שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בני חורין ממסים: זה אפשרי?
  בעיצומו של חג הפסח וכשברקע מתוכננות גזירות כלכליות שיכבידו את נטל המס, כדאי שתדעו מהן הדרכים החוקיות העומדות בפניכם להקטנת תשלומי המס

  חג החירות בעיצומו, אך תושבי מדינת ישראל אינם בני חורין, במיוחד כאשר חלק ניכר מעמלם הולך לממשלה באמצעות מערכת המס. לצערי, הממשלה החדשה עשויה להעלות שוב את נטל המס בקרוב, כך שהחירות תמשיך להתרחק מאיתנו.

   

   

  עם זאת, קיימות מגוון אפשריות של תכנון מס אשר יישומם עשוי להפחית את נטל המס ולחסוך לכם ממון רב. חובה על כל אדם לבחון את הדרך הטובה ביותר שבה יוכל לחסוך במסים, וכך להגן על כספו.

   

  בפסיקת בית המשפט נקבע כי שאיפתו של אזרח להקטין את חבות המס באמצעות תכנון מס היא לגיטימית כשלעצמה. כמו כן, נקבע כי אדם רשאי לנצל לטובתו כל הוראה שבדין, הפוטרת ממס או מקילה בו, שהרי לשם כך היא נוצרה.

   

  האם אפשר לא לשלם מסים?

  אם אתם תושבי ישראל, ומתפרנסים מעבודה בישראל, יהיה קשה להימנע לחלוטין ממסים. אולם, אם אתם בעלים של חברות זרות, תוכלו בתנאים מסוימים להימנע מלשלם מסים בישראל בגין רווחי החברות.

   

  כך לדוגמא, בעלי מקצועות חופשיים, יכולים בתנאים שונים להעניק שירותים בחו"ל, ולא לשלם מסים. כמו כן, אנשים שיש להם פעילות כלכלית משמעותית בחו"ל יכולים להימנע, בתנאים מסוימים, מתשלום מסים בישראל.

   

  האם בעלי חברות זרות משלמים מסים בישראל?

   

  בעיקרון, תושב ישראל אשר אינו מושך דיבידנד מהחברה הזרה שלו, עשוי להיות חייב או פטור ממס, בתנאים מסוימים. אם תימשכו דיבידנד, קרוב לוודאי שתאלצו לשלם מס בשיעור שבין 25% ל – 32%.

   

  אולם, אם אתם מוגדרים כתושבים חוזרים, הרי שתהיו פטורים ממס בהתאם להוראות החוק הרלוונטיות. לעניין זה קיימת אבחנה בין מי שמוגדר כ"תושב חוזר רגיל", ל"תושב חוזר ותיק". תושב חוזר רגיל זכאי להקלות מס מוגבלות, אך תושב חוזר ותיק זכאי להקלות מס מדהימות, ובכלל זה פטור ממס על דיבידנד וכן פטור מדיווח לרשות המסים, למשך 10 שנים.

   

  האם הגירה למדינה אחרת חוסכת מסים?

  ישראלים רבים מהגרים למדינות שונות מטעמים שונים. הגירה מטעמי מס אינה נפוצה עדיין, אך ככל ששיעורי המס בישראל ימשיכו לעלות, עשויה להיות עלייה בהגירה של ישראלים למדינות שונות.

   

  ישנן מדינות רבות האטרקטיביות להגירה, כמו שוויץ, בריטניה ומלטה. ישנן כמובן מדינות נוספות. מדינות רבות מעודדות הגירה מטעמים שונים והן מעניקות הטבות מס נדיבות למהגרים.

   

  אפשרות מעניינת בהקשר זה היא הגירה של חלק מהתא המשפחתי, היינו שאחד מבני הזוג מהגר למדינה מסוימת ובן הזוג השני נשאר בישראל. אפשרות זאת מחייבת תכנון מס קפדני.

   

  האם יש דרכים אחרות להימנע ממסים?

   

  ייתכן ולא תוכלו להימנע ממסים בהתאם לאפשרויות האמורות, אך ישנם דרכים רבות אחרות להפחית את תשלומי המס. להלן רשימה חלקית של תכנוני מס אשר פורסמו במסגרת מדור זה.

   

  לסיכום, במקרים חריגים, כמפורט לעיל, ניתן יהיה להיות בני חורין ממסים וכמעט לא לשלם מס, אך לרוב מדובר במשימה לא פשוטה. בדרך כלל, ניתן למצוא דרכים שונות להפחית את תשלומי המס במידה ניכרת, באמצעות תכנון מס.

   

  ד"ר אבי נוב הוא עורך דין לדיני מסים ומיסוי בינלאומי

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "בני חורין ממסים: זה אפשרי?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים