שתף קטע נבחר
צילום: ויז'ואל/פוטוס

"אני הייתי חייל בודד, לְךָ כבר יהיה אותי"

אחרי ששירתו בצבא כחיילים בודדים והתמודדו עם הטקסים והחופשות לגמרי בעצמם, נרתמו החיילים הבודדים לשעבר לשמש כ"אחים גדולים" לחיילים בודדים שמשרתים עכשיו. דניאל, אחד המתנדבים, מספר על "אח גדול" בגוף ראשון

"אני נשבע, אני נשבע, אני נשבע" נשמע ברקע ואתה כולך מתרגש ומרגיש צמרמורת בכל הגוף. כאילו זה אתה שצועק את המילים האלה ונשבע אמונים לצבא ולמדינה בטקס השבעה. ואז אתה נזכר שהיית שם לפני כמה שנים, ההבדל, לא היה מישהו בטקס שהיה שם בשביל לשמוע אותך צועק ולראות אותך נרגש, לא היה מי שיחלוק איתך את הגאווה ויגיד לך "כל הכבוד! אתה תותח!!".

 

ואז באותו רגע, אתה מבין את גודל החשיבות שהפעם זה שונה. לאותו חייל שעלה לארץ לבדו או שבנסיבות החיים נשאר לבד ללא עורף משפחתי ולמרות כל הקשיים של להתגייס לצבא במצב כזה עשה זאת... יש מישהו שנמצא שם ומרגיש גאווה בשבילו, שבזמן שכל חבריו למחלקה מקבלים חיבוקים מהמשפחה הוא גם יקבל חיבוק ולחיצת יד ממישהו שיהיה שם בשבילו לאורך כל השירות.

 

להיות הגב שלו

זה מה שמתנדב בעמותת "אח גדול" עושה, אתה הופך להיות הגב שלו, האוזן הקשבת וביחד עם שאר מתנדבי העמותה לחלק מהמשפחה שלו. כי זה מה שמיוחד בעמותה הזו, כולנו היינו חיילים בודדים בעצמנו, ומתוך הניסיון שצברנו במהלך השירות ואחריו אנחנו באים לתת לאותם חיילים את הכלים שהיו חסרים לנו כדי להתמודד. הרעיון הוא ש"אני הייתי חייל בודד, אבל לְךָ כבר יהיה אותי".

 

עמותת אח גדול מעניקה ליווי, תמיכה והכוונה ליותר מ- 1,000 חיילים ונוער ללא עורף משפחתי שמקבלים כלים להתמודד, לשאוף, להצליח ולהרגיש שייך. העמותה מלווה את החיילים לפני, תוך כדי ולאחר הגיוס כשרובם הופכים למתנדבים בעמותה מהרגע שמשתחררים.

 

מרבית החיילים הבודדים בעמותה הם עולים חדשים, שמלבד העובדה שנמצאים הרחק ממשפחותיהם, לרוב צריכים גם להתמודד עם אתגרים חברתיים, תרבותיים ובירוקרטיים. העמותה מנסה לגשר על הפערים הללו באמצעות עשרות פעילויות, קשרים, הדרכות וקשר אישי ורציף עם החיילים.  

 

פעילות העמותה לא נעצרת שם, היא מתרחבת גם למישורים אחרים, למשל קיימות הרצאות שניתנות לחיילים בבתי החייל בחיפה, ירושלים ובאר שבע. כאן, מעבר לחייל שלך שנמצא בבסיס, אתה עומד מול קבוצה של חיילים בכל מוצ"ש ועושה איתם שיחות על כל נושא שרק אפשר לחשוב עליו (אפילו איך להתמודד עם hangover).


"אתה עומד מול קבוצה של חיילים בכל מוצ"ש ועושה איתם שיחות"

 

זאת הזדמנות נפלאה להעניק להם כלים, עצות וטיפים לגבי הזכויות, החובות והעתיד שלהם וגם לפתח דיונים לגבי מה שקורה בארץ ובכך לערב אותם יותר כדי שתחושת השייכות שלהם תתעצם. אחרי השיחה הקבוצתית אותם חיילים תמיד נשארים ביחד עם המתנדבים לנהל שיחות אישיות כי הם יודעים שאיתנו ניתן לדבר בגובה עיניים ואנחנו נעשה הכל כדי לעזור להם.

 

"זה לא מה זה, זה מי זה"

התנדבתי בהמון מסגרות מאז שאני זוכר את עצמי, אבל אף פעם לא הרגשתי קשר כ"כ עמוק לארגון בו אני נמצא. כשאני מסתכל מסביב על המתנדבים האחרים הם לא מפסיקים להדהים אותי במקצועיות ורמת הליווי שהם נותנים. לראות את המסירות שלהם, את הרצון לעשות ולשנות פשוט דוחף אותי לנסות להשתפר ולשפר.

 

 אני בתור חייל לשעבר לא איבדתי את התואר הזה וכמתנדב מצאתי בעמותה בית חם ומשפחתי, רק חסר שהמנכ"ל שלנו יכין לנו אוכל ואז באמת לא יהיה הבדל ממשפחה רגילה.

 

עוד מעט העמותה תחגוג 3 שנים מאז שהוקמה ואנחנו לא מפסיקים לגדול ולהתרחב. ממשיכים

לעבוד קשה כדי להגיע לכל החיילים שצריכים את הדחיפה הקטנה הזאת. המוטו שלנו זה "עמותת אח גדול זה לא מה זה, זה מי זה" ניתן לראות שהאנשים הם במוקד, חיילים ומתנדבים ביחד כאחד מתפתחים ותורמים לחברה ולמדינה.

 

ככה השיחה הקצרה עם החייל או החיוך שאתה נותן לו תורמים כ"כ הרבה לעתיד של כולנו, והופכים אותנו למדינה מגובשת יותר עם אנשים איכותיים יותר, וזה רווח נטו לכולם. 

 

  • אירוע התרמה לעמותת "אח גדול" למען חיילים בודדים יתקיים ביום ה' 21.3  בשעה 18:00 במוזיאון הפלמ"ח חיים לבנון 10 תל אביב. באירוע בנוכחות ראש העיר רון חולדאי תתקיים הופעה בהתנדבות של להקת לוס כפרוס (שאחד מחבריה היה גם הוא חייל בודד). עלות כרטיס החל מ-150 שקלים. כל ההכנסות קודש לפעילות העמותה.

 

  • "בגוף ראשון "- מדור המאפשר למתנדבים לספר בעצמם על פעילותם והמקום בו הם מתנדבים. חומרים ותמונות שלחו ל- shlomit-sh@y-i.co.il וציינו - עבור מדור "בגוף ראשון ". הפרסום בהתאם לשיקולי המערכת. לעדויות נוספות של מתנדבים לחצו כאן .

 

  • רוצים להתנדב? עמותת "רוח טובה " מחברת בין אנשים הרוצים להתנדב וארגונים הזקוקים לעזרת מתנדבים. העמותה מתאימה התנדבות לפי תחומי עניין, שעות נוחות ואיזור מגורים. הכנסו או התקשרו ל 9093*.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות עמותת אח גדול ע"ר
בטקס השבעה עם אחד החיילים. דניאל מימין
באדיבות עמותת אח גדול ע"ר
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים