מדרום אפריקה וחשף את פשעיו. כשחזר הצטרף לתנועה של מנדלה, שהפילה את השלטון הלבן

הוא עמד בראש יחידת חיסול סודית ששירתה את האפרטהייד, אבל הצטרף לתנועה שהפילה את ממשלת המיעוט הלבן בדרום אפריקה. בית החולים בפרטוריה הודיע היום (יום ה') כי דרק קוצייה, קצין משטרה לשעבר שחשף את הפשעים שהוא עצמו ביצע, הלך לעולמו.

 

קוצייה, בן 57, עמד בראש יחידת חיסול משטרתית סודית שבסיסה היה בוולקפלאס, חווה ליד פרטוריה, שהייתה בסיס האימונים של המחסלים שמטרתם הייתה מנהיגי המאבק באפרטהייד. ב-1989 הוא נמלט מהמדינה וחשף את דבר קיומה של היחידה בראיון לעיתון. הדבר תרם לבידוד הגובר של משטר האפרטהייד בזירה הבינלאומית.

 

דיווח על מותו של קוצייה, והתגובות המעורבות שעורר

 

ההחלטה לעזוב את דרום אפריקה לא נבעה רק מכוונה לטהר את מצפונו, שכן הקריירה המשטרתית שלו הייתה רעועה עוד לפני שעזב. אחד מאנשיו לשעבר העיד כי היה מעורב ברצח פעיל זכויות האדם גריפיתס מקנגה בעיר דרבן ב-1981.

 

קוצייה קיבל על עצמו את האחריות לרציחתם של כמה חברים ב"קונגרס הלאומי האפריקני" (ANC), התנועה שהפכה למפלגת השלטון המושלת בדרום אפריקה עד היום. היחידה בפיקודו גייסה שחורים שעזבו את תנועת השחרור והפכה אותם לרוצחים יעילים.

 

"החבר דרק"

לאחר שגלה מארצו הפך קוצייה בעצמו ליעד לחיסול של המשטר שלמענו עבד. הוא חיפש דווקא את הגנת האנשים שביקש להרוג בעבר. הוא הצטרף ל-ANC ונודע כ"חבר דרק".

 

"הם היו האנשים היחידים שהיו יכולים לבדוק את הדברים שלי ולראות אם אני דובר אמת", אמר קוצייה בראיון לרויטרס ב-1990, "עבורי, היה זה סיכון עצום לבוא ל-ANC".

 

אבל קוצייה היה אוצר עבור התנועה. הוא שפך אור על הברוטליות והתכסיסים המלוכלכים שממשלת האפרטהייד השתמשה בהם כדי לשמר את כוחה. הוא שב בסופו של דבר לדרום אפריקה והתגייס לשירות הביון שהוקם לאחר האפרטהייד, תחת הנהגת הנשיא נלסון מנדלה.

 

ב-1997 הוענקה לו חנינה מטעם "ועדת אמת ופיוס" על רצח מקנגה. הוא שיתף פעולה גם בניסיון למצוא את שרידי גופתו של פעיל אחר, סיזווה קונדילה, שנרצח בידי היחידה שלו. בעדות דרמטית בפני ועדת האמת והפיוס, סיפר קוצייה כיצד הוא וחבריו צלו בשר על האש לאחר ששרפו את גופתו של קונדילה במדורה אחרת.

 

הוא מת בבית חולים בפרטוריה מכשל בכליות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קוצייה. הפך בעצמו ליעד לחיסול
צילום: Gettyimages
מומלצים