שתף קטע נבחר

הנערה שנורתה על ידי הטליבאן חזרה לבית הספר

מללה יוסופזאי בת ה-15, שנורתה בראשה בגלל מאבקה למען זכותן של נשים לרכוש השכלה בפקיסטן, שבה לספסל הלימודים - בבריטניה. "אני נרגשת כי הגשמתי את חלומי לחזור ללמוד, אני רוצה שלכל הילדות בעולם תהיה ההזדמנות הבסיסית הזו"

הניצחון של מללה. מללה יוסופזאי, הנערה הפקיסטנית שזכתה לתשומת לב עולמית לאחר שנורתה על ידי איש טליבאן בגלל מאבקה על זכותן של בנות לרכוש השכלה, שבה אתמול (יום ג') לספסל הלימודים. יוסופזאי, שטופלה בבריטניה, התחילה ללמוד בבית ספר באנגליה.

 

העולם למען מללה בת ה-14. הטליבאן: שתמות

 

יוסופזאי בת ה-15 הפכה באוקטובר לסמל למאבק בטליבאן לאחר שנורתה בהסעה בדרכה לבית הספר. היא אף הוזכרה בין המועמדים לקבלת פרס נובל לשלום על מאמציה לקדם השכלת נשים, עוד תחת שלטון הטליבאן. היא תיארה את שובה לבית הספר כיום החשוב בחייה.

 

"אני נרגשת היום כי הגשמתי את חלומי לחזור ללימודים. אני רוצה שלכל הילדות בעולם תהיה ההזדמנות הבסיסית הזו", כתבה יוסופזאי בהצהרה שפרסמה.

 

יוסופזאי ואביה בדרך לבי הספר (צילום: AP ) (צילום: AP )
יוסופזאי ואביה בדרך לבי הספר(צילום: AP )

 

מלווה באביה ונושאת ילקוט ורוד, הצטרפה יוסופזאי לתלמידות התיכון לבנות "אדגבסטון" שבבירמינגהם במרכז אנגליה. המוסד קרוב לבית החולים שבו עברה בחודש שעבר ניתוח לשחזור הגולגולת.

 

"אני מתגעגעת לחברותיי ללימודים מפקיסטן אבל אני מצפה בקוצר רוח לפגוש את המורים ולרכוש חברים חדשים כאן בבירמינגהם", אמרה. יוסופזאי תלמד באופן מלא בבית הספר ששכר הלימוד בו הוא עשרת אלפים ליש"ט בשנה, ותיגש לבחינות הלאומיות.

 

"היא רוצה להיות נערה רגילה וליהנות מתמיכתן של נערות אחרות מסביבה", אמרה מנהלת התיכון, רות ויקס. "דיברתי איתה ואני יודעת שהתגעגעה לכך כשהייתה בבית החולים".

 

מללה לאחר שנורתה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מללה לאחר שנורתה(צילום: רויטרס)
 
השחרור מבית החולים בינואר (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
השחרור מבית החולים בינואר(צילום: gettyimages)

עצרת למען יוסופזאי בפקיסטן. גינוי מוגבל מצד הממשלה (צילום: AP) (צילום: AP)
עצרת למען יוסופזאי בפקיסטן. גינוי מוגבל מצד הממשלה(צילום: AP)

 

יוסופזאי יצאה לראשונה נגד הטליבאן כשהייתה בת 11, אז איבדה ממשלת פקיסטן את השליטה בעמק סוואט שבו היא מתגוררת לאנשי הטליבאן. מללה, תלמידה חייכנית, רצתה לגדול ולהפוך להיות רופאה, אך נעתרה לבקשתו של אביה

שתחתור להיות פוליטיקאית. היא נודעה כדוברת למען השכלה לנערות ואף זכתה בהכרה לאומית כשראש הממשלה, יוסוף רזא ג'ילאני, העניק לה את פרס השלום הלאומי. הטליבאן הפקיסטני נטל אחריות לירי. דוברו, אנסנוללה אחסן, אמר בראיון טלפוני: "זה היה פרק חדש של שפלות ועלינו לשים לו קץ".

 

בשבועות שאחרי תקרית הירי ערכו אזרחים פקיסטנים כמה הפגנות מחאה והדליקו נרות לכבוד יוסופזאי, אולם גורמי ממשל רשמיים נמנעו ברובם מלצאת בהצהרות פומביות המגנות את הטליבאן. מבקריה של ממשלת פקיסטן אמרו כי הדבר מעיד על היעדר נחישות מספקת שלה נגד הטליבאן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוסופזאי בדרך לבית הספר. "מתגעגעת לחברות בפקיסטן"
צילום: רויטרס
מומלצים