שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בהמלצת ביהמ"ש: מפעלי ים המלח חזרו לעבודה
  יום לאחר שהעובדים פצחו בעיצומים והשביתו את עבודת המפעל - הוחלט בבית הדין האזורי לעבודה כי הצעדים הארגוניים יוקפאו. לאחר החג תידרש המדינה לעדכן בהתקדמות עסקת המכירה המתרקמת מול פוטאש הקנדית

  עובדי מפעלי ים המלח יפסיקו את העיצומים ויחזרו לעבודה סדירה. כך הוחלט הבוקר (ג') בבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, שדן בצעדים בהם פצחו אתמול עובדי המפעל מקבוצת כי"ל (כימיקלים לישראל), על רקע עסקת המכירה המתרקמת מול חברת פוטאש הקנדית.

   

   

  במסגרת העיצומים, העובדים חסמו את הכניסה למפעל והשביתו את העבודה. מוועד העובדים נמסר, כי הפעולות מתקיימות בהמשך להודעת פוטאש מהשבוע שעבר, לפיה בכוונתה להציע לממשלה עסקה חדשה בעוד כחודש. העובדים חוששים שהמכירה תביא להעברת רוב הייצור לצד הירדני של ים המלח ולפיטורים של רובם.

   

   במפעלי ים המלח טוענים לעומת זאת, כי לא ידוע להם על מו"מ למכירת החברה וכי הרקע לעיצומים הוא בכלל ויכוח על בונוסים לעובדי החברה. בדיון שנערך היום הסכימו הצדדים להצעת בית הדין להקפיא את הצעדים הארגוניים. בנוסף נקבע, כי ייערך דיון בנושא לאחר פסח וכי על המדינה לשלוח אליו נציג לדיון, על מנת למסור דיווח באשר להתקדמות ההליכים מול פוטאש.

   

  מחלוקת פנימית

  מתברר שקיימת מחלוקת פנימית בין ועדי העובדים בקבוצה על הסיבה לעיצומים: בעוד שעל פי ועד עובדי מפעלי ים המלח, הרקע היא העסקה המתרקמת בין הממשלה לענקית האשלג הקנדית - הרי שעל פי אבנר בן סניור, יו"ר ועד עובדי תרכובות ברום שאף היא בבעלות כי"ל - מדובר בסכסוך פנימי בין ההנהלה לעובדים על מתן בונוסים, שאינו קשור למאבק הוועדים נגד המכירה.

   

  "הריני להבהיר שאין כל קשר בין העיצומים הננקטים בימים אלו במפעלי ים המלח לבין המאבק של ועדי כי"ל כנגד המכירה לפוטאש", ציין בן סניור במכתב ששיגר לעובדים. "כל ניסיון לקשור בין האירועים פוגע במאבק הצודק שלנו ופוגע בכוח ובאחדות הוועדים".

   

  "ניסיון החיבור בין המאבק למכירת כי"ל לפוטאש לבין מאבקים פנימיים בתוך המפעלים, פוגע קשות במאבק הצודק", הוסיף. "ניסיון חיבור זה, שם אותנו ללעג מול כל הגורמים הן בכי"ל, הן בכנסת והן בממשלה וגורם לנו להיראות כתאבי בצע, ולא כעובדים שנלחמים למען מטרה צודקת שהיא הצלת הנגב והצלת משאבי המדינה מציפורני החברה הזרה". 

   

  מכי"ל נמסר אתמול בתגובה לפניית ynet כי "הפעולות שיזם וועד העובדים לא קשורות כלל לסוגיית פוטאש אלא הן חלק מדרישת הוועד להעביר כסף מתוך סכום הבונוס השנתי המיועד לעובדים דווקא לקופת הוועד". אולם יו"ר ועד העובדים של מפעלי ים המלח, לנקרי ארמונד, אמר היום כי הדבר אינו נכון.

   

  "חד משמעית, המאבק מתקיים בעקבות המכירה", אמר ל-ynet. "ביקשנו הבהרות מהנהלת החברה אך לא קיבלנו, ולכן פתחנו בעיצומים. בכל שנה אנו מקבלים במועד זה את הבונוס השנתי ותמיד יש ויכוחים ומחלוקות על הנושא. ההנהלה משתמשת בזה כדי להסיט מעל סדר היום את המאבק שלנו".

   

  בנושא זה ציין בית הדין לעבודה בהחלטתו, כי "בכל הקשור לנושא הבנוס, מאחר והעובדים לא הכריזו על סכסוך עבודה בקשר לכך, הרי שהם מנועים לנקוט צעדים ארגוניים בקשר לכך".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים