שתף קטע נבחר

הקבלנים עם לפיד: 20 אלף שקל לא מספיקים

אחרי ההתבטאויות נגדו, בהתאחדות בוני הארץ דווקא מחזקים את דבריו של שר האוצר לפיד על הגברת כהן מחדרה. מנכ"ל ההתאחדות: "גם אם כהן מרוויחה 20 אלף שקל בחודש - ללא עזרה מההורים היא לא תוכל לחסוך את ההון העצמי הנדרש לרכוש דירה, ובוודאי שלא תוכל לסייע לרכישת דירה לילדיה"

בזמן שגורמים שונים תקפו את שר האוצר הטרי, יאיר לפיד, על התבטאותו בנוגע ל"גברת ריקי כהן מחדרה ", ובהם אף נשיא בנק ישראל, סטנלי פישר, שהבהיר כי "חשוב לדבר גם על העניים ", בהתאחדות בוני הארץ דווקא מחדדים היום (ג') את דברי לפיד. בהתאחדות מבהירים כי גם אם בני מעמד הביניים אכן היו מרוויחים 20 אלף שקל - הם עדיין לא היו יכולים לרכוש דירה ראשונה ללא עזרת ההורים.

 

 

לדברי אליאב בן שמעון, מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, בשנת 2012 חלה החמרה במצבם של רוכשי הדירות: "אם ריקי כהן מחדרה עוד לא רכשה דירה, הרי שגם אם היא מרוויחה 20 אלף שקל בחודש - ללא עזרה מההורים היא לא תוכל לחסוך את ההון העצמי הנדרש לרכישת דירה, ובוודאי שלא תוכל לסייע ברכישת דירה לילדיה", הוא אומר.

 

על פי בדיקה שערכו כלכלני ההתאחדות, במסגרתה נבחנה יכולתם של הזוגות הצעירים בישראל לרכוש דירה במחיר ממוצע בהתאם להכנסות של משק הבית, הוצאותיו וההוצאות הנדרשות לצורך שכירות, במהלך 2012 התייקרו מחירי הדירות בכ-6% ומחירי השכירות עלו בכ-5% בממוצע.

 

לכן, אומרים בהתאחדות ששיעורם של משקי הבית שיכולים לרכוש דירה ללא עזרת ההורים הולך ומצטמצם, ולזוגות בעשירונים הראשון עד התשיעי אין אפשרות לרכוש דירה באופן עצמאי ללא צמצום דרסטי ברמת החיים.

 

לדברי בן שמעון, בתנאים השוררים כיום במשק, בהם ההון העצמי המינימלי הנדרש לרכישת דירה ממוצעת עומד על כ-400 אלף שקל, וכן על רקע שחיקת השכר ביחס למחירי הדיור ועליית מחירי השכירות, גם מי שנמצא בעשירון התשיעי (הכנסה נטו של כ-20 אלף שקל בחודש) אינו יכול לרכוש דירה ללא סיוע המשפחה, או לחילופין לגור תקופה ממושכת אצל ההורים.

 

על פי נתוני סקר ההכנסות וההוצאות של הלמ"ס, רק בעשירון העשירי (הכנסה נטו של כ-32 אלף שקל) יש פער של מספר אלפי שקלים בין ההכנסות נטו למשק בית לבין ההוצאות הממוצעות למשק בית, כך שזוג צעיר בעשירון זה יכול כעבור כ-5.5 שנים לצבור הון עצמי לרכישת דירה ללא צמצום קיצוני ברמת החיים ובעודו גר בשכירות.

 

בן שמעון סבור כי הממשלה היוצאת ניסתה לטפל במצוקת הדיור בעיקר על ידי הקטנת הביקושים, אולם לא הצליחה להגדיל באופן משמעותי את היצע הדירות - ולכן מחירי הדירות המשיכו לעלות. לדבריו, "בפני הממשלה החדשה עומדת משימה לא פשוטה בעיקר לאור הקיצוצים הנדרשים בתקציב. עם זאת, לא מדובר במשימה בלתי אפשרית על ידי שילוב של כוחות ופעילות מערכתית ניתן להגדיל את היצע הדירות וליצור יציבות במחירי הדירות".

