שתף קטע נבחר

כך שתל המוסד מכשיר האזנה בכיסא של אבו מאזן

ביום שישי בגיליון הכפול והמיוחד של "7 ימים": רונן ברגמן חושף את מבצע "גיזת הזהב" - החדירה ללשכת סגן הראיס, ברגע קריטי לפני הסכמי אוסלו ב-1993. איך גויס הסוכן הפלסטיני וכיצד אבד ההישג? עכשיו מותר לגלות

בסוף מאי 1993 זומנו כמה מבכירי המודיעין הישראלי למסיבה מאולתרת באחד מחדרי מטה המוסד. "לא בכל יום", אמר שבתי שביט, ראש המוסד באותה תקופה, "אנחנו מצליחים להכניס מתקן ללב לבו של יעד מרכזי, ועוד למשרד של מספר 2 ביעד הזה. כל הכבוד לכם".

 

הנוכחים טפחו זה על שכמו של זה. בזכות המבצע שעליו דיבר שביט, זה כמה שעות זורמות לישראל ידיעות מודיעיניות ("כתבות" בלשון המוסד) המבוססות על מכשירי האזנה מתוחכמים שהוטמנו בחדר של מי שהיה סגנו של ערפאת, מחמוד עבאס - אבו מאזן - כיום יו"ר הרשות הפלסטינית.

 

אילוסטרציה. המכשירים נחשפו (איור: שחר לוי (צילום: shutterstock)) (איור: שחר לוי (צילום: shutterstock))
אילוסטרציה. המכשירים נחשפו(איור: שחר לוי (צילום: shutterstock))

 

זו הייתה תקופה קריטית: שלושה חודשים לפני הסכם אוסלו - כשהמגעים היו עדיין סוד כמוס ואפילו במוסד לא ידעו עליהם עד שהאזינו להקלטות - רחשה לשכתו של סגן הראיס בטוניס שיחות ודיונים. שתילת אמצעי ההאזנה בלשכת אבו מאזן הפכה למעשה חלקים ניכרים מהפעילות של אש"ף לשקופים עבור ישראל, והעניקה לה גם מידע יקר ערך לגבי מערכות היחסים הטעונות בצמרת הארגון, כולל זו שבין אבו מאזן ליאסר ערפאת.

 

המבצע להשתלת אמצעי ההאזנה היה אחד החשובים והחשאיים באותם ימים. ב"צומת" - האגף של המוסד שאחראי על הפעלת סוכנים - הצליחו לגייס איש מפתח במפקדת הארגון. הסוכן, שזכה במוסד לשם הקוד "גיזת הזהב", הצליח לשתול שני מתקנים בלשכת אבו מאזן: אחד בכורסת המנהלים של סגן הראיס; והשני במנורת השולחן שמולו. מרגע שהושתלו הכול פעל כמו שצריך,

 וה"כתבות" שזרמו לישראל "היו שוות את משקלן בזהב", כפי שנזכר איש זירת טרור (זיט"ר) באמ"ן, שקיבל את החומר.

 

אלא ששלושה שבועות וחצי אחר כך - מבצע גיזת הזהב התפרק. בתחילה מכשירי ההאזנה התגלו, נוטרלו ורצף המודיעין נקטע. אחר כך נחשף גם הסוכן הפלסטיני שגויס - ורק הודות ללחץ כבד שישראל הפעילה הוא ניצל מהגרדום.

 

לראשונה משרטט "7 ימים" את שלביה של הפעולה הרגישה: החל מגיוס הסוכן הפלסטיני, דרך שתילת אמצעי ההאזנה - ועד לחשיפת המתקנים ולהטחת ההאשמות, שבחלקה נמשכת עד היום. 20 שנה אחרי, תיק גיזת הזהב נפתח.

 

הסיפור המלא ביום שישי בגיליון הכפול של "7 ימים", רק ב"ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן בלשכה ברמאללה
צילום: AFP
מומלצים