שתף קטע נבחר

מחאה ירושלמית: נסגרה מסעדה שפעלה בשבת

"רסטו בר" היה מוקד בילוי פופולרי גם בזכות פעילותו בסופ"ש. אבל בעל הנכס קבע: השכירות תחודש רק אם המקום ייסגר בשבת וישמור כשרות. מנהל המסעדה: "מפעל חיי נסגר". ארגונים חילוניים ימחו נגד הסגירה

מסעדת "רסטו בר" בירושלים, אחד ממקומות הבילוי המוכרים בבירה והפופולריים ביותר בקרב חילונים, נסגרה היום (ב') לאחר כשמונה שנות פעילות. לטענת הבעלים, הסגירה נבעה מכך שבעל הנכס שבו שכנה המסעדה התנה את המשך פעילותה בכך שלא תיפתח בשבת ושהתפריט יהיה כשר.

 

בעלי המסעדה, שחר לוי, אמר ל-ynet: "חוויתי את הסיוט של כל בעל עסק וסגרתי את מפעל חיי. לפני שלוש שנים קנה את הנכס אדם חרדי שביקש מאיתנו לא לפתוח בשבת. ענינו שזה בלתי אפשרי והוא ירד מהדרישה. עכשיו הגיע הזמן לחדש את הסכם השכירות, ובמשך שלושה חודשים היינו בדיונים שבמהלכם הוא ביקש מאיתנו לא להפעיל את המקום בשבת ולמכור אוכל כשר בלבד. מבחינתנו זה בלתי אפשרי, אז העדפנו לסגור". בעל הנכס סירב להגיב לדברים.

 

"הבעלים ביקש לא לפתוח בשבת" (צילום: חיים צח,  "ידיעות אחרונות") (צילום: חיים צח,
"הבעלים ביקש לא לפתוח בשבת"(צילום: חיים צח, "ידיעות אחרונות")

 

הרסטו בר, בית קפה-מסעדה שממוקם בשדרות בן מימון, סמוך לבית ראש הממשלה, נפתח ב-2005 במקום שבו פעל קודם קפה מומנט. העובדה שהיה פתוח בשבת והגיש אוכל לא כשר הפך אותו למבוקש בקרב הקהל החילוני בעיר. "השמחים לאיד יראו צדק פואטי בכך שאנחנו סוגרים דווקא לפני פסח", אמר לוי. "כי הרסטו בר זה המקום שבזכותו מותר למכור חמץ בירושלים בפסח. הרי תבעו אותנו על זה וניצחנו בבית המשפט".

 

תושבים וארגונים ירושלמיים, ובראשם תנועת "רוח חדשה", טוענים שהמהלך שהביא לסגירת הקפה נובע מכפייה דתית ומהווה פגיעה בחיי התרבות והפנאי בשבתות בעיר. כחלק ממחאתם הם מתכוונים להגיע הערב למקום ולהפגין נגד הסגירה. בתנועה מסבירים שהמחאה תימשך, ובאחת השבתות הקרובות יתקיים פיקניק מחאה המוני בגן העצמאות.

 

"ירושלים שייכת לכל תושביה, והדבר צריך לבוא לידי ביטוי גם במסעדות ומוסדות התרבות הציבוריים", אמרה אלישבע מזי"א, מנכ"לית "רוח חדשה". "אנו מצרים מאוד על סגירתו של הרסטו בר. נירתם לסייע ולתמוך ככל הניתן בבעלי הקפה, בעובדיו ובציבור החילוני הירושלמי שאיבד הבוקר מעוז חברתי חשוב".

 

מעיריית ירושלים נמסר: "הרסטו בר הוא עסק פרטי, וכמובן שהעירייה אינה יכולה לכפות על בעל מקום פרטי לפתוח את המקום שברשותו בשבת בניגוד לרצונו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המסעדה סגורה
צילום: חיים צח, "ידיעות אחרונות"
מומלצים