שתף קטע נבחר

סופגים בקת"בים ואבנים: שגרת היהודים בסילואן

משפטה של חוליית פלסטינים ממזרח ירושלים, שהסתיים בהרשעתם של 5 צעירים, חשף את האלימות היום-יומית נגד ההתיישבות היהודית בשכונה. השופט התחשב בגילם של חברי החוליה ושלח אותם למאסר של בין 36 ל-40 חודשים

משפטם של חמישה פלסטינים, חברי חוליה משכונת סילואן במזרח ירושלים, חשף את דפוסי הפעולה של התושבים שתוקפים דרך קבע את כוחות הביטחון ואת היהודים שבשנים האחרונות רכשו קרקעות ובתים בשכונה. על פי גזר הדין שניתן בבית המשפט המחוזי בירושלים, נידונו חמשת הצעירים (בני 19 עד 23) לתקופות מאסר של בין 36 ל-40 חודשי מאסר בפועל בגין אחריות ל-11 אישומים שונים שנפרסו לאורך כחצי שנה. הם הורשעו בייצור בקבוקי תבערה והשלכתם, ניסיונות הצתה של בתי יהודים ויידוי אבנים.

 

היסטוריה של אלימות בסילואן:

 

כתבי אישום דומים מוגשים נגד פלסטינים מסילואן כמעט מדי שבוע. כחלק מהמאבק נגד ההתיישבות היהודית בשכונה, מטרתם המוצהרת של כל הנאשמים בפרשיות היא לסלק אותם מהמקום.

 

ארכיון. הפרות סדר בסילואן    (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ארכיון. הפרות סדר בסילואן (צילום: AFP)

 

הבתים היהודיים בסילואן מרוכזים זה בקרבת זה בתוך השכונה. המוכרים שבהם הם בית יהונתן, בית הדבש ובית מיוחס. כוח מג"ב שוהה בשכונה דרך קבע ובמקום מתקיימים באופן סדיר סיורים הן של המשטרה והן של רכזי האבטחה של הבתים היהודיים. על פי ההרשעה פעלו הנאשמים מתוך שתי מטרות: "להביא ליציאתם של התושבים היהודים מסילואן ולמנוע מרשויות החוק להיכנס לשכונה ולאכוף את הדין בתחומה".

 

בקבוקי תבערה מתוצרת עצמית

על פי ההרשעה, בינואר 2012 ארבו שניים מהנאשמים לג'יפ מג"ב ויידו לעברו אבנים ובקבוקי תבערה שייצרו בעצמם. במקרה אחר באותו חודש יצאו שניים מהחוליה - ועמם שניים שלא נתפסו - לפעולה שמטרתה הייתה פגיעה ביהודים המתגוררים בשכונה. הם רכשו דלק, הכינו בקבוקי תבערה, ובעודם רעולי פנים יידו אותם לעבר נוסעים יהודים בשכונה.

 

בחודש פברואר 2012 תקפה החוליה שלוש פעמים על פי דפוס דומה. פעם אחת הותקף בית יהונתן במטרה להסיט את תשומת לב צה"ל מאירוע אחר שהתרחש בשכונה. במקרה אחר הייתה המשטרה המטרה, אך מכיוון שניידת לא הגיעה למקום המארב, הושלכו הבקבוקים על בתי היהודים בשכונה. במקרה השלישי בפברואר ספג בית מיוחס את בקבוקי התבערה.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

במרס 2012 המשיכה החבורה בפעילותה, והפעם שכללה את פעילותה על ידי הצבת תצפיתן בשני מקרים שונים, בזמן שחבריו השליכו בקבוקי תבערה על בתי היהודים. באפריל אירע מקרה שבמסגרתו התאספו שמונה צעירים, חסמו את הכביש והשליכו מהגגות אבנים, בקבוקי תבערה ונפצים על כוח משטרה שהגיע למקום.

 

ב"יום הנכבה" בחודש מאי חברו כמה מהמורשעים לצעירים נוספים, הם התחלקו לחוליות, והחלו תוקפים כמה מטרות: קבוצה אחת השליכה בקבוקי תבערה על בתי היהודים בשכונה, קבוצה שנייה השליכה אבנים על מכוניות משטרה, וקבוצה שלישית השליכה אבנים ובקבוקי תבערה על רכבי משטרה.

 

לאחר פעילות נוספת בחודש מאי - תקיפת רכב ובו ארבעה מאבטחים יהודים - נעצרו ארבעה מהצעירים שהורשעו בסופו של דבר.

 

השופט התחשב בגיל הנאשמים

השופט יורם נועם גזר את דינם של חברי החוליה. הם הורשעו בניסיונות הצתה, ניסיונות גרימת חבלה בנסיבות מחמירות,

ניסיונות לתקיפת שוטרים בנסיבות מחמירות, ייצור נשק, התפרעות ועוד.

 

השופט נועם הדגיש שכל אחד מהנאשמים הורשע בכמה עבירות של יידוי בקבוקי תבערה לעבר בתי היהודים או מאבטחיהם. הוא ציין לחומרה את הסכנה הממשית לפגיעה בדיירי הבתים ונוסעי המכוניות, וכן את התכנון המוקדם ואת "המניע האידיאולוגי שעמד ביסודן".

 

לקולא ציין השופט את גילם הצעיר של המבצעים, הודאתם והחרטה שהביעו, ואת כך שלמעט אחד, כולם ללא עבר פלילי.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון. פלסטינים מיידים אבנים בסילואן
צילום: רויטרס
מומלצים