שתף קטע נבחר

בעל כורחן: בכל יום מחותנות 39 אלף ילדות בעולם

משפחות עניות מוכרות את בנותיהן הקטנות למבוגרים כדי לקבל בעבורן מזון וכדי להפחית מהוצאות משק הבית. הכלות-הילדות לעתים מתנגדות, אך הברירה לא נתונה בידיהן. "אמרתי שהוא זקן מדי בשבילי, אבל הדודים שלי היכו אותי בחוזקה, והיכו גם את אימא שלי כי תמכה בי" - זו רק עדות מצמררת אחת מני רבות

מדי יום נכפים נישואים על 39 אלף ילדות ונערות עד גיל 18 ברחבי העולם, והן נמכרות בעבור שלל שמועבר למשפחותיהן. כך עולה מנתוני קרן האוכלוסין של האו"ם.

 

עיקר המקרים האלה מתרחשים במדינות עניות, בדרום אסיה ובאפריקה. סוגרות את הרשימה הלא מכובדת: ניז'ר שבמערב אפריקה, שבה 75% מהילדות מתחתנות לפני שהן בנות 18. בבנגלדש – 66%, וברפובליקה המרכז אפריקנית ובצ'אד – 68%. בהודו 47% מהנישואים הם של ילדות. בדרום אפריקה נישואי ילדות אינם נפוצים, אולם במדינה בודקים מקרה מינואר שבו נערה אפילפטית בת 13 אולצה לעזוב את בית הספר ולהינשא לגבר בן 57.

 

עוד חדשות בעולם:

   

זה שנים משפחות עניות רבות מחתנות את בנותיהן כדי להפחית הוצאות במשק הבית וכדי לקבל מזון תמורת הכלה. לפי מחקרים של האו"ם, הכלות הצעירות סובלות מאלימות רבה יותר מצד בני זוגן. אגיר, כלה צעירה מדרום סודן, סיפרה לארגון Human Rights Watch: "לגבר שאהבתי לא היו פרות, והדודים שלי דחו אותו. בעלי נתן להם 120 פרות. לא רציתי להתחתן אתו, אבל הם הכו אותי קשות והכריחו אותי. בעלי הכריח אותי לשכב אתו, ואחר כך הייתי חייבת להישאר אתו".

 

ילדות בצ'אד (ארכיון)           (צילום: AP) (צילום: AP)
ילדות בצ'אד (ארכיון) (צילום: AP)

 

בדרום סודן 50% מהנערות בנות 19-15 נישאות. לפי דו"ח של הארגון שפורסם לרגל יום האישה שחל אתמול, נישואי הילדות בדרום סודן "מפרים את זכותן שלא להיות נתונות לאלימות". לפי הדו"ח, הנישואים המוקדמים קשורים לכך שהן לא לומדות בבית ספר. רק כשליש מהתלמידים במדינה הם בנות. בכמה מדינות רואים בנישואי ילדות דרך להגן עליהן מניצול מיני ולהבטיח שלא יפגעו בכבוד המשפחה אם ייכנסו להיריון מחוץ לנישואים.

 

אגואט מדרום סודן חותנה עם גבר בן 75 כשהייתה בת 15 וסיפרה לאנשי הארגון: "הוא הלך לדודים שלי ונתן להם 80 פרות. אני התנגדתי לנישואים, אבל הם איימו עליי ואמרו 'אם את רוצה שיטפלו באחים שלך, תתחתני אתו'. אני אמרתי שהוא זקן מדי בשבילי. הם אמרו לי 'את תתחתני עם הזקן הזה גם אם את רוצה וגם אם לא כי הוא נתן לנו משהו לאכול'. הם היכו אותי חזק מאוד. הם היכו גם את אימא שלי כי היא תמכה בי".

 

לפי הארגון, ילדות כמעט שאינן זוכות להגנה כאשר מאלצים אותן להינשא או לעזוב קשר נישואים שבו הן סובלות מניצול. הארגון קרא לממשלה, למשטרה ולגורמי משפט לפעול כדי להגן על זכויותיהן. שרת הבריאות במלווי שבדרום אפריקה אמרה שאם פחות ילדות יחותנו, פחות ילדות ימותו וגם פחות אימהות ימותו. היא אמרה שהריון של ילדות גורם לכ-30% ממקרי המוות של אימהות צעירות במדינות מתפתחות.

 

ארגון Human Rights Watch קרא לממשלת דרום סודן להגדיר את גיל 18 כגיל המינימלי לנישואים, אך השרה לענייני מגדר וילדים, אגנס קוואג'ה לוסובה, טענה שהדבר כבר מעוגן בחוק: "צריך רק לוודא שזה מיושם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ילדות בצ'אד (ארכיון)
צילום: AP
מומלצים