שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הפתעה נדירה: גורי חתולי חולות נולדו בספארי ר"ג

  האם רותם והאב סלע, צמד חתולי חולות נדירים בספארי ר"ג שוב חובקים גורים חדשים. שלושה גורים נולדו לפני כעשרה ימים אך רק שניים הצליחו לשרוד. "ההורים הם צמד מצטיין בקנה מידה עולמי", מתגאה המטפלת שלי אלגבה. כעת מחפשים לגורים שמינם עדיין אינו ידוע, שמות באות ר'

  שמחה מהולה בעצב אצל משפחת חתולי החולות הנדירים בספארי ברמת-גן. ביום ראשון שעבר, הגיעה שלי אלגבה, מטפלת בטורפים ובחיות מדרום אמריקה אל גן החיות בשעת בוקר מוקדמת, כדי לבצע בדיקה שגרתית אצל הטורפים הקטנים.

   

  אלגבה בחנה את החתולה רותם, בת החמש ששהתה במאורה קטנה בתצוגת חתולי החולות והופתעה לגלות שהצטרפו אליה שלושה אורחים קטנטנים במהלך הלילה. הגורים הקטנים התכרבלו לצידה, חלקם ינקו ועיניהם עדיין עצומות. "ידעתי שרותם בהריון ושהיא אמורה להמליט בכל יום", היא מספרת ל-ynet. "למרות שלא ראינו את ההורים מזדווגים, שמנו לב שהבטן שלה תפחה והתיאבון שלה גדל".

   

  צפו בשלישיית הגורים לאחר ההמלטה. מספר ימים לאחר התיעוד, אחד הגורים לא שרד (צילום: ארז ארליכמן, עריכה: רונה פפר)    (צילום: ארז ארליכמן)

  צפו בשלישיית הגורים לאחר ההמלטה. מספר ימים לאחר התיעוד, אחד הגורים לא שרד (צילום: ארז ארליכמן, עריכה: רונה פפר)    (צילום: ארז ארליכמן)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  אזור המחייה של חתולי החולות בגן החיות מחולק לשניים. במרכז המבנה תאי לינה פנימיים. בחלק אחד של המבנה הנגיש יותר לקהל המבקרים, מתגוררת האם שהובאה מגרמניה. בצידו השני של המבנה, חי האב הקשיש סלע, בן ה-11, יחד עם צאצאיו - שתי נקבות וזכר, שנולדו לפני כשמונה חודשים. 

   

  רותם וסלע צלחו מספר המלטות לא מוצלחות לאחר שרותם לא הצליחה לטפל בגורים והם מתו. ב-2011 היא המליטה את בתם הבכורה, רננה , שעברה מאז לחי-בר ביטבתה. ביולי 2012 המליטה שוב ארבעה גורים, אך רק שלושה שרדו.

   

  "זוג מצטיין בקנה מידה עולמי"

  "אחרי ששלושת הגורים גדלו, החלו לאכול בשר בכוחות עצמם ונגמלו מהנקה, לרותם כבר נמאס לטפל בהם והם החלו להציק לה, לגנוב לה את המזון", מגלה אלגבה. "כשהחלו להיווצר חיכוכים, העברנו אותם למגורים יחד עם האב". בספארי מציינים כי בכוונתם להעביר את הגורים שיגיעו בקרוב לבגרות מינית, לגרעיני רבייה בגני חיות אחרים במטרה להמשיך בהגדלת מספרם של הטורפים הנדירים.

   

  "להבדיל מההמלטות הראשונות שלא צלחו יפה בהן היתה הפרדה בין האם לאב כדי למנוע פגיעה אפשרית בגורים, היום אנחנו מאפשרים לרותם וסלע להיות פעילים בשעות הלילה. זה אומר שהם יכולים לנוע בחופשיות בין אזורי המחייה של השניים", היא מפרטת. לאחר שהגורים המתבגרים הורחקו ממנה, חיברנו את ההורים שוב והם מייד הזדווגו".

   

  אלגבה מעריכה כי הדבר הגדיל את כמות ההזדווגויות וההמלטות. "עובדה שהם נחשבים לצמד מצטיין במיוחד בקנה מידה עולמי, שמצליח להביא לעולם גורים כה נדירים בתקופה קצרה יחסית", היא מבהירה.

