שתף קטע נבחר

פרץ מבטיח: מיכל האמוניה יעבור מחיפה לדרום

השר הטרי קיים סיור בכורה במפרץ חיפה, כדי להכיר מקרוב את שלל המפעלים באזור. מיהר להבטיח: אחת המשימות המרכזיות בתקופה הקרובה תהיה בניית מתקן לייצור אמוניה בדרום. במפעל חיפה כימיקלים לא הביעו התנגדות, רק הבהירו: אם המתקן לא יהיה רווחי, נקנה חומר ממקורות אחרים

"אחת המשימות המרכזיות שהמשרד להגנת הסביבה יעמיד לנגד עיניו בתקופה הקרובה, תהיה בניית מתקן לייצור אמוניה בדרום הארץ", כך הצהיר אחר הצהריים (ה') השר הטרי לאיכות הסביבה, עמיר פרץ. השר אמר את הדברים במהלך סיור בכורה בשטח, אותו הקדיש בין השאר למיכל האמוניה של מפעל חיפה כימיקלים במפרץ חיפה.

 

 

השר ציין כי הקמת המתקן בדרום מתבקשת בעיקר בעידן הזרמת הגז הטבעי לישראל שהחל בשבוע שעבר. לדבריו, הקמת המתקן היא אחת הפעולות המרכזיות שצריכה המדינה לקדם בעקבות הזרמת הגז.

 

 

"המתקן לייצור האמוניה יהיה סמוך יותר למפעלים שמשתמשים בחומר", הסביר פרץ, "כ-60% מהחומר במיכל האמוניה נועד לשימוש חיפה כימיקלים בדרום ובחיפה, וכמות השינוע בכבישים לאחר הקמת המתקן תדולל בצורה משמעותית. כיום התנועה מכאן דרומה גבוהה בהרבה מזו שתהיה מהדרום לצפון לאחר הקמת המתקן".

 

 (צילום: ערן יופי כהן) (צילום: ערן יופי כהן)
(צילום: ערן יופי כהן)

 (צילום: ערן יופי כהן) (צילום: ערן יופי כהן)
(צילום: ערן יופי כהן)

פרץ נפגש עם מנהל חיפה כימיקלים, יואב כץ, ושמע ממנו כי הנהלת המפעל אינה מתנגדת להקמת המתקן לייצור אמוניה אלא אף תראה ברכה בעובדה שהמיכל ייצא מאחריותה. עם זאת, ציינו ראשי החברה כי להערכתם הקמת מפעל שייצר כמות שתנוע בין 300 ל-500 טון אמוניה ביממה לא תהיה רווחית (מפעלים רווחיים, לשיטתם, אמורים לייצר כ-1,500 טון אמוניה ביממה). עוד ציינו בחברה, כי אם המתקן בישראל לא יעמוד במחירים תחרותיים, הם ייאלצו להמשיך ולקנות את החומר ממקורות אחרים.

 

השר סייר ברחבי המתקן, שמע ממנהליו על מנגנוני הבטיחות שנועדו להגן על המתקן ועל האוכלוסייה מסביב במקרה של דליפה או פיצוץ, ואף צפה בהדגמה של אידוי החומר והשפעת כדורים שנועדו להאט את האידוי.

 

לשאלת יכולת האכיפה של המשרד, ביחס למשרדי ממשלה אחרים ומערכת הביטחון, שנתנה בעבר הקלות לנושא מיגון המיכל, ביחס לדרישות המשרד, אמר השר כי אינו נכנס לכיפוף ידיים עם המשרדים האחרים.

 

לדבריו, השפעתו של המשרד להגנת הסביבה הולכת וגדלה, ככל שהתודעה הציבורית הולכת וגדלה. "אפשר לשתף פעולה עם כולם, אני מכיר את משרד הביטחון ופיקוד העורף היטב", אמר בחיוך, "מכיר את כל ההסברים ואדע להביא לשיתוף פעולה איתם לטובת תושבי חיפה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערן יופי כהן
מיכל האמוניה
צילום: ערן יופי כהן
צילום: ערן יופי כהן
השר פרץ בסיור
צילום: ערן יופי כהן
צילום: ערן יופי כהן
צילום: ערן יופי כהן
מומלצים