שתף קטע נבחר

השופט שהוסגר: "כל השנים התכוונתי לשוב לארץ"

לראשונה מאז הוסגר מפרו, דן כהן הנאשם בשוחד התבטא בבית המשפט: "הפרקליטות ניהלה איתי מו"מ מצד אחד וביקשה הסגרה ביד השנייה. נגרם לי נזק". הוא הובא לדיון כשהוא אזוק ברגליו. ההחלטה על המשך המעצר: בערב פסח

"הכוונה שלי כל השנים הייתה לחזור לארץ. נגרם לי נזק רב כתוצאה מהפרשייה". התבטאות פומבית ראשונה של השופט לשעבר דן כהן, שהוסגר לישראל מפרו, נעצר ונאשם בין השאר בקבלת שוחד של מיליוני שקלים. בית המשפט המחוזי בתל אביב דן היום (ה') בהארכת מעצרו של כהן עד תום ההליכים, והחליט לדחות את ההחלטה עד ערב חג הפסח.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

כהן, שנמלט מישראל לפרו לפני כשמונה שנים, הגיע לדיון הראשון בעניינו כשהוא אזוק ברגליו. הפרקליטות, שמבקשת להאריך מעצרו עד תום ההליכים, מאשימה אותו בקבלת מיליוני שקלים תמורת קידום עסקה עם חברת "סימנס", בעת שכיהן כיו"ר ועדת הנכסים וחבר בוועדת הכספים בדירקטוריון חברת החשמל. כמו כן מיוחסות לו עבירות של קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד, שיבוש הליכים ועוד.

 

בדיון ביקש סנגורו של כהן, עו"ד איתן מעוז, לשחרר את מרשו למעצר בית. כהן עצמו הוסיף: "חומרת העבירות, אם יוכחו, איומה ונוראה, אבל מעצר עד תום ההליכים במקרה שלי יגרום לי נזק כמעט ללא תקנה, כי אי אפשר לנהל תיק עם של 30 אלף עמודים בתנאי מעצר".

 

"בקשת ההסגרה - כמו גבינה שוויצרית"

כהן שב וטען שהיה קרוב להגיע להסדר עם הפרקליטות כדי לחזור לישראל מרצונו, אולם בסופו של דבר נעצר בפרו והוסגר בכפייה. לדבריו הפרשה פגעה בו מקצועית: "זה גרם לי לרצות לבוא לארץ, ובמידה שעברתי עבירות - לתת את הדין על מעשיי ולשלם ביוקר. זה היה ההסדר שסוכם על כל פרטיו חוץ מערבויות. ההסדר הזה היה צריך להיחתם השבוע, אבל הפרקליטות ניהלה איתי מו"מ ביד אחת וביד השנייה חזרה מנושא ההסגרה. כאשר הגישו נגדי את בקשת ההסגרה בפרו, ראיתי שהיא כמו גבינה שוויצרית - מנוגדת לכל החוקים בעולם. זכותי להילחם בה. הייתי צריך לעמוד על הצלב עם זרועות פרושות?".

 

אזוק ברגליו, במהלך הדיון (צילום: מוטי קמחי ) (צילום: מוטי קמחי )
אזוק ברגליו, במהלך הדיון(צילום: מוטי קמחי )

 

דן כהן בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי ) (צילום: מוטי קמחי )
דן כהן בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי )

 

נציגת מחלקת מיסוי וכלכלה בפרקליטות מחוז תל אביב, אורלי דורון, אמרה בדיון שהשופט לשעבר כהן אינו "אחד ממקבלי השוחד השגרתיים". לדבריה, במסגרת החקירה נחשפה התנהגות חריגה שלו, ובין היתר הוא החזיק חשבונות קש בבנקים ברחבי העולם. היא הביעה חשש משיבוש החקירה: "כהן פנה לעד אחרי שנחקר ותדרך אותו לכאורה. אנחנו סבורים שמדובר בעבריין נמלט שאמנם לא הפר כל תנאי כשייצא מהארץ, אך ידע שהוא דרוש לחקירה".

 

בפרקליטות הוסיפו שהכספים הרבים שלו שאותרו בעולם מחזקים את החשש שיימלט מהארץ אם ישוחרר. כהן השיב: "הכספים מעוקלים על ידכם. אני יכול לעשות בהם שימוש להימלטות?".

 

השופט גלעד נויטל לא התרשם מטיעוניו של כהן ואמר לסנגור: "אדם שמקבל מכתב מהמשטרה כמו 'עברת באור אדום', חייב לבוא למשטרה. למה מרשך לא הרים הטלפון ואמר אני חוזר לישראל? זה פשוט כל כך. אדם שטוענים נגדו טענות - שיבוא להתמודד איתן. לא בא? יש משמעויות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
דן כהן, הבוקר בבית המשפט. "אם עברתי עבירות - אשלם ביוקר"
צילום: מוטי קמחי
מומלצים