שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עין תחת עין בסעודיה: פגע בעמוד השדרה, וישותק
  מערכת המשפט הסעודית שוב מחרידה את פעילי זכויות האדם: עלי אל-חוואשיר דקר בילדותו את חברו הטוב וגרם לו שיתוק. כעת הוא נדרש לשלם לו פיצויי עתק, ולא - יישלח לעבור שיתוק בעצמו. אמו: "עיזרו לנו, מאות לילות עברו עליי ללא שינה"

  הממלכה השמרנית שוב מחרידה את העולם הנאור: מערכת אכיפת החוק בסעודיה עומדת ליישם בקרוב עונש אכזרי, שבמסגרתו ישותק אסיר צעיר באמצעות פגיעה בעמוד השדרה שלו, כעונש "עין תחת עין" על כך שלפני עשר שנים, בעת שהיה ילד בן 14, דקר את חברו הטוב ביותר בעמוד השדרה וגרם לו שיתוק.

   

  עוד חדשות מהעולם :

   

  העיתון הסעודי Saudi Gazette דיווח כי הצעיר, עלי אל-חוואשיר, כבר ריצה עונש מאסר ארוך, אולם כדי לחמוק מעונש "עין תחת עין" יצטרך לשלם לקורבן שלו פיצויים בגובה 266 אלף דולר, הפיצוי שאותו דורש האחרון. אם לא יעשה כן - ייכנס העונש שגזר עליו בית המשפט לתוקפו.

   

  אמו של אל-חוואשיר התראיינה לעיתון הסעודי, וביקשה מהציבור להתגייס למען בנה ולתרום לו כסף כדי שיוכל לשלם את הפיצויים: "עשר שנים עברו עם מאות לילות ללא שינה. השיער שלי האפיר בגיל צעיר בגלל הבעיה של הבן שלי. אני מתה מפחד בכל פעם שאני חושבת על גורלו של בני ועל כך שהוא צריך לעבור שיתוק". האם, בת 60, אמרה לעיתון כי היא חשה צער עבור הקורבן וכי היא מסכימה עם הקביעה שהוא זכאי לפיצויים, אולם הסבירה גם כי היא ענייה וכי אין לה די כסף לשם כך.

   

  בעיתון הבריטי "דיילי מייל" הזכירו שאין זו הפעם הראשונה ששיטת ה"עין תחת עין" של מערכת המשפט הסעודית מזעזעת פעילי זכויות אדם בעולם. לפני שלוש שנים, אחרי ששותק ואיבד כף רגל במהלך עימות אלים עם אחיו, דרש עבד אל-עזיז מואתאירי בן ה-22 מבית המשפט להטיל על האח עונש דומה.

   

  לפני שבע שנים חנן בית משפט סעודי אזרח הודי שעינו אמורה הייתה להיעקר אחרי שגרם עיוורון לאדם אחר במהלך ויכוח על כסף. החנינה

  ניתנה אחרי שהקורבן ויתר על הפיצויים כדי למנוע משבר דיפלומטי. לפני 13 שנה נשלח פועל מצרי לניתוח בבית חולים סעודי שבו הוסרה עינו, כעונש על כך שתקף בחומצה עמית לעבודה והשחית את פניו. הפועל המצרי סירב לשלם פיצויים בגובה יותר מ-100 אלף דולר.

   

  סעודיה היא ממלכה שמרנית מאוד, המיישמת קוד מחמיר במיוחד של ההליכה האיסלאמית, "השריעה". כך למשל היא אוסרת על נשים לנהוג, ומחייבת אותן לצאת מהבית רק כשהן מכוסות מכף רגל ועד ראש. היא גם מוציאה להורג עשרות רבות של בני אדם מדי שנה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  האם הסעודית מתחננת: "אני ענייה, אין לי די כסף"
  צילום: AP
  מומלצים