שתף קטע נבחר

צילום: AFP

אובמה בעברית: הברית בינינו היא לנצח. הנאומים

עם הגעתו לביקור ראשון כנשיא, לא חסך אובמה במילים חמות: "הזדמנות לחזק את הקשר היציב בין מדינות". הנשיא פרס: "העם בישראל רוצה שתרגיש בבית". נאומי קבלת הפנים

נשיא ארה"ב ברק אובמה לא חסך מילים חמות, כולל בעברית, עם נחיתתו לביקורו בישראל. "תודה רבה על קבלת הפנים החמה הזו. זה הביקור השלישי שלי בישראל אז תנו לי להגיד 'טוב להיות שוב בארץ'", אמר הבוקר (יום ד') אובמה, לאחר נחיתתו בנתב"ג. את ארבע המילים האחרונות אמר בעברית. ynet מעביר שידור חי מיוחד לאורך ימי הביקור..

 

 (צילום: AP)
(צילום: AP)

"לכבוד הוא לי להיות פה כשאתם מתכוננים לחגוג את יום העצמאות ה-65. כשאני צועד כאן אני דורך על האדמה ההיסטורית של הארץ היהודית. לפני יותר מ-3,000 שנה העם היהודי חי כאן והתפלל כאן לאלוהיו, ואחרי מאות שנים של גירוש ורדיפות שאין להן אח ורע בהיסטוריה האנושית, כינון מדינת ישראל היה לידה מחדש.

 

"היום, בניהם ובנותיהם של אברהם ושרה מגשימים את חלום הדורות להיות אדונים לגורלם במדינתם הריבונית. ב-65 שנותיכם וגם עכשיו, ארה"ב גאה לעמוד לצדכם כבעלת הברית החזקה ביותר והחברה הטובה ביותר. זו התחנה הראשונה שלי בכהונתי השנייה כנשיא. באזור הזה רוחות שינוי נושאות עמן תקווה וגם סכנות. אני רואה בביקור זה הזדמנות לחזק את הקשר היציב בין המדינות".

 (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה לנשיא ובירך אותו: "הנשיא אובמה, זהו רגע היסטורי. אתה בחרת לבוא לישראל כתחנה הראשונה בסיור החוץ הראשון בכהונתך השנייה. אתה מנהיג ארה"ב, הדמוקרטיה האדירה בעולם. בחרת לבוא למדינה מעט קטנה יותר אך דמוקרטיה לא פחות חיה ובועטת, המדינה היהודית האחת והיחידה – מדינת ישראל.

 

"בשם הממשלה והעם בישראל אני בא לכאן היום עם מסר פשוט לך ולעם האמריקני – תודה. תודה על שאתם תומכים ועומדים לצדה של ישראל בתקופה של שינוי היסטורי במזרח התיכון. תודה שאתם מאשרים באופן חד משמעי את יכולתה של ישראל להגן על עצמה מול כל איום. תודה שאתה מחזק את יכולתה של ישראל לעמוד מול כל איום, עם תמיכה חסרת תקדים בביטחון, הגנה מפני טילים ושיתוף פעולה ביטחוני. תודה אדוני הנשיא על שאתה תומך בזכותנו למדינה כאן, למדינה לעם היהודי, ושאתה תומך בנו גם באו"ם.

 

נתניהו, אובמה ופרס לאחר הירידה מהמטוס (צילום: AP) (צילום: AP)
נתניהו, אובמה ופרס לאחר הירידה מהמטוס(צילום: AP)

 

"הברית בינינו בלתי ניתנת לשבירה. במזרח התיכון המאוד לא יציב הצורך בברית הזו גדול מתמיד. זה המפתח לעצור את הסכנות ולקדם שלום. זו הדרך להגיע לשלום בר קיימא כאן עם שכנינו, שלום שהעם הישראלי רוצה בכל לבו. אנחנו רוצים שלום עם שכננו הפלסטינים. אני מצפה לעבוד איתך בארבע השנים הקרובות כדי שהברית הזו בין שתי המדינות תתחזק אף יותר.

 

"אדוני הנשיא, בביקור ההיסטורי הזה תהיה לך הזדמנות לראות צד אחד של ישראל. אתה תראה עבר, הווה ועתיד בארץ הקטנה הזו שהותירה כזה חותם על ההיסטוריה. תראה את המגילות הגנוזות, הטקסט העתיק ביותר של התנ"ך שנכתב כאן לפני 2,000 שנה ומעיד על הקשר של העם היהודי למדינת ישראל ולארץ ישראל.

