שתף קטע נבחר

אנרכיה במצרים: אזרחים תלו למוות גנבים על עץ

אחרי שאלפי שוטרים הכריזו על שביתה, קרא התובע הכללי לאזרחים לסייע למשטר לעצור פושעים. מתנגדי מורסי חששו שזו הוראה למיליציות של האחים המוסלמים לקחת את החוק לידיים, והיום החשש התממש בלינץ' אכזרי. לאן הולכת ארץ הנילוס?

חברים בארגון משמר אזרחי במצרים תפסו שני גברים שהואשמו בגניבת ריקשה, הפשיטו אותם למחצה ואז תלו אותם למוות על עץ בתחנת אוטובוס בעיירה קטנה בדלתא של הנילוס. כך מסרו היום (א') גורמי ביטחון במדינה. מעשי ההרג באים אחרי שמשרד התובע הכללי של מצרים עודד אזרחים לעצור מפרי חוק ולהסגיר אותם לידי המשטרה, ובשעה שמצרים סובלת מאנרכיה ביטחונית הולכת וגוברת, גם על רקע שביתת השוטרים במדינה.

 

עוד חדשות בעולם :

אונס התיירת בהודו: 20 נעצרו, 5 הודו בתקיפה

מי הממשלה שסיימה כהונה מלאה אחרי 66 שנה?

שנתיים למלחמה: אסמה אסד זוכה לטונות אהבה

עם חצאית ופנינים: האישה החזקה בעולם - מסין

 

המקרה שנחשף היום הוא אחד המקרים הקיצוניים ביותר של עשיית דין על-ידי אזרחים, שלא כחוק, בשנתיים שחלפו מאז המהפכה שבה הודח חוסני מובארק מהשלטון בשנת 2011. קריאת התובע הכללי לאזרחים לסייע בתפיסת פושעים באה בשבוע שעבר בעקבות שביתת השוטרים.

 

שוטרים בקהיר. נמאס להם מה"פוליטיזציה" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שוטרים בקהיר. נמאס להם מה"פוליטיזציה"(צילום: EPA)
 

העיתון הממסדי "אל-אהראם" דיווח באתר האינטרנט שלו כי השניים נגררו ברחוב אחרי שנתפסו במהלך ניסיון לגנוב ריקשה. לפי הדיווח הם הוכו אולם נותרו בחיים, ואז נתלו למוות. בתמונות מזירת האירוע נראו שני הגברים שוכבים מתים על הקרקע כשלגופם תחתונים בלבד וגופותיהם מכוסות בעפר, בחתכים ובדם. מסביב נראית קבוצה של גברים, הנראים זועמים. גבר אחד בקהל נראה אוחז בסכין ואחר נראה מחזיק מקל מכוסה בדם.

 

העיתון המצרי דיווח כי מהמשטרה נמנעה ההגעה למקום שבו נתלו השניים למוות מפני שתושבים חסמו את הדרך במחאה על היעדר דלק, אחד מהמשברים הרבים שאיתם מתמודדת כיום מצרים. מוקדם יותר באותו היום, תושבים בעיר השכנה מחלה חסמו קו רכבת מרכזי במחאה על המחסור בדלק.

 

התפרעויות בפורט סעיד. מצרים גולשת לאנרכיה ביטחונית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
התפרעויות בפורט סעיד. מצרים גולשת לאנרכיה ביטחונית(צילום: AFP)

 

המחזה בעיירה שבה נתלו למוות שני הגברים - העיירה סמנוד השכונת כ-90 קילומטרים מצפון לקהיר - מסמל היטב את הכאוס במדינה, המתמודדת עם הפגנות מחאה גדולות - ולא פעם אלימות - סביב בעיות חברתיות, כלכליות ופוליטיות, וכעת גם עם בעיות ביטחוניות. גורמי ביטחון רשמיים אמרו כי אלה שניסו לסייע ולשחרר את שני הגנבים-לכאורה נדחפו אחורה על-ידי אחרים בקהל. הם אמרו כי נערכים לעימותי דמים אפשריים בין תושבים בסמנוד ותושבים בכפר סמוך שממנו באו שני הגברים.

 

מאז המהפכה במצרים הייתה עדה המדינה לכמה מקרי אלימות דומים, אולם מקרים שבהם אזרחים מבצעים על דעת עצמם שפטים בגנבים ומביאים למותם אינם שכיחים. אחת הסיבות למקרים מסוג זה היא ההיחלשות המשמעותית של המשטרה החזקה של מצרים מאז הדחת מובארק.

 

מכונית עולה באש בהתפרעויות בקהיר. גם הכסף הולך ואוזל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מכונית עולה באש בהתפרעויות בקהיר. גם הכסף הולך ואוזל(צילום: AFP)

 

בשבועות האחרונים מתמודדת מצרים עם עוד גל תסיסה פוליטית שהגיע לכוחות הביטחון של המדינה. אלפי קצינים ושוטרים בדרגות נמוכות יותר הכריזו על שביתה ופתחו במחאה נרחבת בגין מה שהם רואים כפוליטיזציה של כוחות הביטחון על ידי הנשיא האיסלאמיסט מוחמד מורסי ושר הפנים שלו. חלק מהשוטרים השובתים טענו כי ארגון האחים המוסלמים שממנו בא מורסי מנסה לשלוט בהם. הארגון האיסלאמיסטי לעומת זאת הכחיש את הדברים.

 

מתנגדי הקריאה של התובע הכללי לאזרחים לסייע לעצור פושעים חוששים שמדובר בניסיון להפקיד את סמכויות המשטרה בידי מיליציות

השייכות לאחים המוסלמים ולארגונים איסלאמיסטיים אחרים שלהם יש ברית עם המשטר החדש.

 

חוסר היציבות במצרים פגע קשות בכלכלת המדינה והפחית משמעותית את עתודות מטבע החוץ של ארץ הנילוס, שעמדו על 36 מיליארד דולר לפני המהפכה בשנת 2011. ממשלתו של מורסי מנסה להשיג הלוואה של 4.8 מיליארד דולר מקרן המטבע הבינלאומית בניסיון לחזק את העתודות, העומדות כעת על 13.5 מיליארד דולר בלבד. היום הגיע בכיר בקרן המטבע הבינלאומית למצרים לביקור בן שלושה ימים, ונפגש עם שרים בנוגע לתוכנית הרפורמה הכלכלית במדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אש בפורט סעיד. הידרדרות ביטחונית במצרים
צילום: רויטרס
מומלצים