שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  כבר לא עבדים: גם לעובדים בפסח יש זכויות
  האם המעסיק יכול לחייב את כל העובדים לצאת לחופש בחג, מה תוספת השכר שמגיעה אם עובדים בו וכמה מקבלים אם עובדים בחול המועד? שאלות ותשובות לקראת פסח

  חג הפסח שבפתח מעלה שאלות רבות הנוגעות לזכויות העובדים בנוגע לחופשות ולשכר המגיע להם - במידה שהם ממשיכים לעבוד, אך גם אם הם לא עובדים. מה חשוב לדעת?

   

   

  חג הפסח כולל את ערב פסח וערב שביעי של פסח, וביניהם חול המועד פסח. ביקשנו ממומחים לדיני עבודה להשיב על מספר שאלות - דוד שי מחילן, מערכות מידע לניהול שכר ומשאבי אנוש, עו"ד טל קרת, ממשרד עורכי-דין תדמור ושות' ועו״ד יעל דולב ממשרד גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות'.

   

  השלושה פירטו בתשובות את הוראות החוק, אך סייגו כי אם חלים במקום העבודה הסכמים קיבוציים, צווי הרחבה ענפיים, הסכמים אישיים או נוהגים המקובלים במקום לאורך שנים - הם יהיו אלה שיקבעו.

   

  הפירמידות במצרים. היום זה לא היה עובר (צילום :AP) (צילום :AP)
  הפירמידות במצרים. היום זה לא היה עובר(צילום :AP)

   

  ערב החג

  מה אורכו של יום עבודה בערב חג?

   

  ערב החג נחשב יום עבודה מקוצר, כאשר במקומות עבודה בהם עובדים שישה ימים בשבוע - יום העבודה בערב החג יהיה 7 שעות, ואילו במקומות עבודה בהם עובדים חמישה ימים הוא יעמוד על 8 שעות.

   

  האם עובד זכאי לתוספת שכר בגין עבודה בערב החג?

   

  לא - העובד יקבל את השכר הרגיל, עבור יום עבודה מלא. באחריות ההנהלה ונציגות העובדים לבחור בין יום עבודה בן 8 שעות בתשלום של 9 שעות, או 7 שעות בתשלום של 8 שעות. במקומות עבודה שבהם עבדו בערבי חג 6 שעות בתשלום של 8 שעות - ימשיכו לעשות זאת. הדבר אינו כולל לא כולל גמול שעות נוספות, שיתווסף אם העובד עבד בחג שעות נוספות.

   

  האם חופש בערב החג מחייב ביום חופשה?

   

  כן - חופשה שנתית בערב החג, בין אם ביוזמת העובד ובין אם ביוזמת המעביד, תחייב את העובד ביום חופשה מלא, גם אם מדובר במקום בו נהוג לעבוד בערב החג פחות שעות.

   

  ימי החג

  האם מותר לחייב לעבוד ביום החג?

   

  העסקה ביום החג אסורה, אלא אם המעסיק קיבל היתר לכך מראש ממשרד התמ"ת. עם זאת, גם כאשר ניתן למעביד היתר להעסיק עובדים בחג, רשאי העובד להודיע כשהוא מתקבל לעבודה או בפעם הראשונה שיידרש לעבוד בשבת או בחג – כי דתו אוסרת עליו לעשות זאת. במקרה זה המעביד רשאי לדרוש מהעובד תצהיר על הכרתו הדתית, ועל היותו שומר מצוות אם הוא יהודי.

   

  עם זאת, הוראה זו אינה חלה בעיסוקים מסוימים כמו אירוח בבתי מלון ועבודה הקשורה בייצור חשמל והזרמתו. בנוסף היא אינה חלה על עובד שחזר בתשובה וקודם לכן הסכים לעבוד בשבת או בחג. 

   

  האם עובד שלא עובד בחג זכאי למשכורת?

  בעיקרון כן - העובדים זכאים דמי חגים (תשלום על יום החג אף שלא עבדו). עובד המשתכר שכר חודשי (גלובלי) יקבל שכר רגיל. עובד בשכר שעתי או יומי יקבל שכר רגיל בכפוף לשלושה תנאים: העסקה במקום העבודה של שלושה חודשים לפחות, העובד עבד ביום שלפני וביום שאחרי החג והוא אמור היה לעבוד ביום החג.

   

  במקרה שהחג נופל על חופשה ממושכת שהעובד לקח - יום החג לא ירד ממכסת ימי החופשה השנתית. אם יום החג חל בשבת - העובד אינו זכאי לתשלום.

   

  עובד יהודי זכאי לתשלום בגין 9 ימי חג בשנה: יומיים בראש השנה, יום הכיפורים, סוכות, שמחת תורה, יומיים בפסח, יום העצמאות ושבועות. עובדים שאינם יהודים יכולים לבחור אם לקבל דמי חגים בחגים יהודיים או בחגים לפי דתם. בכל מקרה, אין זכאות לדמי חגים כפולים, גם אם לא עבדו בפועל בחגים היהודיים כיוון שמקום העבודה היה סגור.