 

עליזה כהן, מנכ"לית חברת התיווך רשף נכסים, מחדדת אף היא את דברי לפיד. לדבריה, "למורה ולעובד ההיי-טק מחדרה ישנה ודאי קרן השתלמות", היא אומרת. "זה אומר שאחת ל-6 שנים ישתחרר לתא המשפחתי סכום בגובה כ-150 אלף שקל. הסכום הזה יכול להוות בסיס לרכישת דירה ישנה בחדרה, ששוויה 500-600 אלף שקל".

 

לדברי כהן, את הדירה ניתן להשכיר, ודמי השכירות יוכלו לשמש להחזר ההלוואה. לפי חישוב שערכו ברשף רשף נכסים, גובה המשכנתא יעמוד על כ-350-400 אלף שקל שקל וגובה ההחזר ינוע סביב 1,600-2,000 שקל בחודש, אותם ניתן לקבל מהשכרת הדירה. למרות הדברים, חייבים לקחת בחשבון את הסיכון שקרן ההשתלמות תיסגר.

 

ובינתיים בשוק היוקרה: שיא בהכנסות ממכירת דירות

בינתיים, בניגוד גמור למצבו של מעמד הביניים, בשוק דירות היוקרה ממשיכים למכור. אמש נמכרה דירת 3 חדרים במגדל היוקרה "מאייר ברוטשילד" בתל-אביב בשני מיליון אירו. היום דיווחה היזמית ברגרואין רזידנטיאל על הכנסות בסך כ-40 מיליון שקל ברבעון. השיא הקודם של החברה נרשם ברבעון השני של 2012, עם הכנסות בסך 35 מיליון שקל.

 

הדירה שנמכרה אמש היא דירת 3 חדרים גדולה, המתפרשת על פני שטח של 195 מ"ר, בנוסף למרפסת בגודל 12.5 מ"ר. הרוכש הוא רופא אירופאי יהודי בכיר שרכש את הדירה הנמצאת בקומת הביניים במגדל שיגיע לגובה של 42 קומות.

 

הדמיית הדירה שנמכרה תמורת שני מיליון אירו. אז מה אם שוק דירות היוקרה בירידה (הדמייה: באדיבות חברת ברגרואין רזידנטיאל ) (הדמייה: באדיבות חברת ברגרואין רזידנטיאל )
הדמיית הדירה שנמכרה תמורת שני מיליון אירו. אז מה אם שוק דירות היוקרה בירידה(הדמייה: באדיבות חברת ברגרואין רזידנטיאל )

 

"התקופה בשוק היוקרה עכשיו יותר מאתגרת", אומר יגאל צמח, מנכ"ל ברגרואין רזידנטיאל, "אך הנתונים מלמדים שבפרויקטים ייחודיים עם ארכיטקטורה ייחודית, או בקו ראשון לים, או במיקומים חד פעמיים כמו שדרות רוטשילד, המכירות נמשכות".

 

מגדל "מאייר ברוטשילד" תוכנן על ידי אדריכל העל היהודי, ריצ'ארד מאייר, וזכה בשנת 2011 ב"אות העיצוב" כבניין המגורים היפה בישראל. המגדל, הנבנה בפינת הרחובות רוטשילד-אלנבי בתל אביב, נמצא בשלבי שלד מתקדמים ועתיד להיות מאוכלס בתוך כשנה. היזמית, ברגרואין רזידנטיאל, נמצאת בשליטת המיליארדר האמריקאי, ניקולאס ברגרואין, קבוצת חג'ג' והאחים כהן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר הטרי יאיר לפיד. קיבל תמיכה
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: סיון כפיר
אליאב בן שמעון, מנכ"ל התאחדות בוני הארץ. החמרה במצב רוכשי הדירות
צילום: סיון כפיר
מומלצים