שתף קטע נבחר

צפון קוריאה: "מלחמה עלולה לפרוץ בכל רגע"

פיונגיאנג הודיעה שתנתק את ערוץ התקשורת האחרון שנותר לה עם הדרום: "מלחמה יכולה לפרוץ בכל רגע אז אין צורך לשמור על תקשורת בין שני צבאות המדינות". ברקע: הסנקציות שהטיל האו"ם על צפון קוריאה אחרי שביצעה ניסוי גרעיני תת-קרקעי

הסנקציות הבינלאומיות והתרגילים המשותפים שעורכות וושינגטון וסיאול הם הקש ששבר את גב הגמל מפיונגיאנג: צפון קוריאה הודיעה היום (יום ד') שתנתק את ערוץ התקשורת האחרון שנותר לה עם דרום קוריאה "כיוון שמלחמה עלולה לפרוץ בכל רגע". שבועיים קודם לכן קטעה פיונגיאנג את "הקו החם" שלה עם צבא ארצות הברית, עם צבא דרום קוריאה ועם הצלב האדום ואף איימה בהתקפה גרעינית נגד וושינגטון וסיאול.

 

מלחמה בין הקוריאות? סין מחזיקה את המפתח

 

עוד חדשות בעולם :

"ד"ר מוות": רופאה בברזיל רצחה 300 מטופלים?

האפיפיור ויתר על פנטהאוז ויגור בדירת 2 חדרים

ראש ה-CIA שהתפטר: מתנצל על הרומן שניהלתי

היסטוריה בארה"ב: אישה בראש השירות החשאי

 

הצעד של צפון קוריאה הוא האחרון בסדרה של איומים לוחמניים מצדה של המדינה הקומוניסטית המבודדת בתגובה לסנקציות האחרונות שהטיל עליה האו"ם לאחר שערכה בחודש פברואר ניסוי גרעיני תת-קרקעי - השלישי שלה במספר.

 

עמדות צבא של צפון קוריאה (למעלה) ודרום קוריאה (למטה) (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עמדות צבא של צפון קוריאה (למעלה) ודרום קוריאה (למטה)(צילום: AFP)

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

בפיונגיאנג כבר הפסיקו כאמור להשיב לשיחות טלפון בקו החם עם צבא ארה"ב שמפקח על האזור המפורז בגבול צפון קוריאה-דרום קוריאה, וניתקו את הקו עם הצלב האדום שבו השתמשו ממשלות שתי המדינות האויבות.

 

מעטים מאמינים שמלחמה תפרוץ

"תחת המצב שבו מלחמה יכולה לפרוץ בכל רגע, אין צורך לשמור על תקשורת צבאית שקיימו שני הצדדים", צוטט דובר צבא צפון קוריאה בסוכנות הידיעות הממלכתית של ארצו KCNA.

"לא קיים כל ערוץ דיאלוג או אמצעי תקשורת בין צפון קוריאה לבין ארה"ב וצפון קוריאה לבין הדרום", נמסר בהודעת פיונגיאנג.

 

למרות האיומים הרטוריים החוזרים ונשנים באחרונה, מעטים מאמינים שצפון קוריאה תסתכן בפתיחת מלחמה כוללת. מבחינה טכנית, צפון קוריאה ודרום קוריאה נמצאות במצב של מלחמה מאז שהמלחמה ביניהן בשנים 1950-1953 הסתיימה בהפסקת אש, ולא כל הסכם, שלטענת פיונגיאנג נקרעה מאז לחתיכות.


לא זקוק יותר ל"ערוץ הדיאלוג" עם הדרום. קים ג'ונג און (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לא זקוק יותר ל"ערוץ הדיאלוג" עם הדרום. קים ג'ונג און(צילום: AFP)

וכרגיל, בסיאול שרפו תמונות של מנהיגי צפון קוריאה קים איל סונג וקים ג'ונג איל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
וכרגיל, בסיאול שרפו תמונות של מנהיגי צפון קוריאה קים איל סונג וקים ג'ונג איל(צילום: AFP)

 

ב"ערוץ הדיאלוג" בין שתי הקוריאות השתמשו על בסיס יומי כשרצו להסדיר עבודה של דרום קוריאנים בפארק התעשייתה פארק התעשייה קאסונג בצפון קוריאה, שבו חברות דרום קוריאניות מעסיקות יותר מ-50 אלף צפון קוריאנים. בכל זמן נתון מוצבים בפארק 120 דרום קוריאנים.

 

מוקדם יותר היום הזהירה צפון קוריאה את הנשיאה החדשה של הדרום "לשים לב ללשונה". זאת אחרי שנשיאת דרום קוריאה, פארק ג'ן-הייאה, קראה לצפון קוריאה לשים קץ לשאיפותיה בתחום הגרעין ולהציל את אזרחיה הרעבים. כמו כן, אתמול התייחס הפנטגון על האיום מצפון קוריאה ואמר שהוא מוכן לכל תרחיש. לפי פיונגיאנג, ברשות צבאה נשק שיכול לפגוע בבסיסים האמריקניים שבאיים גואם ואוקינוואה והוא לא יהסס לתקוף אותם אם יידרש לכך.

 

בתחילת החודש הצביעה מועצת הביטחון של האו"ם פה אחד בעד הידוק הסנקציות הכלכליות על צפון קוריאה.

ההחלטה נועדה לעצור את הניסיונות של המדינה הקומוניסטית המבודדת להמשיך לייצא ולייבא מטענים אסורים ובכך לעקוף את הסנקציות שהוטלו עליה בעבר על ידי הקהילה הבינלאומית.

 

הסנקציות החדשות כוללות רשימת פריטי יוקרה שצפון קוריאה לא מורשית לייבא, בהם יאכטות, מכוניות מירוץ, רכבי יוקרה ותכשיטים שונים. "הסנקציות האלה ינשכו וינשכו באופן כואב", אמרה שגרירת ארה"ב באו"ם סוזן רייס. האיסור על ייצוא מוצרי יוקרה לצפון קוריאה אסור מאז 2006, אבל דיפלומטים ופרשנים טוענים שהאכיפה של הנושא לא הייתה אחידה. בכל מקרה, יעילותן של הסנקציות תהיה תלויה במידה משמעותית בנכונות של בעלת בריתה של צפון קוריאה, סין, לאכוף אותן.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רואה מלחמה באופק? שליט הצפון קים
צילום: AP
"היזהרי בלשונך". נשיאת הדרום פארק
צילום: AP
מומלצים