 

"תפגוש גם את העם הצעיר שהופך את החברה הזו לדינמית כל כך. תראה טכנולוגיה ישראלית שמשנה מהותית את הדרך שבה אנחנו חיים.

 

"אדוני הנשיא, ברק, ראיתי את הראיון שלך בערוץ 2 לפני כמה ימים ורשמתי לפניי את הרצון שלך לצאת ולהסתובב בתחפושת בתל אביב. אז יש לך כמה דקות לחמוק משומרי הראש שלך, בחרנו כמה ברים ובתי קפה בתל אביב וגם הכנו לך שפם מזויף.

 

"לכבוד הוא לנו שאתה מבקר בארצנו. אנחנו שותפים לתקווה שלך שבמזרח התיכון יהיו שלום, שגשוג ותקווה. אדוני הנשיא, ברוך הבא לישראל" (בעברית).

 

 (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

הראשון שקידם את פניו של אובמה היה הנשיא שמעון פרס: "הנשיא ברק אובמה, חבר יקר, ברוך הבא לישראל. אנחנו מקדמים את פניך כנשיא אדיר של ארצות הברית של אמריקה, כמנהיג עולמי יוצא דופן, כחבר היסטורי של ישראל, של העם היהודי. ביקורך כאן הוא הדגמה מפוארת של החברות בין שתי האומות שלנו. העם בישראל מקבל אותך ולבו פתוח. מעומק לבנו, מעומק ההיסטוריה שלנו, תודה רבה (בעברית) אדוני הנשיא, תודה לך אמריקה.

  

"תודה לך על מה שאתה. תודה לך על מעשיך. תודה על התקווה שאתה נושא עמך. בעוד כמה דקות תהיה בדרכך לירושלים, בירתנו העתיקה. ערש כל המאמינים, כל התפילות. תראה את הגבעות וההרים ששם הטיפו נביאינו, המקום שבו נולדה הנפש של העם היהודי, שבו נבראה מדינת ישראל.

  

אובמה לוחץ את ידי השרים בלוויית נתניהו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אובמה לוחץ את ידי השרים בלוויית נתניהו(צילום: רויטרס)

לפני סקירת משמר הכבוד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לפני סקירת משמר הכבוד(צילום: רויטרס)

 

"אמריקה וישראל שונות קצת בגודלן. בגודל - אך לא בגורל. החלום האמריקני נובע מהתנ"ך. הרוח הישראלית שואבת השראה מהייחודיות האמריקנית. מפריד בינינו אוקיינוס אך מאחדת אותנו המחויבות לחירות ולצדק, המאבק המתמשך לשלום. אנחנו עומדים בפני אותן סכנות. אנחנו חולקים את אותן תקוות.

  

"אדוני הנשיא, ארה"ב עלתה לגדולה על ידי נתינה. לא על ידי לקיחה. הנדיבות שלכם אפשרה לחירות לנצח בכל העולם. עולם ללא המנהיגות האמריקנית, ללא קולה המוסרי, יהיה עולם עני יותר. עולם ללא חברותך יזמן תוקפנות כלפי ישראל.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

"אדוני הנשיא, הסיפור שלך משקף את ההיסטוריה של העולם כפי שהוא. החזון שלך משקף את העתיד כפי שעליו להיות. אתה הצעת לעם האמריקני ולעמי העולם מנהיגות של חזון, של ערכים. מנהיגות שמחויבת למחר טוב יותר. בימי מלחמה ובימי שלום, תמיכתך בישראל בלתי ניתנת לערעור.

  

"אתה אפשרת לנו להפגין כוח באופן יוצא דופן, לשאוף לשלום. חיזוק הביטחון הוא הדרך הטובה ביותר לחזק את השלום. אנחנו מייחלים לראות סוף לסכסוך עם הפלסטינים. לראות את הפלסטינים נהנים מחירות ומשגשוג במדינה משלהם. אנחנו מושיטים יד לשלום לכל מדינות המזרח התיכון.

  

"אמריקה עמדה לצדנו מההתחלה. אתם תומכים בנו בזמן שאנו בונים מחדש את מולדתנו העתיקה ומגנים על ארצנו. משואה לתקומה, מטרומן עד אובמה.

  

"אדוני הנשיא, באשר תלך בארצנו, תפגוש בידידותם ובחום של העם בישראל. אדוני הנשיא, העם בישראל רוצה שתרגיש בבית, אז, ברוך הבא הביתה אדוני הנשיא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אובמה נוחת בישראל. "ארה"ב גאה לעמוד לצדכם"
צילום: AFP
מומלצים