שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ריבלין השתתף בכנס של חברי האופוזיציה

  יו"ר הכנסת לשעבר התבטא נגד העלאת אחוז החסימה, כפי שנקבע בהסכמים הקואליציוניים: "לא לחינם האבות המייסדים קבעו שרף החסימה לכנסת יהיה נמוך"

  אורח מפתיע בכנס חירום של אופוזיציה נגד העלאת אחוז החסימה: יו"ר הכנסת לשעבר, ח"כ ראובן ריבלין מהליכוד, היה חבר הכנסת היחיד מהקואליציה שהגיע לכנס שיזמו ח"כ דב חנין (חד"ש), ח"כ נחמן שי (העבודה) וח"כ משה גפני (יהדות התורה). הוא התבטא נגד הכוונה של הקואליציה להעלות את אחוז החסימה ל-4%.

   

  עוד בחדשות:

  מלך ירדן: "היחסים עם נתניהו התחזקו מאוד"

  פינוי ראשון לממשלה: 6 מבנים נהרסו במאחזים 

   

  ריבלין, שבינו ובין ראש הממשלה בנימין נתניהו שוררים יחסים מתוחים בשל ההדחה מתפקיד יו"ר הכנסת, הגיע להביע תמיכה באופוזיציה. "לא לחינם האבות המייסדים קבעו שרף החסימה לכנסת יהיה נמוך", אמר ריבלין בכנס. "ההיגיון היה לאפשר לכמה שיותר דעות ועמדות בחברה הישראלית, שכל כך מפוצלת ורבת הגוונים, להיות מיוצגים בכנסת".

   

  ח"כ ריבלין בכנס של האופוזיציה (צילום: אלון-לי גרין) (צילום: אלון-לי גרין)
  ח"כ ריבלין בכנס של האופוזיציה(צילום: אלון-לי גרין)

   

  על פי ההסכמים הקואליציוניים תפעל הממשלה להעלות את אחוז החסימה מ-2% מהקולות הכשרים ל-4%. "אני סבור שהיוזמה להעלאה דרמטית של אחוז החסימה אינה נכונה", אמר ריבלין. "יש לאפשר לכמה שיותר עמדות להיות מיוצגות בכנסת וגם מן הפן התועלתי אינני בטוח שזה יצלח, כיוון שכל הסיעות הקטנות שמבקשים להשאיר מחוץ לכנסת יתאגדו ויפעלו במסגרת סיעה אחת. הכנסת כבר מנעה בעבר מלחמת אחים דווקא משום יכולתה לייצג את כל הדעות בעם, ויש לשמר זאת".

   

  ח"כ חנין אמר בכנס: "העלאת אחוז החסימה לארבעה אחוזים מסכנת את הדמוקרטיה. לא המפלגות הקטנות מסכנות את 'יציבותה של המערכת הפוליטית', לא בהן נמצאים הפריימריז המושחתים. לא הן מכניסות לפוליטיקה אנשים נטולי דרך ועקרונות. נהפוך הוא: מפלגות קטנות תרמו לפרלמנטריזם הישראלי אישים כמו תופיק טובי, אורי אבנרי, תמר גוז'נסקי וחיים אורון".

   

  חנין הוסיף כי "דחיקת המפלגות הקטנות מהכנסת תפגע במיעוטים אידאולוגיים, בציבור הערבי, ביכולת של כוחות חדשים להתארגן ולהיכנס לזירה הפוליטית. הפוליטיקה החדשה שאותה מממשים בנט ולפיד היא פוליטיקה כוחנית של דריסת המיעוט".

   

  בכנס השתתף גם ח"כ משה גפני מיהדות התורה. אתמול יצאו חברי הכנסת של המפלגה בהפגנתיות מאולם המליאה, בזמן שנתניהו הקריא את שמו של נפתלי בנט. גפני אמר: "אנחנו סבורים שיש כאן פגיעה גם בדמוקרטיה וגם בסדרי השלטון. העלאת אחוז החסימה היא אנטי דמוקרטית במשטר שבו אנו חיים, במיוחד בלוח הזמנים שמעבירים חקיקה כזו. אנחנו לא ניתן לממשלה לנהוג באגרסיביות, ובניגוד לכללים

   הנהוגים בכנסת. אני מקווה שנצליח. הצלחנו עכשיו בנושא של התקציב - הממשלה לא תביא את התקציב הדו-שנתי באופן כל כך מהיר, ונקבל פרק זמן ארוך יותר לדון בו".

   

  ח״כ שי הוסיף: "אנו נתקלים בפתיחתה של הכנסת ה-19 ביוזמות אנטי דמוקרטיות מובהקות. דוגמה בולטת היא שובה של הצעת החוק המזעזת את אמות הסיפין של המחשמל בישראל, הצעת החוק למדינה יהודית- דמוקרטית. זו היא יוזמה רעה המסמנת את שכרון הכח של הקואליציה החדשה ושמטרתה פגיעה במיעוטים. עוד הוסיף: "ישראל אינה זקוקה לחוק שכזה, שיכול רק להזיק לדמוקרטיה בישראל ואף להיותה מדינה יהודית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים