שתף קטע נבחר

מישל, מאחורייך: סין מציגה את הגברת הראשונה

נשיא סין החדש מונה רשמית לפני 10 ימים, וכבר יצא לביקור רשמי ראשון - ברוסיה. אליו הצטרפה אשתו, המסתמנת כגורם חשוב בניסיון של בייג'ינג לרכך את תדמיתה הבינלאומית. בינתיים הסינים מאוהבים: "אלגנטית ואופנתית, מאופקת ולא יהירה"

פֵּנְג לִיוּאַן, דמות מוכרת מאוד בתוך גבולות סין, מתגלה בימים האחרונים ככוכבת עולה בשמי הדיפלומטיה של ארצה. פנג משתתפת בביקור הראשון של בעלה הנשיא שי ג'ינפינג מחוץ למדינה, ומציגה תדמית חדשה מקודמותיה, שמיעטו להופיע בציבור. פנג הצטרפה לבעלה בביקורו הרשמי ברוסיה.

 

סין, המעצמה השנייה בעולם:

זעם ציבורי ושחיתות בצמרת: סין בוחרת הנהגה

 

"יש לה הנינוחות והביטחון שיש לבעלה". פנג ליואן (צילום: AP) (צילום: AP)
"יש לה הנינוחות והביטחון שיש לבעלה". פנג ליואן(צילום: AP)

הזוג הנשיאותי בפתח המטוס בטנזניה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הזוג הנשיאותי בפתח המטוס בטנזניה(צילום: רויטרס)
 

בביקורה צפתה בהופעות שירה וריקוד בבית ספר לאומנויות, אבל לא הצטרפה אליהן, אף שבכמה כלי תקשורת דווח שפנג, זמרת מוכרת מאוד בארצה, עשויה לעשות כן. מרוסיה המשיכו בני הזוג לאפריקה – לטנזניה, לאפריקה ולקונגו – וגם שם תקיים פנג אירועים רשמיים.

 

רבים מעריכים כי השינוי בתפקידה של אשת הנשיא הסיני עשוי לרכך את תדמיתה הבינלאומית של סין, שלרוב נתפסת כמדינה מתגרה. ייתכן שזוהי עוד דרך שבה בייג'ינג רוצה לנצח בקרב על דעת הקהל העולמית. בה בעת השינוי עשוי לסייע לחזק את האהדה בבית להנהגה החדשה של המדינה, בתקופה שבה לאזרחים רבים נמאס מראשי המפלגה הקומוניסטית ומהשחיתות בצמרת.


בסין הביקורות אוהדות את הבחירות האופנתיות שלה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בסין הביקורות אוהדות את הבחירות האופנתיות שלה(צילום: AFP)

הנשיא שי ג'ינפינג מנסה לשנות את התדמית של ארצו (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
הנשיא שי ג'ינפינג מנסה לשנות את התדמית של ארצו(צילום: gettyimages)

 

בשנים האחרונות נשותיהם של הבכירים הסינים כמעט שלא נראו בדיווחים שבתקשורת המקומית, ומשכו מעט תשומת לב כשליוו את בעליהן לביקורים רשמיים בחו"ל. הנוהג הזה בא בתגובה לאשתו של מאו צה-טונג, ג'יאנג צ'ינג, שהייתה לדמות שנואה, ומאוחר יותר בחייה אף נכלאה בשל השתתפותה בחבורה מצומצמת שאחזה ברסן השלטון.

 

בדרך כלל, נשים מחזיקות בכוח מועט בצמרת השלטון הסיני, ורק שתיים חברות בפוליטביורו בן 25 החברים. דוגמה לאישה אחרת של פוליטיקאי סיני שעלתה לכותרות, אך בנסיבות שונות לחלוטין, היא זו של גו קאילאי, אשתו של בו שילאי, בכיר במפלגה הקומוניסטית שהודח בשל מעורבותו בפרשת רצח של איש עסקים בריטי. גו הורשעה ברצח, ונידונה לעונש מוות מושהה.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

לדברי סטיב טסאנג, מנהל המכון למדיניות סין באוניברסיטת נוטינגהאם בבריטניה, המעמד החדש של פנג נובע מהביטחון הרב שחש בעלה הנשיא שי ג'ינפינג בעודו מבסס את אחיזתו בהנהגת המדינה ואת מעמדה של סין בזירה הבינלאומית. הכשרתה של פנג בתור זמרת ושחקנית מעניקה לה הזדמנות מושלמת לקדם את ענייני ארצה גם בחו"ל.

