שתף קטע נבחר

השר לפיד, הנה הכסף

בשביל ליצור כאן "פוליטיקה חדשה", אתה חייב לשתף את כל אזרחי ישראל בתשובה לשאלה "איפה הכסף". יש לפתוח את מאגרי המידע ולהפוך כל שקל לשקוף ונגיש

שלום לך, כבוד השר יאיר לפיד.

 

בימים אלו אתה בוודאי מוקף בחברים ויועצים, קולגות ומכרים, שכולם מנסים לתת לך עצות לגבי ההתמודדות עם הגירעון המפלצתי בתקציב המדינה שקיבלת בירושה מהממשלה הקודמת. רגע לפני שצוללים לקיצוצי הענק, להעלאות המסים או לצעדים יצירתיים אחרים שאולי כבר התחלת לחשוב עליהם, תשמח בוודאי לשמוע שאת הצעד החשוב מכל כשר אוצר עשית כבר לפני שנה כאשר שאלת את השאלה הנכונה: "איפה הכסף?"

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

מעבדות לחירות משפחתית / אירית רוזנבלום

החירות לא לעשות כלום / זיו לנצ'נר

 

ועכשיו, כשר אוצר בעל כוח פוליטי בלתי מבוטל, שאינו מחויב לכללי ה"פוליטיקה הישנה", יש לך הזדמנות היסטורית לענות על שאלת מיליון הדולר, או יותר נכון מיליארדי השקלים. אבל יש כאן איזה עניין חשוב שאסור לך לפספס - בשביל להיכנס להיסטוריה אסור שאת התשובה לשאלה תקבל רק בחדרי הישיבות של משרד האוצר, לעיניך בלבד. בשביל ליצור כאן "פוליטיקה חדשה", אתה חייב לשתף את כל אזרחי ישראל בתשובה. יתרה מכך, אתה צריך להיעזר באזרחי ישראל בשביל לשאול את השאלות הנכונות שיובילו לתשובה הנכונה.

 

בשבוע שעבר ביקר בישראל אדם אחר שכבר נכנס להיסטוריה. נשיא ארה"ב ברק אובמה פרסם ביומו הראשון לתפקיד אי שם בינואר 2009 מזכר נשיאותי הקורא לקידום "ממשל פתוח" (Open Government) שבמסגרתו ייפתחו כל מאגרי המידע הממשלתיים והציבוריים באופן חופשי לאזרחי המדינה, על מנת לייצר מערכת יחסים חדשה בין הציבור לממשל - "פוליטיקה חדשה". אובמה כתב, כאמור ביומו הראשון בתפקיד התובעני ביותר בעולם, ש"הממשל בראשותי מחויב ליצירת פתיחות חסרת תקדים בממשלה. אנו נעבוד יחד על מנת להבטיח את אמון הציבור ולהקים מערכת של שקיפות, השתתפות ציבורית ושיתוף פעולה. הפתיחות תחזק את הדמוקרטיה שלנו ותקדם את היעילות בממשלה".

 

אני בטוח שאתה מסכים עם כל מילה ומבין את הפוטנציאל הרב הטמון במהלך כזה. אם רק תרצה, תוכל לראשונה להנגיש לאזרחי ישראל את כל ההעברות התקציביות שמעביר אגף התקציבים של משרד האוצר בוועדת הכספים של הכנסת. כיום עוברים עשרות מיליארדי שקלים בין סעיף לסעיף מבלי שאזרחי ישראל ואפילו חברי הכנסת בדיון עצמו מצליחים להבין מהיכן ולאן.

 

אם רק תרצה, תוכל לראשונה להנגיש לאזרחי ישראל מידע על כל ההתקשרויות של ממשלת ישראל עם ספקים - מקניית ציוד מחשוב דרך הפעלת תוכניות חברתיות וייעוץ אסטרטגי. כמה משלמים לכל ספק מכספי המסים של כולנו, מי פטור באופן סדרתי ממכרז בגלל קשריו הטובים עם האנשים הנכונים, ולמי משלמים יותר מדי פשוט כי אין מספיק תחרות בענף.

 

אם תרצה, תוכל להתנות העברת תקציבים לגופים ציבוריים, מעיריות דרך אוניברסיטאות, מחברות ממשלתיות דרך עמותות, בפרסום שקוף ומפורט של תקציביהם עד השקל האחרון. בכך תמנע בזבוזי ענק ושחיתויות, כי הרי "אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר".

 

את המהלך הדרמטי הזה של הפיכת כל שקל ציבורי לשקוף ונגיש לאזרחי ישראל, אתה יכול להוביל אם רק תרצה. במקומות שונים בעולם שבהם פותחים מידע ציבורי לרשות האזרחים, נחסכים מיליארדי דולרים והאמון של הציבור בממשלה, ואף המעורבות שלו בתהליכים הדמוקרטיים, עולה. ואם זו לא "פוליטיקה חדשה", אז אני לא יודע מה כן.

 

בהצלחה

 

יובל אדמון, מנכ"ל הסדנא לידע ציבורי

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר לפיד
צילום: רויטרס
יובל אדמון
מומלצים