   

  לאיזו תוספת שכר זכאי עובד שעבד בחג?

   

  יש הבדל בין עובד שבחר לעבוד, לעובד שאולץ על ידי המעביד לעבוד ביום החג: אם העובד בחר בכך - הוא זכאי לשכר בגובה 150%. אם הוא אולץ לעשות כן - הוא זכאי לגובה שכרו הרגיל בתוספת 150%, כלומר 250%. חילן מוסיף כי העובד גם זכאי לשעות מנוחה אחרות במקום אלה שעבד בהן. זה לא כולל לא כולל גמול עבור שעות נוספות אם העובד עבד בהן. 

   

  חול המועד

  מה אורכו של יום העבודה בחול המועד פסח? האם עבודה בו מזכה בתוספת?

   

  ימי חול המועד הם ימי עבודה רגילים ולא מקוצרים, ועבודה בהם אינה מזכים בתוספת כלשהי. אם יש הסכם קיבוצי, צו הרחבה או נוהג שקובע אחרת - תחול ההוראה המיטיבה עם העובד (למשל יום עבודה מקוצר בן 6 שעות). 

   

  חופש בחול המועד מנוכה מימי החופשה?

   

  כן - מאחר שחול המועד הוא יום עבודה רגיל, חופשה במהלך חול המועד פסח מנוכה ימים מלאים מיתרת ימי החופשה. אם יש הסכם קיבוצי, צו הרחבה או נוהג שקובע אחרת - תחול ההוראה המיטיבה עם העובד (למשל חופה מרוכזת בחיוב מופחת של ימי החופשה).

   

  חופשה מרוכזת בחגים

  האם המעביד רשאי להוציא לחופשה מרוכזת במהלך פסח וחול המועד?

   

  כן, אך כשמדובר בחופשה בת שבוע ויותר - יש לתת על כך הודעה מוקדמת של שבועיים מראש לפחות. 

   

  האם עובד רשאי לסרב לצאת לחופשה מרוכזת?

   

  המעביד רשאי להוציא את עובדיו לחופשה מרוכזת, גם אם אינה נוחה לחלק מהעובדים - בתנאי שלעובד יש מספיק ימי חופשה. אם אין לעובד מספיק ימים - למעביד אין רשות לעשות זאת ללא הסכמתו.

   

  מה עושים אם לעובד אין מספיק ימי חופשה צבורים?

   

  אם אין הסכמה בין העובד למעביד לצבור יתרת חופשה שלילית - המעביד יידרש לשלם לעובד שכר בגין הימים שבהם העובד אולץ לצאת לחופשה ולהימנע מרישום יתרת חופשה "שלילית" על חשבון ימי חופשה עתידיים.

   

  אם המעסיק מחליט לבצע גשר בערב החג – הוא יכול לחייב את מכסת ימי החופשה של העובד?

   

  הדבר נתון לשיקול דעתו של המעביד או למשא ומתן בינו לבין ארגון העובדים, הן ביחס לעצם ההחלטה על מתן יום גשר והן בשאלה על חשבון מי יהיה יום חופשה זה.

   

  שי לחג

  האם המעביד חייב לתת מתנה לחג?

   

  החוק אינו מחייב את המעביד לתת מתנה בחגים וכן אינו מחייב אותו להעניק מתנה בשווי דומה מדי שנה. יש מקרים בהם נקבע בהסכם קיבוצי החובה לתת לעובדים שי לחג בפסח ובראש השנה, אולם ברוב המקומות ניתן השי בהתאם לנוהג שהתגבש. אם המעסיק נהג לתת מתנה בשיעור קבוע במהלך שנים רבות - ייתכן שביהמ"ש יכיר בכך כחובה מכוח הנוהג.

   

  האם המעסיק רשאי לשלול מעובד שי לחג כעונש?

   

  בית הדין האזורי לעבודה בחיפה קבע ב-2003 כי הדבר אסור, בפסק דין שניתן בתביעה של עובד נגד מועצה מקומית. "שי לחגים אינו, ולא יכול להיות, אלא זכות כללית ואחידה במקום העבודה, לכל העובדים וללא כל הבדלים", נקבע בפסק הדין.

   

  מדוע השי לחג מחויב במס הכנסה ובפועל - יורד מתלוש המשכורת וחלקו משולם מכיס העובד?

   

  בדומה להטבות אחרות שנותן המעביד לעובדיו - מתנה לחג היא חלק מהכנסת עבודה של עובד וחייבת בכל המסים החלים על הכנסה זו, ובכלל זה מס הכנסה, דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות. מכיוון שמצב זה פוגע בחגיגיות השי - יש מעסיקים שנותנים לעובדים תוספת לשכר למימון המסים החלים על השי, כך שהנטו של העובד לא ייפגע כתוצאה מכך".

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shutterstock
  צילום: תומר יעקובסון
  עו"ד טל קרת
  צילום: תומר יעקובסון
  צילום: אסנת רום
  עו״ד יעל דולב
  צילום: אסנת רום
  מומלצים