 

"יש לה נינוחות וביטחון שיש לשי עצמו, ולכן הוא לא צריך לדאוג מה פוליטיקאים אחרים חושבים עליה", טוען טסאנג. בהתאם, פורסמו תמונותיו של הזוג הנשיאותי בעמודים הראשיים של עיתוני סין ובמהדורות החדשות המרכזיות.

 

פנג בתקופתה כזמרת בצבא הסיני (צילום: CC Jackxue0) (צילום: CC Jackxue0)
פנג בתקופתה כזמרת בצבא הסיני(צילום: CC Jackxue0)
 

רבים מהדיווחים התמקדו בסגנונה האישי, וכמובן במלחתה שלה. אחד האתרים דיווח בסיפוק רב על בחירתה בתיק קלאץ' מעור שחור יחד עם בגדים שהוזמנו מחברה סינית מהעיר צ'נגדו, ניגוד מחמיא לנשות הפוליטיקאים האחרות, הזוכות לביקורת על כך שבדרך כלל הן בוחרות בבגדי מעצבים זרים.

 

"ברמה התכליתית, זוהי תצוגה חשובה של התעשייה המקומית הסינית, אבל במובן רחב יותר – זהו ניסיון להעלות את הכבוד העצמי הלאומי", כתב בכיר בעיתון הרשמי של המפלגה הקומוניסטית, באחת הרשתות החברתיות הסיניות דמויות "טוויטר".

 

צ'ן לי, סוכן נדל"ן מהעיר צ'נגסה שבמרכז סין, אמר כי פנג ידועה בדרכיה הצנועות ובאופי רגוע ומלא הדרת כבוד. "ידוע שהיא אלגנטית ואופנתית, אבל לצד זאת היא גם מאופקת ולא יהירה, כמו שבדרך כלל חושבים על נשים של מנהיגים אחרים במפלגה".

 

פנג (50), פרשה כמעט לחלוטין מהחיים הציבוריים לאחר שבעלה סומן כנשיא הבא ב-2007, אולם בשנים האחרונות זכתה לתגובות אוהדות על תפקידה בתור שגרירה של ארגון הבריאות עולמי. בין השאר, היא עבדה על שינוי התדמית של מחלות כמו שחפת או איידס, שעדיין נתפסות במקרים רבים בסין כסטיגמה חברתית.

 

כמו כן, היא עלתה לכותרות בשנה שעברה בזכות הופעתה לצדו של מייסד מייקרוסופט ביל גייטס. השניים השתתפו במסע פרסום שנועד להילחם בעישון – מטרה חשובה במדינה שבה כשני שליש מהגברים מעשנים. פנג היא אשתו השנייה של שי, ובניגוד לבעלה שהוא בן לבכיר במפלגה הקומוניסטית, היא הגיעה מרקע פשוט והתגייסה לצבא הסיני בגיל 18.

 

לבני הזוג בת אחת, הלומדת באוניברסיטת הרווארד הרחק מאור הזרקורים של הורים. לעתים מתארים את פנג בתור זמרת שירי עם. מעבר לכך היא מחזיקה בדרגת גנרל בצבא סין, דרגה שניתנה בעיקר כאות כבוד, והיא ידועה בביצועיה המרגשים לשירים פטריוטיים, לרוב בעודה לבושה במדים רשמיים של הצבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פנג ליואן. הגברת הראשונה של סין
צילום: רויטרס
נשיא סין שי ג'ינפינג
צילום: Gettyimages
מומלצים