שתף קטע נבחר

מעבדות לחירות משפחתית

פסח הוא הזמן לבשר את בוא האביב המשפחתי לחברה בישראל, להשתחרר מכבלי מוסדות הדת וממונופול הרבנות

כולנו הסבנו לשולחן הסדר וזימרנו את ארבע הקושיות המתחילות במשפט: מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות? ובכן, בכל הקשור למעמד המשפחה החדשה במדינת ישראל, כמעט דבר לא השתנה, ולכבוד חג פסח, החג הכי משפחתי-ישראלי, כדאי לשחרר גם את המשפחה הישראלית מכבלי הדת והמדינה.

 

חג הפסח מסמל יותר מכל את רוח החירות והחופש, את רוח ההתחדשות ואת רוחות השינוי. לצערי, גם השנה הסבו לשולחן הסדר מאות משפחות שאינן זוכות לשוויון זכויות מוחלט מצד שלטונות המדינה וחלקן אפילו אינן מוגדרות על פי החוק הישראלי כגוף משפחתי, למרות שהן משפחה לכל עניין ודבר. חוסר השוויון בין המשפחות השונות, נובע, בין היתר, ממגוון נרחב של שיקולים פוליטיים ואינטרסים דתיים, שבשם היהדות ושלטון העם, נישלו מאות משפחות מהחירות האמיתית לה הן ראויות, וזאת בניגוד מוחלט למאפייני חג הפסח - חג החירות, חג השחרור מכבלי העבדות והגדרת מעמד של בני חורין.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

החירות לא לעשות כלום / זיו לנצ'נר

הסוס הטרויאני של אובמה / שאול רוזנפלד

 

לצערי, גם השנה לא יזכו מאות משפחות לתחושת חופש אמיתית. לצערי, גם השנה ימשיכו מאות משפחות להיאבק על זכויותיהן הבסיסיות והלגיטימיות להבאת ילדים ולגידולם במדינת ישראל. מאות משפחות ייאלצו להתמודד עם רוח הכפייה הדתית, המנשלת אותם מתחושת השייכות למדינת ישראל, ערכיה ומנהגיה השונים, הדתיים והחילוניים כאחד.

 

לשמחתי, בימים אלו מתהווה ממשלה חדשה בישראל, היכולה להוביל לשינוי המיוחל ולחלץ את המשפחה הישראלית מכבלי הדת ומרשויות הדת המסורתיות. רוחות השינוי ברחוב הישראלי משפיעות גם על הממשלה החדשה, היכולה לשנות את המצב האבסורדי של המשפחה הכבולה לשלשלאות של תפישות דתיות שאינן מדברות אל הרוב החילוני במדינת ישראל.

 

כמעט לאורך כל שנותיה של מדינת ישראל הפקיר הרוב החילוני במדינה את מוסדותיה החשובים והמשפיעים ביותר על חיינו. הכוח העצום שהוענק על ידינו הוביל לכך שחלק גדול מהרוב החילוני במדינת ישראל מתנער כיום לחלוטין ממוסדות הדת, אך מצד שני הוא מוצא את עצמו "כבול" לחוקיה ולדרישותיה.

 

לאורך שנים רבות העניקו ממשלות ישראל מונופול לאומי למוסדות הרבנות, העושים בהסדרי הנישואים בישראל ככל העולה על רוחם, וכתוצאה מכך, מונעים הנחלת רפורמות ופתרונות ליברליים עבור רבים מאיתנו. הרוב החילוני במדינת ישראל הפקיר את חקיקת החוקים האזרחיים בהתאם לאורחות חיינו המודרניים במדינה. לאורך שנים רבות, הענקנו (בשם הדמוקרטיה) את שלטון הכוח למפלגות חרדיות ששלטו ללא עוררין במגוון נרחב של נושאים אזרחיים וחברתיים. בחלק גדול מהמקרים, האינטרסים הציבוריים של רובנו לא עלו בקנה אחד עם תורתם-אמונתם.

 

חג הפסח הוא בהחלט המועד, הזמן והעיתוי הראויים ביותר לחולל רוחות של שינוי ותחושת התחדשות אמיתית. זה הזמן לבשר את בוא האביב המשפחתי לחברה בישראל, זה הזמן לשיר בקול גדול "מה נשתנה" ולהבין שאכן משהו משמעותי עומד להשתנות, זה הזמן להעניק רוח גבית ותמיכה מלאה לכל הפוליטיקאים החדשים הרוצים לעשות סדר אמיתי בחירות של כולנו!

 

הכותבת מייסדת ומנכ"לית ארגון "משפחה חדשה"

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הזכות להיות בני-חורין. אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים