שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

נתניהו בסיעה: "שמרנו על התיקים החשובים"

ראש הממשלה עדכן את חברי הכנסת של הליכוד-ביתנו על ההסכם הקואליציוני: "עשינו את המיטב עם 31 מנדטים. הביטחון והחוץ אצלנו". ליברמן: "הביקורות יגוועו בקרוב"

על רקע סגירת הקצוות במו"מ הקואליציוני, כינס היום (ה') בנימין נתניהו את סיעת הליכוד-ביתנו בכנסת על מנת לעדכן את הח"כים על אודות ההסכם המתגבש. בפתח דבריו הקדים נתניהו תשובה לביקורות ואמר: "עשינו את המיטב עם 31 מנדטים. שמרנו על התיקים החשובים. החזרנו את תיק הביטחון והשארנו אצלנו את תיק החוץ. אלה התיקים המשמעותיים ביותר לניהול המדינה. שמרנו על רוב ברור בממשלה וזה מה שחשוב". ynet העביר את פתיחת הישיבה בשידור חי.

 

במקביל, בהצבעת הסיעה נקבע כי ח"כ יולי אדלשטיין יהיה מועמדה לתפקיד יו"ר הכנסת. היו"ר לשעבר, ראובן ריבלין, היה היחיד שנמנע.

 

נתניהו עם ליברמן ואלקין, היום בישיבת הסיעה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו עם ליברמן ואלקין, היום בישיבת הסיעה(צילום: גיל יוחנן)

 

ח"כ אקוניס, השר סער ויו"ר הכנסת המיועד אדלשטיין (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ אקוניס, השר סער ויו"ר הכנסת המיועד אדלשטיין(צילום: גיל יוחנן)

נתניהו ואדלשטיין, היום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו ואדלשטיין, היום(צילום: גיל יוחנן)

 

יו"ר הכנסת היוצא ריבלין (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יו"ר הכנסת היוצא ריבלין(צילום: גיל יוחנן)

 

לקראת ממשלה - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

נתניהו פנה לשר האוצר המיועד יאיר לפיד ואמר: "המשימה הראשונה שתעמוד בפני הממשלה היא להעביר תקציב.

תקציב שישמור על כלכלת ישראל, שימשיך לעשות את מה שעשינו יחד עם יובל (שטייניץ, מ"א), שימשיך להבטיח צמיחה והצמיחה תבטיח מקומות עבודה במשק הישראלי. אני אתן גיבוי מלא להעברת תקציב אחראי".

 

את דבריו פתח נתניהו כשאמר שבשעות אלה נסגרים הפרטים האחרונים של הסכמי הקואליציה: "הקדנציה הקרובה תהיה אחת המאתגרות בתולדות המדינה. אין אני אומר זאת מן השפה אל החוץ. זאת לא הגזמה. עומדים בפנינו אתגרים ביטחוניים ומדיניים. החשוב הוא שהממשלה הזאת תוכל לתת מענה לאתגרים".

 

בפתח הישיבה אמר ריבלין ל-ynet: "לעולם לא ארים יד בעד הדחתי, אבל אם יש מועמד מוסכם על כל חברי סיעתי - אני כמובן מקבל זאת". על השאלה אם קיימת אפשרות שיסיר את מועמדותו תמורת תפקיד אחר, ענה: "באתי מבית טוב. אני לא מבקש לקנות אף אחד ואף אחד לא יכול לקנות אותי".

 

גם אביגדור ליברמן דיבר בישיבת הסיעה וניסה לענות לביקורת על הישגיה הדלים של המפלגה במו"מ הקואליציוני: "תמיד צריך לוותר ותמיד יש ביקורת על התוצאות של המו"מ הקואליציוני. זה יעבור מהר. ההערכה של הממשלה הזאת תיבחן רק בביצוע וביכולת להתמודד עם האתגרים שדיברנו עליהם".

  

 (באדיבות "ידיעות אחרונות") (באדיבות
(באדיבות "ידיעות אחרונות")

 (באדיבות "ידיעות אחרונות") (באדיבות
(באדיבות "ידיעות אחרונות")

 (באדיבות "ידיעות אחרונות") (באדיבות
(באדיבות "ידיעות אחרונות")

 (באדיבות "ידיעות אחרונות") (באדיבות
(באדיבות "ידיעות אחרונות")

 

בקרוב: הקרב בתוך הליכוד

בתום מו"מ מתיש ויצרי, ואחרי חלוקת התיקים והתפקידים לשותפות הקואליציוניות יש עתיד, הבית היהודי והתנועה, נותרו לראש הממשלה רק 15 תפקידים עבור 31 חברי המפלגה – מה שככל הנראה יעורר תסיסה מאחר שכמעט כל חבר כנסת מהליכוד רואה עצמו מועמד לשדרוג משמעותי. "יש בליכוד ראש ממשלה אחד ולפחות 31 שרים בכירים", אמר ל-ynet בכיר במפלגה. ח"כ אחר הוסיף: "כל אחד מחברי הרשימה רואה עצמו שר בכיר. פה מתחילות הצרות, ומכאן תגיע האינתיפאדה".

 

נתניהו יצטרך לרצות הן את השרים הוותיקים, המעוניינים לשמור על מעמדם וגם להתקדם, והן את הצעירים שמוקמו גבוה בפריימריז ותובעים לתרגם לתיקים את רצונם של המתפקדים. ראש הממשלה יצטרך לחלק ביניהם שבעה תפקידי שר, ארבעה סגני שרים,

ארבעה ראשי ועדות ואת תפקיד יו"ר הכנסת.

 

מלבד תיק הביטחון שנושא כבר את שמו של משה (בוגי) יעלון, ותיק החוץ השמור לאביגדור ליברמן, יחל הקרב הקשה על תיקי הפנים, התחבורה, התקשורת וייתכן שגם הגנת העורף, עניינים אסטרטגיים או המשרד לפיתוח הנגב והגליל. הממשלה החדשה תיאלץ לוותר על משרדים קיימים, עוד לא ברור אילו בשלב הזה.

 

כך למשל, לימור לבנת, יובל שטייניץ, גילה גמליאל ואופיר אקוניס מצפים לשדרוג משמעותי. כך גם השרים סילבן שלום, גדעון סער וגלעד ארדן שדורגו במקומות הגבוהים. דני דנון, מירי רגב, יריב לוין וציפי חוטובלי – שקודמו משמעותית בפריימריז האחרונים – מצפים גם הם לרענון וקידום.

 

חזית נוספת עשויה להיפתח עם ההצבעה בסיעה לתפקיד יו"ר הכנסת הבא. למרות הבטחות קודמות, התברר השבוע כי נתניהו לא מתכוון לתמוך ביו"ר המכהן ראובן ריבלין ובמקומו יציע את יולי אדלשטיין לתפקיד. בליכוד אמרו כי מדובר בהחלטה מוזרה של נתניהו שעשוי להפוך את ריבלין ליריב מר.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו בישיבת הסיעה. בקרוב מלחמה מבית?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים