שתף קטע נבחר

חילונים, לא רק לרצי המרתון יש דת

החברה הישראלית מגלה סובלנית כלפי דת הספורט, דת החתולים, דת הירוקים ושאר אמונות ניו-אייג'יות, אך נוטה לרחוש בוז לכל מה שקשור לדת היהודית. רק דמיינו את דעת הקהל לו חסיד ממאה שערים היה מת ממכת חום במהלך טקס דתי בכותל

מדי שנה בפסח ובסוכות מתקבצים ברחבת הכותל המערבי רבבות חרדים, דתיים ומסורתיים כדי להתברך מפי מאות כוהנים. תארו לעצמכם שבגלל החום הכבד והצפיפות, היו 10 אנשים מתעלפים ומפונים לבית חולים במצב קשה, ותושב מאה שערים היה נופח את נשמתו כתוצאה מהתייבשות ומכת חום, בדומה לרץ שמת ביום שישי בחצי-מרתון תל אביב.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו  >>

 

 

אילו, חלילה, היה מת אדם בטקס דתי כלשהו, מיטב הכותבים היו מאשימים את היהדות בפגאניות ובקיצוניות. בעלי טורי הדעה היו דורשים מהרבנים הראשיים ומשר הדתות להסיק מסקנות אישיות ולהתפטר. מאמרים מתלהמים היו מסבירים כי הגיע הזמן לנטוש את אורח החיים ההרסני של היהדות ולדבוק בחילוניות מאריכת החיים.

  

כי ככה זה - כשמדובר בדת היהודית, לתקשורת ולמובילי דעת הקהל מותר לבוז למורשת ולמאמינים, אבל כאשר מדובר בדת הספורט הכללים שונים לגמרי.

 

דואגים לתרנגולים, מתעלמים מהציפורים

אתם עדיין מתקשים להאמין שאין דין היהדות כדין דתות ניו-אייג'יות, דוגמת הספורט? נסו להיזכר איך, מדי שנה, לפני יום כיפור תוקפים את השימוש בתרנגולים לצורך מנהג הכפרות, בטענה שמדובר באקט לא חינוכי, הפוגע בעולם החי.

 

ובכן, לפני כשבועיים פרסם "כלכליסט" כתבה מרתקת, החושפת כיצד תחביב גידול החתולים בחברה המערבית גורם לרצח המוני של בעלי חיים ולהכחדת מינים שלמים של ציפורים.

 

במקום לטעון שחובבי החתולים הם אנשים חשוכים שדואגים רק לעצמם ולתחביבים שלהם. במקום להזכיר איך החתולים מעבירים מחלות, וכיצד מאכילי החתולים גורמים למפגעים תברואתיים חמורים, הנושא עבר בשקט מוחלט. אפילו המרואיינים שהסכימו להתראיין לכתבה ההיא, הודו, בפה מלא, כי הם מפחדים לומר את האמת, בשל הפחד מתגובת חובבי החתולים.

 

ומה על "נשות הכותל"?

ובאותו עניין, בימים הקרובים צפויה מתקפה חסרת תקדים בסוגיית לימודי הליבה – עיתונאים ופוליטיקאים יתבעו כי גם הילדים החרדים יחויבו בלימודי היסוד, ולא יגדלו להיות בורים. אלא שבאותה נשימה, משרד החינוך נדרש לתקצב גני ילדים אנתרופוסופיים, על פי שיטתו של רודולף שטיינר, שהטיף בלהט למען האמונה בגלול נשמות, ואף טען כי הגזע הלבן, ובפרט העם הגרמני, נמצאים בנקודה גבוהה בסולם ההתפתחות האנושי.

 

אחרון ולא חביב הוא נושא היחס לבג"ץ – זוכרים כיצד אבות מעמנואל נכנסו לכלא, לאחר שהם צפצפו על החלטת בג"ץ בעניין ההפרדה של בנות חסידיות בבית הספר "בית יעקב"?

 

רבים וטובים הסבירו אז בלהט, מדוע חובה לכבד את החוק, גם אם ההחלטה שגויה בעינך, אך משום מה, איש מאלו שהגנו בלהט על החלטת בג"ץ להכניס לכלא את האבות, לא קראו לאסור את "נשות הכותל" שמדי חודש, בראש חודש, מפירות את החלטת בג"ץ האוסרת עליהן להתפלל במקום עם טליתות.

 

זה עוד לפני ששאלנו מדוע אלו שרוצים להרשות לנשים להתפלל עם טליתות בכותל, לא נאבקים כדי לאפשר ליהודים להתפלל בהר הבית, או אפילו לבקר שם ללא הגבלות.

 

לא בשבת, אבל כן במירוץ

ובחרה לאסון במירוץ של יום שישי – כמי שלפני שבועיים נפצע וטרם החלים, במהלך ריצה של 10 ק"מ, ברור לי לגמרי שמדובר בדת. הדרישה היחידה שלי היא שהסובלנות החילונית כלפי דתות הספורט, החתולים, ניו אייג' והירוקים, תוחל גם על הדתיים והחרדים.

 

אני גם לא מבין למה חילונים שלא מכונים שחרדים יסגרו רחובות בשבת, מוכנים לקבל את סגירתה של תל אביב, כמו עם ערים נוספות, לכל מירוץ, תהלוכה, תערוכת רחוב, פסטיבל, או מיצג אמנותי.

 

ולא פחות מוזר - אני לא בטוח שחרדים שחובשים בשבת כובע עשוי פרוות צויבל וגורבים גרבי ניילון שמגיעים עד הברך, בצבע שחור או לבן (תלוי בחסידות), נראים יותר גרוע מגברים שרצים כשהם לבושים מכנסי טייטס שמבליטים את מה שראוי להיות מוצנע, נעולים בנעליים צבעוניות שעלו מאות שקלים, כשהם חבושים באוזניות מוזרות וממלמלים על סוף אובדן הכרה מילים כמו "דופק מטרה".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בדת הספורט הכללים שונים לגמרי. המרתון בתל אביב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים