שתף קטע נבחר

"הדחת ריבלין - פוליטיקה בסגנון 'בית הקלפים'"

"רובי הוא דמות ממלכתית והוא אחד הסמלים היחידים שנותרו לליכוד לאחר הפריימריז האחרונים", אמרו בליכוד בעקבות ההדחה הצפויה של ראובן ריבלין מתפקיד יו"ר הכנסת. אחרים אמרו: "הוא יכול לנצל את השנה וחצי שנותרו עד להתמודדות לנשיאות בגיוס קולות". ומה חושב ח"כ טיבי?

ההדחה המסתמנת של יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין מעוררת תסיסה קשה במפלגת השלטון. נוסף על הביקורת המושמעת נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בנוגע לאופן שבו ניהל את המשא ומתן הקואליציוני ועל חלוקת התיקים שנותרו לליכוד, עורר גם הנושא הזה מחלוקת קשה במפלגה.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

אחרי 100 שנה: נחשפו הסודות בפרשת דרייפוס

מחאות ואיומי שביתה: הירושה שמחכה ללפיד

 

אפילו מחוץ לליכוד הביעו חברי כנסת תמיכה בריבלין. בהרצאה באוניברסיטה הפתוחה בתל אביב מתח ח"כ אחמד טיבי ביקורת על ההדחה ואמר: "ההדחה של ריבלין היא פוליטיקה ישנה, בסגנון 'בית הקלפים' (סדרת דרמה פוליטית, מ"א), תקיעת סכין בגב, וזה המבחן של נציגי 'הפוליטיקה החדשה', 'יש עתיד' ואחרים, להתערב כדי שהיו"ר ריבלין - שיש לי תהום מדינית ורעיונית אדירה איתו - בעל משנה אזרחית אמיצה, לא יודח בצורה הבוטה הזו".

 

ח"כ מירי רגב אמרה כי יש להגיע למועמד מוסכם: "מדובר אחרי הכול בתפקיד ממלכתי, שבו מצד אחד יו"ר פופולרי שפעל באופן ראוי מאוד ומנגד אדלשטיין שיש לו תרומה רבה ולא מבוטלת. כדי למנוע מצב של דם רע ועימותים רצוי לעשות זאת בצורה מסודרת". ח"כ ציפי חוטובלי הצהירה כי היא תומכת בריבלין: "באופן אישי הבעתי בו תמיכה אישית ופומבית. לא ראוי לנהל את המאבק. הוא האיש הכי ראוי".

 

אחרים במפלגה היו בוטים יותר. "רובי הוא דמות ממלכתית והוא אחד הסמלים היחידים שנותרו לליכוד לאחר הפריימריז האחרונים, ששלחו הביתה את הדור הוותיק", אמר אחד מחברי הכנסת של המפלגה. "נכון יהיה להידבר איתו ולעשות את הדברים בצורה מכובדת ומסודרת. אקט של הדחה הוא לא לעניין ולא מתאים למעמדו של ריבלין, שבסך הכול מדורג בצמרת הרשימה ונחשב פופולרי בציבור".

 

גורמים נוספים בליכוד טענו כי ינסו להשפיע על ההחלטה שלא לתמוך בריבלין לתפקיד יו"ר הכנסת: "מבחינה פוליטית לא נכון עבור נתניהו לפתוח חזית קשה כל כך עם ריבלין. ועוד בשביל מי, בשביל יולי אדלשטיין, שבסך הכול בקדנציה הקודמת לא תמיד יישר קו עם נתניהו. גם ככה הולכים לתקופה קשה. הדבר האחרון שנתניהו צריך עכשיו זה את ריבלין ממורמר". בסביבתו של ריבלין העריכו כי אם לא יהיה מועמד הסיעה, לא ייגש כלל למעמדות מול אדלשטיין על התפקיד הנכבד.

 

מעבר לתומכי ריבלין בליכוד-ביתנו יש מי שמברכים על ההחלטה שלא לתמוך בריבלין. "החשש הוא שריבלין ינצל את השנה וחצי שנותרו עד להתמודדות לנשיאות, בגיוס קולות, והדבר

 עלול להיות מסוכן לנתניהו", אמרו במפלגה. "מעבר למשקעים האישיים, קיימת כיום קואליציה עדינה מאוד ואין מרחב תמרון כאן".

 

"צריך להגיד שלום לגוורדיה הוותיקה. לא כתוב באף מקום שריבלין צריך להמשיך לעוד כהונה כמו שבמקרה של השרים לא כתוב שהם חייבים להמשיך באותו תפקיד", אמרו במפלגה. "הגיע הזמן שגם הליכוד ישקף את המהפכה החברתית שמתרחשת בציבור. אנחנו היחידים שעוד לא הפנמנו שיש כמיהה בציבור למשהו אחר". בליכוד-ביתנו טרם הודיעו על כינוס ישיבת סיעה למחר שבה אמור לעלות גם נושא יו"ר הכנסת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריבלין. לא יהיה יו"ר?
צילום: גיל יוחנן
רגב. מועמד מוסכם
צילום: גיל יוחנן
חוטובלי. בעד ריבלין
אחמד טיבי. פוליטיקה ישנה
מומלצים