   

   (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  (צילום: ירון ברנר)

   

  בשבי מגיעים חתולי חתולות לתוחלת חיים של עד 13 שנה, כך שסלע נחשב לזכר קשיש, אך שנה אחרי שנה הוא מצליח להפתיע את המטפלים ביכולתו להזדווג עם רותם. גם הפעם, בדומה להמלטות הקודמות של רותם, היא שוב בחרה להמליט את הגורים במאורה החיצונית הקבועה שלה בתצוגה ולא בתאי הלינה הרחוקים מעיני הקהל. הימים הראשונים לאחר ההמלטה עברו במתח על המטפלים. "זו תקופה רגישה בה כל דבר יכול לקרות והחודש הראשון תמיד מועד להפתעות", מסבירה אלגבה.

   

  לאחר ההמלטה, האב סלע הגיח לביקור קצר ומיד חזר אל הטריטוריה שלו, שומר מרחק בטוח מהגורים. מהתצפיות שערכו אנשי הספארי נראתה האם מטפלת בגורים היטב, מאפשרת להם לינוק. "אחרי שגידלה ארבעה גורים לתפארת, סמכנו עליה שתדע איך לטפל גם הפעם בשלישייה".

   

  (צילומים: ירון ברנר)

   

  דרמה מול המצלמה: אחד הגורים לא שרד

  אך שבוע לאחר ההמלטה, הגיע הרגע ממנו חששו המטפלים. בזמן שצלם ynet ירון ברנר, תיעד את רותם מנמנמת לצד הגורים ומיניקה אותם, הוא הבחין כי מצבו של אחד הגורים אינו כשורה.

   

  כשהמטפלת נכנסה לתצוגה כדי לנסות לברר את מצב הגור, היא נחרדה לגלות כי לא נותר ממנו זכר. 

   

  "כנראה שהוא נולד עם בעיות שהחריפו עם הזמן. גם במקרה הנוכחי, לאחר שראינו שהוא ללא רוח חיים, כבר לא היה מה לעשות, כי היא פשוט ניגשה לפינה מרוחקת בתצוגה וטרפה אותו", היא אומרת בעצב.

   

  "בטבע הנקבות עשויות להרוג גורים חלשים ולאכול אותם כדי לא למשוך טורפים שעלולים לסכן את שאר הגורים. זה האינסטינקט שלה". בספארי מתערבים בגידול הגורים רק במקרים חריגים בלבד ונוקטים במדיניות בה מאפשרים להורים לטפל בכוחות עצמם בדור העתיד.

   

  רגע לפני חג הפסח, בספארי עברו לכוננות עליונה בכל הנוגע לכמות המבקרים האדירה שצפויה להגיע בימי החג וחול המועד. 

   

  אלגבה מסבירה כי ההמלטות הקודמות של רותם היו בתקופות הקיץ החמות. "עקב מזג האוויר, רוב האנשים לא עמדו זמן רב ליד התצוגה של חתולי החולות והגורים, אבל החג בפתח ועם כמויות של 15 אלף איש שצפויות לפקוד אותנו מדי יום, החלטנו לאחר האובדן של הגור, לסגור את התצוגה למבקרים כדי לאפשר לגורים לגדול הרחק מעיני הציבור עד שיתחזקו", היא מסכמת.

   

  "סלע ושלושת הגורים המתבגרים יזכו כעת להיות במרכז תשומת הלב. אני מקווה שהמבקרים יבינו שרותם צריכה את השקט שלה. זה לטובתה ולטובת הגורים". עד אז, מזמינים אנשי הספארי למצוא שמות לצמד הגורים באות ר'. אתם מוזמנים לשלוח ההצעות לשמות בתגובות לכתבה. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ירון ברנר
  מיניקה את שני הגורים שנותרו
  צילום: ירון ברנר
  צילום: ירון ברנר
  האב סלע בן ה-11. קשיש אך עדיין מסוגל להרבות
  צילום: ירון ברנר
  צילום: ירון ברנר
  רותם נושאת את הגור שלא שרד
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים