שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  חברות ישראליות ידווחו על חשיפתן לקפריסין

  רשת ני"ע תחייב חברות להתייחס לכך באופן גלוי. בקפריסין פועלות שורה של חברות ישראליות, בעיקר עקב מדיניות המיסוי הנוחה, ביניהן אפריקה ישראל, קבוצת ב.ס.ר, כלכלית ירושלים אמדוקס וכימיקלים לישראל

  על רקע כוונת ממשלת קפריסין לחייב פיקדונות במס, הרשות לניירות ערך הודיעה תחייב חברות לתת גילוי בדוחותיהן על השפעתן מהשינויים.

   

   

  על פי הודעת הרשות, "בשים לב להתפתחויות בימים האחרונים בכל הנוגע לתוכנית החילוץ של האיחוד האירופי בקשר עם בנקים בקפריסין, והאפשרות המסתמנת לפיה יתכן מיסוי פקדונות בקפריסין, הרי שעל חברות אשר מושפעות באופן מהותי מהשינויים האמורים יש לתת גילוי, ברוח האמור בהודעת הרשות בדבר שינויים בסביבה הכלכלית, בשינויים המחוייבים".

   

  בנוסף אומרת הרשות שתחייב את כל החברות שיש להן פעילות בקפריסין לדווח על מצבן הכספי ובכל מקרה כל חברה שהאירועים ישפיעו עליה באופן מהותי תידרש לפרסם דיווח נפרד על כך באופן מיידי.

   

  מבדיקת "כלכליסט" עולה, כי בקפריסין פועלות שורה של חברות ישראליות, כמו אפריקה ישראל לה פיקדונות במדינה, קבוצת ב.ס.ר המפעילה שם קניון, כלכלית ירושלים מחזיקה חברה בת בקפריסין המשמשת כחברת אחזקות אולם הפעילות הפיננסית שלה אינה בקפריסין, לאמדוקס מרכז (שלוחה) בקפריסין וכימיקלים לישראל (כיל). 

   

  לא מטילים מס רווח הון על חברות של זרים

  בקפריסין פועלות שורה של חברות ישראליות כשהסיבה העיקרית לפעילות בה הינה מדיניות המיסוי הנוחה בה. החוק הקפריסאי קובע כי לא מטילים מס רווח הון על חברות הנשלטות על ידי זרים, ולכן חברות זרות לא ישלמו מס כזה, ויהיו פטורות ממס רווח הון על מכירת מניות של חברות זרות אחרות בקפריסין.

   

  הטבה נוספת ומרכזית הניתנת בקפריסין היא שדיבידנדים המחולקים בחברות השייכות לבעלי אזרחות האיחוד האירופי לא יחויבו ברוב המקרים במס. זאת, חוץ מבמקרים יוצאי דופן הנוגעים בעיקר להסדרים בין מדינות. כך לדוגמה, חברות רוסיות יחויבו בניכוי מס במקור של 5% - הנחשב גם הוא קטן יחסית. 

   

  בשעה זו מתכנס הפרלמנט בקפריסין לדיון והצבעה על הטלת מס על הפיקדונות בבנקים ועל חלוקתו בין בעלי הפיקדונות. המס עליו הוכרז ב-16 במרס הצית חששות בקרב משקיעים לגבי יצירת תקדים של פלישה לחשבונות בנקים. לפי ההכרזה המקורית, המס שיוטל על פיקדונות של עד 100 אלף אירו יהיה בגובה של 6.75% ועל פיקדונות של מעל 100 אלף אירו יוטל מס של 9.9%. מאז התבטאו בכירים באיחוד האירופי לגבי הקלה במס על אלו עם הפיקדונות הנמוכים.

   

  בתוך כך, שר האוצר הקפריסאי הציע להתפטר מתפקידו על רקע הארועים אולם לפי שעה זו נשיא קפריסין לא קיבל את הצעתו. הבנקים בקפריסין יישארו סגורים עד יום חמישי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  שמואל האוזר, יו"ר רשות ניירות ערך
  צילום: מוטי קמחי
  מומלצים