שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  העליון: למשטרה אין סמכות לחסום אתרי הימורים
  לאחר שהמשטרה הורתה לחסום אתרי הימורים ב-2010, קבע בית המשפט לעניינים מנהלתיים כי אין בסמכותה לעשות כן. המשטרה ערערה לעליון, והערעור נדחה

  בית המשפט העליון פסק הערב כי למשטרה אין סמכות לחסום אתרי הימורים בטענה שהם "מקום". ההחלטה התקבלה בעקבות ערעור של המשטרה על פסיקה קודמת, שגם לפיה למשטרה אין סמכות כזו. המשטרה הורתה ב-2010 לספקיות אינטרנט בישראל לחסום גישה לאתרי הימורים.

   

  ההחלטה, בת 40 העמודים, התקבלה ברוב של שני שופטים מול מתנגד אחד. "למפקדי המחוזות במשטרת ישראל לא נתונה כיום הסמכות ליתן צווים לספקיות הגישה לאינטרנט המורים לחסום גישה לאתרי הימורים", כותב בהחלטתו הנשיא, השופט א' גרוניס, "למחוקק הפתרונים". בדעת המיעוט כתב השופט נ' סולברג כי "יש בהוראת סעיף 229(א)1 לחוק העונשין הסמכה למשטרה להוצאת הצווים. כך על-פי לשון הסעיף, הגיונו, ההיסטוריה החקיקתית ותכלית החקיקה". סולברג פירט מדוע, לשיטתו, הצווים ניתנו כחוק.

   

  האינטרנט הוא מקום?

  המשטרה פנתה ביולי 2010 לספקיות האינטרנט בישראל בדרישה לחסום שני אתרי הימורים: ויקטור צ'נדלר וסטן ג'יימס, לפי סעיף 229 בחוק העונשין שמאפשרה לה לסגור מקום בחשד שמתבצעים בו הימורים. לפי פרשנות המשטרה, גם אתר אינטרנט הוא "מקום", ומכיוון שלא ניתן לסגור אותו פיזית עם שרשראות ומנעולים, מותר למשטרה להורות לספקיות האינטרנט לחסום אותו.

   

  סולברג, בדעת המיעוט, מקבל את הפרשנות הזאת, וקובע "אין ניתן לומר באחריות שכל אימת שהמונח 'מקום' מופיע בחקיקה ראשית או בחקיקת משנה הרי שמן הראוי להחילו גם על אינטרנט. יתכן ויימצאו יוצאים מן הכלל, זעיר פה זעיר שם, אך הכלל צריך להורות כי אינטרנט בא בגדרו של 'מקום'."

   

  בעקבות עתירה שהגיש איגוד האינטרנט בעניין, בית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב קבע באפריל בשנה שעברה, כי אסור למשטרה לחסום אתרים העוסקים בהימורים. "פרשנות תכליתית, אובייקטיבית וסובייקטיבית מוליכה למסקנה כי סעיף 229 לחוק העונשין לא מעניק למפקד המחוז את המסכות להורות לספקיות לחסום גישה לאתרי הימורים", כתבה בהחלטתה השופטת מיכל רובינשטיין.

   

  להסדיר בחוק

  במקביל, המשטרה פנתה לאפיק החקיקתי שיסדיר את המסכות הזאת. תזכיר הצעת חוק של משרד המשפטים מסוף 2012, מציע שלמשטרה תהיה סמכות לחסום אתרי אינטרנט שמאפשרים הימורים, או שמציגים תכנים פדופיליים.

   

  משרד המשפטים הפיץ את תזכיר החוק "הגבלת שימוש במקום למניעת ביצוע עבירות (תיקון – הגבלת גישה לאתר אינטרנט ותיקונים שונים), התשע"ג-2012" (לקריאה, PDF). התזכיר, על פי הודעה המשרד, "מבהיר ומסדיר את סמכות המשטרה להורות לספק שירותי גישה לאינטרנט לחסום גישה לאתר אינטרנט של הימורים בלתי חוקיים או לאתר שמפרסם חומרי תועבה של קטינים (חומרים פדופיליים)".

   

  בהצעת החוק נכתב כי אם קצין משטרה מוסמך חשד שמתבצעת באתר אינטרנט אחת מהעבירות הללו, הוא "רשאי ליתן צו המורה לספק גישה לאינטרנט להגביל

  את הגישה לאותו אתר אינטרנט", ועל פי ההגדרה, החוק תקף גם לאתרים שמאוחסנים מחוץ לישראל. אך החוק גם נותן לספק האינטרנט "התראה על הכוונה לחסום את הגישה לאתר וניתנה לו הזדמנות לטעון טענותיו", וכן החוק מאפשר למי שהאתר שלו נחסם לערער על כך לבית המשפט.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים