שתף קטע נבחר

גיוס לכולם או צבא מקצועי

אם אינכם מתכוונים לגייס את החרדים, אין מנוס ממעבר לצבא מקצועי שאליו יתגייסו צעירים בשכר ובא לציון גואל

הנה קמה לה ממשלה ללא חרדים המתכננת לשנות את העוול המוסרי ולהתחיל לגייס צעירים המשתייכים לחברה החרדית ולומדים בחינוך החרדי לצבא. ובעוד נרקמת לה ממשלה זו, כבר נשמעים קולות רבים מתוכה ומחוצה לה הפוסקים ללא כחל וסרק כי אף חרדי לא יגויס לצבא. מה שהיה הוא שיהיה כי אף אחד לא מתכוון באמת ובתמים לשלוח אל החרדים הצעירים את המשטרה הצבאית ואף אחד לא מתכוון לנקוט את הסנקציות הקבועות בחוק ולשלוח שוטרים צבאיים לישיבות על מנת לאתר עריקים ולשולחם לבית האסורים.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

לעשות רוח גם בעולם התעסוקה / מנחם בן-ששון

אוי אוי אוי, המורה לא אוהבת את הבן שלכם / זיו תדהר

 

מימין ומשאל מזדעקים רבים ומרגיעים את החרדים - לא נפעל בכוח, לא נגייס בכפייה, לא נפתח חזית מול אף אחד. הגיוס יהיה מתוך הסכמה. ומדוע שיסכימו החרדים הצעירים להתגייס בהסכמה? מדוע שאנשים שהגיעו לגיל 18 לאחר שלמדו בבתי ספר שבהם דגל המדינה אינו מונף אף פעם וביום העצמאות לומדים שם כביום חול, ירצו להתגייס לצבא? וכיצד יצליחו לשכנע חרדי צעיר ללבוש שכפ"ץ ולתרום מעצמו למען המדינה אם מגיל צעיר שמע שישראל היא מדינת שמד ושהצבא הוא מקום מוקצה לחרדי הטהור מכל אדם? התשובה, למרבה הצער, שלילית במהותה.

 

אדם צעיר שלא נחשף לשיבת היהודים לארצם, שלא למד אזרחות ואהבת המולדת, לא הוכן ולא הוכשר לכך שביום מן הימים יתרום למדינה שבה הוא חי, לא יגיע לצבא ולא יראה בשירות בו שליחות לאומית. לפי הרכב הממשלה המתגבש, נראה שאיש לא ייגע בחינוך החרדי ולא יכפה עליו לימודי ליבה ובמיוחד שיעורים של אהבת המולדת, אזרחות, והכנה לצבא (והאם קציני צה"ל מורשים בכלל להיכנס לכותלי בית הספר החרדי או הישיבה? קרוב לוודאי שלא), הרי שכל תוכנית לגייס חרדים לצבא, גם אם לגדודים שבהם יישמר אורח חייהם, נועדה לכישלון מהדהד ומצער.

 

אם כך יקרה - והחרדים, שמהווים שליש מילדי כיתות א' בחברה היהודית, יהיו פטורים מגיוס לצבא ואף אחד לא יחייבם לעשות כן - הציבור התורם למדינה יעמוד בפני שתי שאלות כבדות משקל. רבים עשויים לשאול את עצמם אם יש שתי מערכות חוק במדינת ישראל: זו המכוונת לחילונים, לדתיים לאומיים ולדרוזים, ולעומתה זו המכוונת לחרדים צעירים. הראשונים יסתכנו בלוכדי העריקים של הצבא ובעונשי מאסר והאחרים יוכלו להמשיך בחייהם ולזכות במלגת לימודים ממשרד החינוך, ממשרד הדתות, מהביטוח הלאומי ומכל משרד שהורגל להעדיפם.

 

ולמה משול הדבר? נניח שהמפלגות החרדיות ישיגו בעתיד פטור מעבירות תנועה לתלמידי ישיבה. כך, שוטר שתעודת תלמיד ישיבה תוצג בפניו לא יוכל לרשום דו"ח לתלמיד הישיבה המאושר ויחפש לו חילוני, ערבי או דתי-לאומי. האם הייתם מסכימים לשלם אז דו"חות תנועה? אם בסופו של דבר יוכלו החרדים הצעירים להחליט אם להתגייס ולא ייענשו על השתמטות, ידרשו הורים רבים בצדק מהצבא ומהממשלה לעזוב את ילדיהם ולהותיר אף להם להחליט אם הם הולכים לצבא. הם יאמרו בקול ברור למנהיגי המדינה - אתם לא יכולים לאיים במאסר על בני 18, על הורים לילדים קטנים שאינם רוצים ללכת לקרב כל אימת שהצבא יישלח למבצע צבאי או חלילה למלחמה ולפטור בקלי קלות בני 18 רק בגלל חרדים בעלי כרטיס חברות בישיבה אלמונית.

 

לכם, שרי ממשלה חדשה, נאמר: אם אינכם מתכוונים לגייס את החרדים, אין מנוס ממעבר לצבא מקצועי שאליו יתגייסו צעירים החפצים בתשלום שכר כפי שנהוג בשאר מקומות העבודה ובא לציון גואל, כי הציבור השולח את ילדיו לצבא קטן משנה לשנה.

 

פרופ' יזהר אופלטקה, בית הספר לחינוך, אוניברסיטת תל אביב

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחאת החרדים נגד גיוסם. ארכיון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים