שתף קטע נבחר

צפייה בטלוויזיה עד 3 שעות לא פוגעת בילדים

הילדים יושבים שעות מול המסך הקטן? זה לא נורא כמו שחשבנו. חוקרים בבריטניה מצאו כי צפייה של עד שלוש שעות ביממה בטלוויזיה אינה מובילה להפרעות התנהגות ולאלימות. עם זאת הם ממליצים: הגבילו שעות הצפייה כדי לא לפגוע בהתפתחות

המסך הקטן לא מזיק: מחקר ענק שכלל אלפי תלמידים בבריטניה מצא כי צפייה ממושכת בטלוויזיה אינה מגבירה את הסיכון להפרעות התנהגות. המחקר החדש פורסם בגליון האחרון של כתב העת Archives of Diseases in Childhood.

 

עוד על השפעת הטלוויזיה על הילדים:

מחקר מפתיע: טלוויזיה משפיעה לטובה על ילדים

מחקר: קללות בטלוויזיה מגבירות אלימות ילדים

בכמה הילד ישמין מכל שעת צפייה בטלוויזיה?

 

על פי מחקרים שנערכו בעבר בארצות הברית צפייה בטלוויזיה בגילאים הצעירים עלולה לגרום להפרעות ריכוז בגיל שבע. מחקר אחר שפורסם בתחילת השנה ונערך בניו זילנד מצא כי ככל שילדים צופים יותר בטלוויזיה - כך גוברות הפרעות השינה שלהם. מוקדם יותר פורסם מחקר נוסף בכתב העת פדיאטריקס בו מצאו חוקרים מאוניברסיטת וושינגטון ומכון המחקר לילדים בסיאטל כי הפחתת חשיפת הילדים לתוכניות אלימות בטלוויזיה הורידה בעשרות אחוזים את הסיכון לבעיות השינה בקרב ילדים בגילאי הגן.

  

ואכן, ההנחיות האמריקניות ממליצות כי זמן המסך הכללי יוגבל לפחות משעתיים ביום, בתכנים חינוכיים שאינם אלימים. עם זאת בבריטניה אין כל המלצות בנושא.

 

אך לפחות על פי המחקר החדש החשש מפני ההשפעה השלילית שיש לטלוויזיה היה מוגזם. צוות הקונסוליה למחקר רפואי בבריטניה בדק מעל 11 אלף תלמידי בית ספר יסודי. מהממצאים עלה כי 65% מהילדים שנבדקו צפו בין שעה לשלוש שעות ביום בטלוויזיה. 15% צפו מעל 3 שעות ופחות מ-2% לא צפו כלל בטלוויזיה.

 

החוקרים מצאו כי צפייה של יותר משלוש שעות ביום בטלוויזיה בגיל חמש מגבירה בצורה מזערית את הסיכון לבעיות התנהגות בגיל שבע. לאחר גיל זה ילדים אלו נטו מעט יותר להשתתף בקטטות, לספר שקרים או להתנהג באלימות כלפי חבריהם, זאת על פי דיווחי הוריהם. עוד נמצא כי בילוי שעות ארוכות מול משחקי וידאו לא הגביר את הסיכון להפרעות התנהגות ואלימות מאוחר יותר.

 

מכאן הסיקו החוקרים כי הקשר בין הפרעות התנהגות ואלימות לבין צפייה ממושכת בטלוויזיה היה קטן מאוד, ולכן הדגישו החוקרים כי היא למעשה אינה מסכנת את התפתחות הילד. עם זאת המליצו החוקרים להגביל את שעות הצפייה, לא משום החשש מהתכנים בטלוויזיה, אלא מפני שזמן הצפייה מחליף את הזמן שאמור להיות מוקדש לפעילויות אחרות החשובות להתפתחות הילד ולתהליכי הלמידה שלו.

 

"הטלויזיה עלולה לגרום להתמכרות של הילד", אומר ל-ynet ד"ר שי חן-גל, פסיכולוג ילדים שאינו מסכים עם מסקנות החוקרים. "מול הטלוויזיה הילד אינו מבצע פעילות מחשבתית או פיזית. אלו שלוש שעות מבוזבזות שבהן הוא נח. תוכניות מסויימות עלולות להוסיף גם תכנים אלימים לצפייה, ולכן על ההורה להגביל את שעות הצפייה, לפרש לילד את התכנים, להסביר לו שהמציאות שונה ולפקח".

  

ד"ר חן-גל ממליץ גם שלא להציב בשנות הילדות הראשונות טלוויזיה בחדרו של הילד. "מגיעים אליי הורים רבים לילדים שמספרים שהילד אינו נרדם עד חצות. ואין כל פלא: הטלוויזיה מעוררת ומקשה על ההירדמות והופכת לסוג של התרגלות המצריכה עוד ועוד שעות. טלוויזיה בחדרו של הילד מונעת מההורה פיקוח על התכנים ועל שעות הצפייה. לכן אנו ממליצים שהצפייה בה תהיה בצוותא, בסלון, עם השגחה של ההורה, ובמינונים מוגבלים שאינם נוטלים זמן מהפעילויות האחרות החשובות יותר להתפתחותו התקינה של הילד".

  

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טלוויזיה. לא מעלה את רמות האלימות
צילום: shutterstock
מומלצים