שתף קטע נבחר

שר הפנים: ראש העיר ממרצ או מנהיג דימונה?

אחד מסימני השאלה שנותרו לגבי הממשלה הבאה הוא זהות שר הפנים. יעל גרמן ומאיר כהן, ראשי עיר שהצטרפו ליש עתיד, הם המועמדים העיקריים - גרמן מתחה ביקורת על גירוש הפליטים, כהן יתמקד בתיקון גבולות מוניציפליים. גם גדעון סער בתמונה

ברית בנט-לפיד הביאה לכך שהממשלה הבאה לא תכלול את ש"ס ולכן שר הפנים אלי ישי ייאלץ להיפרד מתפקידו. המועמדים להחליפו הם חברי הכנסת יעל גרמן ומאיר כהן מיש עתיד. אולם, גם שר החינוך גדעון סער מהליכוד עשוי לנחות במשרד, זאת אם ח"כ שי פירון מיש עתיד יחליף אותו במשרד החינוך.

 

 

מה אנחנו יודעים על המועמדים? יעל גרמן, 65, הייתה חברת מפלגת מרצ וכיהנה כראש עיריית הרצליה במשך 14 שנים. לגרמן תואר שני במנהל עסקים, בהתמחות במנהיגות ציבורית, תואר ראשון בהיסטוריה כללית ותעודת הוראה מסמינר לוינסקי. היא נשואה עם שני ילדים.

גרמן וכהן לצד לפיד. מי ישמש כשר הפנים? (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
גרמן וכהן לצד לפיד. מי ישמש כשר הפנים?(צילום: מוטי קמחי)

 

גרמן, שדורגה שלישית ברשימתו של לפיד, נחשבה לראש עיר מוערכת ופופולרית. היא פעילה רבות למען זכויות אדם והייתה אחת מהמבקרות הקולניות של שר הפנים הנוכחי אלי ישי ופועלו נגד הפליטים.

 

מול גרמן מתמודד על התפקיד מאיר כהן, בן 57, ששימש ראש העיר דימונה תשע שנים, וזוהה בתחילה עם מפלגת ישראל ביתנו. לכהן תואר ראשון בהיסטוריה ותואר שני בפילוסופיה יהודית. הוא נשוי עם שלושה ילדים.

 

בנאום הבכורה שלו בכנסת התייחס כהן לנושאים שבאחריות משרד הפנים כשאמר כי "כחלק מהתפיסה של מפלגתי, יש עתיד, אני כאן לפעול ולקדם משימה שאותה התחלתי בתפקידי כראש עיריית דימונה והיא חלוקת הקרקעות ותיקון הגבולות המוניציפליים ברחבי הארץ. יהיה זה תיקון עוול היסטורי שראשיתו בשנות ה-50 ואחריתו במציאות שבה מועצות אזוריות מקבלות ארנונה של עשרות מיליוני שקלים ממפעלים ושטחי תעשייה שבהם עובדים ועמלים גם תושבי הערים, מקריית שמונה ועד אילת".

 

במצע של יש עתיד יש פרק שנקרא "התכנית לקידום הפריפריה". "ישראל נחלקת ליישובים בעלי רשויות מקומיות חזקות, המעניקות לתושביהן שירותים ציבוריים ברמה גבוהה, וליישובים בעלי רשויות מקומיות חלשות, המתמודדות עם גירעונות בתקציב ומחסור במשאבים למימון שירותים חיוניים", נכתב במצע. "הפערים הכלכליים והחברתיים הללו, שפוגעים במרקם החברתי של המדינה, נובעים משתי סיבות: הקריטריונים לחלוקת הקרקעות בין מועצות אזוריות, ואופן גביית מסי הארנונה".

 

התוכנית של המפלגה מבוססת על ארבעה עקרונות: עקרון השוויון, צמצום הגירעונות, סל שירותים לכל תושב והגדלת תקציבי הרשויות החלשות.

 

המועמד השלישי לתפקיד הוא שר החינוך גדעון סער מהליכוד. לסער, בן 46, תואר ראשון במדע המדינה ותואר ראשון במשפטים. סער כיהן בעבר כמזכיר הממשלה, יו"ר הקואליציה וסגן יו"ר הכנסת. הוא גרוש ואב לשני ילדים. מאז הבחירות סער לא הסתיר את רצונו להמשיך לקדנציה נוספת במשרד החינוך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ יעל גרמן
צילום: מוטי קמחי
ח"כ מאיר כהן
צילום: עוז מרון
גדעון סער. יעבור לפנים?
צילום: מאיר אוחיון
שר הפנים היוצא אלי ישי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים