שתף קטע נבחר

הממשלה המעופפת: 7.8 שנים בחו"ל במצטבר

95 ימים - זה מספר הימים הממוצע ששהה בחו"ל כל שר בממשלת נתניהו היוצאת. ליברמן מוביל, ברק נעדר כמעט 250 יום. מי השר היחיד שלא טס כלל על חשבון המדינה?

הממשלה היוצאת מסיימת את ימיה בקרוב, וזו תהיה נחיתה רכה במיוחד: מתברר שבארבע השנים האחרונות הנהיג בנימין נתניהו, ככל הנראה, את הממשלה המעופפת ביותר שידעה ישראל. שרי ישראל המריאו לכל כנפות תבל בשנות ממשלת נתניהו השנייה, ונעדרו מהארץ במצטבר 2,858 ימים, או במילים אחרות - 7.8 שנים. כל שר בממשלה נעדר בממוצע 95 ימים. אלא שהממוצע מטעה: חלק מהשרים נעדרו הרבה יותר מזה, ושברו שיאים בשהות בחו"ל.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות

רוב נשי באקדמיה: אז למה יש פחות פרופסוריות?

המצרייה ששיבחה רצח ישראלים לא תקבל עיטור

כמו לנין: גופתו של צ'אבס תיחנט ותוצג לציבור

 

שיאן הנסיעות הוא, באופן טבעי, שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן, שנעדר מהארץ במהלך התקופה כ-280 ימים (9.3 חודשים). מיד אחריו, במרחק לא רב, נמצא שר שתפקידו אמנם בכיר במיוחד - אך מפתיע לגלות שהוא העביר תקופה כה נכבדת מכהונתו מעבר לים: שר הביטחון אהוד ברק העביר 247 ימים בחו"ל. היעד החביב ביותר על ברק היה ארצות-הברית, והוא נכנס בשעריה לא פחות מ-25 פעמים.

 


לחצו על התמונה להגדלה

 

בהמשך צמרת הרשימה נמצא את שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין, את שר המדע והטכנולוגיה פרופ' דניאל הרשקוביץ ואת שר התיירות סטס מיסז'ניקוב. ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע למקום ה-10 ברשימה בלבד.

 

בתחתית הרשימה אפשר למצוא שמות כמו השר מיכאל איתן שנעדר 26 ימים, השר אריאל אטיאס שהעביר 21 ימים בחו"ל והשר בני בגין שהסתפק ב-14 ימים בלבד. את הרשימה סוגר שר המשפטים יעקב נאמן, שלא טס אפילו פעם אחת בארבע שנות הממשלה לנסיעת עבודה על חשבון הממשלה. הטיסות היחידות שביצע היו לצורך חופשה פרטית - על חשבונו.

 

טיסה רשמית של שר, חשוב להדגיש, היא עסק יקר לכיס של כולנו: לשרים, שנוסעים לרוב במחלקת עסקים, מתלווים עוזרים ומאבטחים; כל אחד מהשרים מקבל אש"ל, חדר בבית מלון, נהג צמוד, רכב, מלווה, מתורגמן והטבות נוספות. בסופו של דבר הוציאה מדינת ישראל עשרות מיליוני שקלים על טיסות השרים בשנים האחרונות.

 

הנתונים הללו מעוררים חוסר נוחות מיוחד, בהתחשב בקריאתו של ראש הממשלה נתניהו לשרים לתת דוגמה אישית ולצמצם את מספר הנסיעות במימון כספי הציבור, ובטח בתקופה של גירעון כבד וצורך בקיצוצי תקציב. הנתונים, המתבססים על רישומים של מזכירות הממשלה, אינם כוללים נסיעות פרטיות או חשאיות. ישנן נסיעות נוספות בתפקיד שלא נעשה רישום שלהן מסיבה לא ברורה, כך שיש להניח שמספר ימי ההיעדרות גדול אפילו יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק בוושינגטון. 247 ימים מעבר לים
צילום: AFP
נתניהו במטוס. במקום העשירי
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
שר המשפטים נאמן. למי נחוץ ביקור בחוץ
צילום: אוריה תדמור
מומלצים