שתף קטע נבחר

צילום: AFP

דיווח: אבו מאזן צפוי להתגמש בפגישה עם אובמה

לפי מסמך הכנה לקראת הפגישה שהגיע ל"ניו יורק טיימס", הנשיא הפלסטיני צפוי להסתפק בהתחייבות סודית של נתניהו בפני אובמה להקפאת הבנייה בהתנחלויות, במקום פומבית. כמו כן, הוצע לאבו מאזן להבטיח שלא ייתבעו גורמים ישראליים בהאג

העיתון האמריקני "ניו יורק טיימס" מצטט מסמך נקודות פלסטיני שנועד לפגישת יו"ר הרשות אבו מאזן ונשיא ארצות הברית  ברק אובמה היום (יום ה'), שלפיו יו"ר הרשות להוט לחזור לשולחן המשא ומתן עם ישראל ולכן ייתכן שימתן את דרישותיו.

 

ברק אובמה בישראל - דיווחים נוספים ב-ynet:

אובמה: "ילדי ישראל רוצים להיות חופשיים מטרור"

הכתבים הזרים בי-ם: התעלומה - למה אובמה בא?

איך אומרים אובמה בשפת הסימנים?

 

אובמה ונתניהו במסיבת העיתונאים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אובמה ונתניהו במסיבת העיתונאים(צילום: AFP)

 

המסמך שהגיע לידי העיתון צורף לדוא"ל ששלחה העוזרת של ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת. לפי הדיווח, אבו מאזן מוכן לקבל התחייבות סודית במקום פומבית מראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא יקפיא את בניית ההתנחלויות מעבר לקו הירוק כל זמן שיימשך המשא ומתן.

 

נקודה אחרת שעולה מהמכתב היא כי אבו מאזן יבקש מאובמה לשכנע את נתניהו לומר כי הכרה בגבולות 1967 תהיה נקודת פתיחה למשא ומתן. עוד צוין שם כי אבו מאזן צפוי להרגיע את אובמה ולומר שהרשות הפלסטינית לא תנצל את מעמדה החדש באו"ם כמדינה משקיפה כדי לתבוע גורמים ישראליים בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג.

 

במסמך צוין שאבו מאזן ינסה לשכנע את אובמה לגרום לנתניהו להצהיר על "פתרון שתי מדינות לשני עמים בגבולות 67 עם חילופי שטחים שמוסכמים על שני הצדדים", משום שלפי המכתב, נתניהו לא אמר זאת עדיין.

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

על פי הדיווח, באין התקדמות לכיוון של מדינה פלסטינית ולנוכח מצבה הכלכלי המעורער של הרשות, ייתכן שאבו מאזן יציע לפרק את הרשות הפלסטינית ולהחזיר את השליטה בגדה המערבית לשליטה ישראלית. במסמך עוד מוצע לאבו מאזן לומר לאובמה שהוא לא מאיים עליו אלא משתף אותו במחשבותיו.

 

אתמול אמר נתניהו במסיבת העיתונאים שקיים עם אובמה כי הוא

 "רוצה להיות מאוד ברור: ישראל מחויבת באופן מלא לשלום ולפתרון של שתי מדינות לשני עמים. אנחנו מושיטים את ידנו לשלום עם הפלסטינים. אני מקווה שהביקור שלך ושל קרי מזכיר המדינה יעזור לנו להגיע לשלום עם הפלסטינים. בואו נעבוד יחד שנגיע לשלום עם הפלסטינים".

 

הנשיא האמריקני אמר כי הוא וראש הממשלה דיברו ביניהם כיצד להתקדם לפתרון שתי מדינות לשני עמים. "בשלב הזה אני רק רוצה לומר שחשוב שתהיה מדינה יהודית, ישראל חזקה לצד מדינה ריבונית פלסטינית. אני חושב שבשנה שעברה הייתה נקודה חשובה, שנה שבה לא היה ישראלי שנהרג מפיגוע טרור שיצא מהגדה המערבית וזו תזכורת שלישראל יש אינטרס עמוק לכך שתהיה רשות פלסטינית חזקה ויציבה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
להוט לחידוש המו"מ. אבו מאזן
צילום: רויטרס
מומלצים