שתף קטע נבחר

אהרונוביץ': ההודעה על תג המחיר המזויף נמהרת

המשטרה מיהרה להודיע על סיום החקירה בפרשת הצתת כלי הרכב הפלסטיניים בכפר קוסרא וגם המסקנה שלה שהאירוע מפוברק נמהרת - כך עולה מדבריו של השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' בתשובה לשאילתה של ח"כ אורית סטרוק

השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', מותח ביקורת על משטרת מחוז ש"י וקובע כי ההודעה על "תג מחיר מפוברק" בכפר הפלסטיני קוסרא הייתה מוקדמת מדי וכי לפי שעה לא ניתן לקבוע מי אחראי למעשה. השר הדגיש כי אף שהחקירה נמשכת, עדיין לא נמצאו אינדיקציות למניע לאומני והאופציה שמדובר בסכסוך פנימי בתוך קוסרא עדיין קיימת.

 

אהרונוביץ' דיבר במליאת הכנסת וענה לשאילתה שהגישה ח"כ אורית סטרוק מהבית היהודי. ח"כ סטרוק דרשה לדעת אם נעצרו חשודים בזיוף ואם נעשו פעולות על מנת להרתיע יצירת זיופים דומים. היא ביקשה להדגיש את החלק בדברי השר שנגע לכך שעדיין לא ברור המניע. לטענתה, "משמע - שמדובר בפברוק על סכסוך פנימי בקוסרא".

 

אין הוכחה לתג מחיר מפוברק. אחת המכוניות השרופות (צילום: אתר פאנט) (צילום: אתר פאנט)
אין הוכחה לתג מחיר מפוברק. אחת המכוניות השרופות(צילום: אתר פאנט)

 

לפני כשבועיים התלוננו תושבי הכפר כי מתנחלים שנכנסו אליו שרפו כמה מכוניות וניפצו זגוגיות. כוחות משטרה שהגיעו למקום נבלמו בכניסה לכפר וספגו מטר אבנים. חוקרי המשטרה נאלצו להתבסס על תמונות שפורסמו ועדויות של תושבי הכפר שהביאו אותם למסקנה שהמעשה כלל לא בוצע ומטרתו הייתה לביים תג מחיר על מנת לטפול האשמות על המתנחלים. 

 

"הזדרזו יתר על המידה" (צילום: אתר פאנט) (צילום: אתר פאנט)
"הזדרזו יתר על המידה"(צילום: אתר פאנט)

 

לדברי המשטרה, הפלסטינים צילמו את אותם כלי רכב מכמה זוויות על מנת ליצור מצג שווא על פיו הושחתו יותר כלי רכב מאלו שניזוקו בפועל, ולאחר מכן עוד טענו במשטרה שכלי הרכב שניזוקו לכאורה יצאו משימוש לפני זמן רב. השר אהרונוביץ' השיב לפנייה של ח"כ סטרוק כי החקירה טרם הסתיימה וחוקרי מחוז ש"י "הזדרזו יתר על המידה כשהפיצו לתקשורת את ההודעה כאילו החקירה הסתיימה והאירוע לא התרחש".

 

ראש מועצת קוסרא, עבד אל-עזים ואדי, אמר ל-ynet כי מופתע מהצהרת השר אהרונוביץ'. לדבריו, "אני מקווה שהמשטרה תעשה את עבודתה, לא תעמוד לצד המתנחלים בחקירה ותצליח לתפוס את אלו שפגעו בכלי הרכב ולהביא אותם לדין".

 

ראש המועצה סיפר כי שלושה תושבי הכפר הגיעו אתמול למשטרת מחוז ש"י כדי להגיש תלונה וכדי לתת עדות על הנזק שנגרם. לטענתו, המשטרה קיבלה רק תושב אחד מבין השלושה להעיד. מאז שהמשטרה טענה כי האירוע פוברק, תושבי הכפר הפלסטיני החליטו שלא לשתף פעולה עם החקירה.

 

לדברי ראש המועצה, "למרות שהתושבים בכפר זעמו על ההודעה המשטרתית המוקדמת, הם החליטו בהתייעצות עם ארגונים שונים לשתף פעולה עם המשטרה בחקירה וזו הסיבה שהם הגיעו אתמול להעיד".

 

"יד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה"

במאחז אש קודש אמרו היום בתגובה לדברי השר אהרונוביץ'

 כי "יד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה. בעוד הדרג המקצועי מביא ראיות שהאירוע פוברק ונועד לטפול עלינו האשמות שווא, מגיע הדרג הפוליטי ומתוך מטרותיו שלו טוען בדיוק את ההפך".

 

אחרי שהמשטרה קבעה כי מדובר ב"תג מחיר מפוברק", הביעו במאחז אש קודש סיפוק רב. "הממצאים מוכיחים שוב כי הפלסטינים מנסים לבדות שוב ושוב אירועים לאומניים והדבר מתקבל בצורה אוטומטית וגורם לנו נזק עצום", הצהירו אז התושבים. בוועד מתיישבי השומרון בירכו גם כן ואמרו אז: "הוכח שוב שבעידוד ארגוני השמאל בודים הפלסטינים אירועי 'תג מחיר'. אנו קוראים לגורמי החקירה להאיץ חקירת מקרים דומים".

 

במקביל, ח"כ סטרוק התייחסה היום לתקריתא אחרת בסכסוך הממושך בין אנשי המאחז היהודי לאנשי הכפר הפלסטיני הסמוך. "לא סביר בעיניי שתיק של אירוע חמור כמו הריסת הכרמים באש קודש - שצולם ופרצופי המתפרעים נקלטו בו בבירור - נגנז בעילה של עבריין לא נודע", אמרה סטרוק. "אם למשטרה היו צילומי וידאו של נערים שמבצעים 'תג מחיר' כבר היינו שומעים על גל מעצרים וכתבי אישום".

 

ארגון "יש דין" דרש ממפכ"ל המשטרה להוציא את החקירה מידי מחוז ש"י ולמנות צוות חקירה מיוחד "קשה להימלט מהתחושה שההודעה היא ניסיון של המשטרה הנכשלת שוב בתפקידה להגן על תושבי קוסרא, לייצר לעצמה אליבי", נמסר בתגובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הצתת מכונית בכפר קוסרא
צילום: AP
צילום: אליעד לוי
השר אהרונוביץ'
צילום: אליעד לוי
מומלצים