שתף קטע נבחר

קרבות במשרד החוץ: תוכנית צנע בטיסות לחו"ל

בשל חריגה של יותר מ-50% בתקציב הטיסות, בעיקר בשל ריבוי הטיסות של ליברמן ואיילון, כל טיסה חייבת באישור המנכ"ל. לאחרונה: דיפלומט נסע ללא אישור, וקיבל הוראה לחזור ארצה מיד עם הנחיתה בארגנטינה. ועד העובדים: נשבש ביקור אובמה

משרד החוץ מתנהל בימים האחרונים במשטר צנע של ממש. בשל חריגה של יותר מ-50 אחוזים בתקציבי הטיסות לחו"ל - בעיקר בגלל ריבוי הטיסות של שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן וסגנו דני איילון - הוטל קיצוץ דרסטי בהוצאות הנסיעות של אנשי משרד החוץ וזאת לפי הנחיות של החשב הכללי באוצר.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

מנכ"ל משרד החוץ, רפי ברק, הוא שהטיל את משטר הצנע בכל הקשור לטיסות לחו"ל. מעתה כל טיסה חייבת לקבל אישור בכתב שלו. המנכ"ל אמר בדיון פנימי: "המצב קשה. אני מבקש לחשוב היטב אם הנסיעה חיונית ולבטל כל נסיעה שאינה חיונית".

 

במסגרת משטר הצנע הזה מבוטלות נסיעות של דיפלומטים, פמליות מקוצצות למינימום, והמנכ"ל דורש לקבל הסברים על כל נסיעה ונסיעה.

משטר הצנע הזה גורם גם לעימותים פנימיים במשרד: כך למשל ראש ענף כספים במשרד ביקש לצאת לביקורת כספית בשגרירות ישראל בארגנטינה. המנהל שלו חתם על הטופס אך המנכ"ל ברק סירב לחתום וביטל את הנסיעה. המנהל הגיש ערר וגם הערר נדחה אך בינתיים הפלא ופלא: אותו ראש ענף כבר היה על הטיסה בדרך לארגנטינה.

 

ליברמן בכנסת עם סטס מיסז'ניקוב. הוועד: "מאז התפטרותו, הניהול כושל" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ליברמן בכנסת עם סטס מיסז'ניקוב. הוועד: "מאז התפטרותו, הניהול כושל"(צילום: גיל יוחנן)

 

כאשר הדבר נודע למנכ"ל ברק הוא השתולל מרוב כעס ונתן הוראה חסרת תקדים: בשנייה שהעובד ינחת בבואנוס איירס - שיואיל לעלות על טיסה חזרה לארץ מיידית. ההנחיה חוללה מהומה במשרד החוץ והציתה ויכוח פנימי אם ההנחיה של ברק נכונה: מצד אחד אין ויכוח על כך שהפרו את הוראתו, והמצד השני רבים טוענים כי לא ברור היכן ההיגיון בהחלטה להחזיר אדם שכבר נסע לבואנוס איירס לפני שביצע את המשימה שלשמה נסע וכשהכסף כבר שולם. לא מעט עובדים חושבים שעצם ההחזרה היא צעד חלמאי וניסיון של מנכ"ל חלש לעשות שרירים.

 

המנכ"ל סירב לכל הדרישות לאפשר לראש הענף להשלים את המשימה והורה לו לחזור מיידית. למזלו, בגלל היעדר טיסות הוא נשאר בבואנוס איירס עוד יממה, ואז חזר לארץ לבירור משמעתי.

 

בכירים במשרד החוץ מגנים על הצעד של המנכ"ל ואומרים: "החזרת העובד מארגנטינה היא מסר לכל מי שחושב שהוא יכול לעשות דין לעצמו. יש מנכ"ל לארגון והוא יקבע מי טס ומי לא. פעמיים המנכ"ל אמר לא לטוס והעובד טס. לא נעבור על זה לסדר היום והנושא ייבדק משמעתית".

 

במסגרת משטר הצנע גם נמצא משרד החוץ בעיצומו של סכסוך עבודה בין ועדי העובדים לבין המנכ"ל ברק. הוועד אפילו מאיים לשבש את ביקורו של נשיא ארה"ב ברק אובמה ב-20 במרס. במקביל יש קיצוצי תקציב קשים הפוגעים בפעילות של אגף ההסברה ומביאים לביטולים של

משלחות עיתונאים ואורחים מחו"ל בישראל. במשרד החוץ מייחלים למינויו של שר חוץ בהקדם, כדי שירפא את הארגון ששוקע לתוהו ובוהו.

 

מוועד עובדי משרד החוץ נמסר בתגובה על החזרתו של העובד מארגנטינה: "אירוע מסוג זה משקף את ההתנהגות הכושלת של הנהלת משרד החוץ שלא מציגה מדיניות ברורה ופוגעת בכך במשימות שירות החוץ. זה זמן רב ובעיקר מאז התפטרות שר החוץ שיש תחושה של חוסר ניהול, חוסר הנהגה והיעדר דרך, ולמעשה מנהל לא תקין. זה אחד הנושאים המרכזיים בסכסוך העבודה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. ריבוי נסיעות שלו ושל איילון
צילום: יוסי זמיר
מומלצים