שתף קטע נבחר

כמעט פיצוץ בעבודה: נואם אמר לקהל 'ערסים'

בעקבות דבריו של ראש מכינת רבין התקרבו כמה מהמשתתפים בוועידה לעבר הבמה והוא התנצל. עיני יצא נגד יחימוביץ' ואמר: "לצעירים אין כבוד לוותיקים ולאלה שבנו את המפלגה"

העימות הפנימי במפלגת העבודה מגיע לשיאים חדשים תחת הנהגתה של שלי יחימוביץ' . ישיבת ועידת המפלגה, המתקיימת הערב (יום ה') כמעט ופוצצה לאחר שאחד הדוברים - דני זמיר - העומד בראש המכינה הקדם-צבאית רבין, כינה את הקהל "ערסים". בעקבות הדברים, חלק מן הקהל קם על רגליו והתקרב לבמה. רק בקושי רב הצליחו המאבטחים לבלום את הפעילים הזועמים. הקהל נרגע רק לאחר שהדובר חזר בו מדבריו והתנצל בפני חברי הוועידה. למרות ההתנגדות הקולנית, זכתה יחימוביץ' לרוב והחברים אישרו את הצעתה.

 

עוד בחדשות:

המ"פ "מוסיף להשפיל", לוחמי גבעתי נטשו בסיס

אחרי ההלוויה: חמושים פלסטינים ירו באוויר 

 

כמעט פיצוץ בעבודה. זמיר (מימין) אחרי דבריו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
כמעט פיצוץ בעבודה. זמיר (מימין) אחרי דבריו(צילום: מוטי קמחי)

 

יחימוביץ' עצמה אמרי אחרי התקרית: "דני זמיר הוא איש נפלא שעושה עבודה נהדרת. אני רוצה להתנצל כאן על הדברים שאמר. אני מסתייגת מהם הסתייגות עמוקה. זה לא אנחנו. אין אצלנו ביטויים מדירים על קבוצות באוכלוסיה. אנחנו מפלגה של כולם. ערבים ויהודים, מזרחים ואשכנזים. חשוב לי לומר את זה".

 

הוועידה התעוררה לחיים עוד קודם לכן בזכותם של חברי הכנסת איתן כבל ואראל מרגלית, שדרשו מיחימוביץ' לא לאשר סעיפים חדשים בחוקה המחלישים את כוחו של מרכז המפלגה. כבל ומרגלית החלו למעשה כבר אתמול בפעילות פומבית נגד כוונותיה של יושבת הראש להעביר חוקה אותה הגדירו "דרקונית" ו"לא דמוקרטית".

 

התנצלה. יחימוביץ', הערב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
התנצלה. יחימוביץ', הערב(צילום: מוטי קמחי)

 

מרגלית אף החתים מאות חברי ועידה בדרישה להקים ועדת חקירה שתבדוק את הכשל של המפלגה בבחירות. אל השניים הצטרף גם יושב ראש ההסתדרות, עופר עיני, שנחשב במשך זמן רב למקורב מאוד ליחימוביץ'. אלא שעיני החליט להתייצב בוועידה כדי לבלום את כוונותיה של יושבת הראש. בשיחה עם ynet אמר כי "החוקה שברק ניסה להעביר היתה בונבוניירה לעומת מה שהיא מנסה להעביר. אני מתנגד נחרצות לחוקה הזו, ולא אתן לה לעבור".

 

עיני לא התכוון לנאום בוועידה, אולם לאחר הפיצוץ בישיבה החליט לעלות לבמה ואמר כי "לצעירים אין כבוד לוותיקים ולאלה שבנו את המפלגה. אם רוצים להמשיך להיות מפלגה דמוקרטית, צריך לייצר קונצנזוס ולכנס ועידה נוספת. אני קורא לשלי חברתי והיא גם תהיה חברתי בעתיד, למען אחדות השורות, צריך להיות גוף אחד ולייצר מפלגת דמוקרטית. אופציה נוספת זה להצביע בדרכים אחרות. אני מציע שנדחה את הוועידה היום".

 

עיני הצטרף בדבריו לדרישתו של מרגלית שביקש לקיים דיון על תוצאות הבחירות, ולא על החוקה. בעבודה תוהים האם הנאום הערב הוא לא יריית הפתיחה להתמודדות אפשרית של עיני על ראשות העבודה בעתיד.

 

"תאומי נתניהו" 

יחימוביץ' אמרה לבאי הוועידה כי "תיק האוצר חשוב, אבל לא הייתי מוכנה להיות קבלנית הביצוע של נתניהו. ההחלטה ללכת לאופוזיציה הייתה החלטה לא פשוטה מבחינתי. לי יש מחויבות למפלגה שלמה ולדרכה. מהנהגת האופוזיציה אנחנו נהיה שותפים לכל מאבק למען שוויון ולמען העובדים. לנו יש אחריות גם לעניים. מוטלת עליי אחריות עצומה".

 

יו"ר העבודה פנתה ליו"ר ההסתדרות עיני ואמרה: "עופר עיני חברי, אנו שותפים לדרך ואני יודעת שרצית שנהיה בקואליציה. רצית שאהיה שרת אוצר, ואני מבינה אותך. ההחלטה ללכת לאופוזיציה היא חלק מאיתנו, והמאבק על הדברים שחשובים לנו יעשו מהאופוזיציה. מוטלת עלינו אחריות עצומה להיות מול ממשלה הרמונית. שני תאומי נתניהו - בנט ולפיד - מחייבים אותנו למערכה קשה".

 

עוד אמרה יחימוביץ' בנאומה: "מדברים על ריקי כהן בניתוק מכל אלה שמרוויחים חמשת אלפים שקל. כמה גזירות ייפלו עליה בקרוב. אנחנו דואגים למעמד הביניים. כל המהפכות

החלו במעמד הביניים, ויש לנו אחריות מירבית למעמד הביניים. אנחנו רוצים להסתכל החוצה ולא פנימה, ולשאול מה אנחנו יכולים לעשות למען המדינה, מה אנחנו יכולים לעשות למען החברה הישראלית. יש לנו חובה קשה להמשיך להנהיג את החלופה לממשלה הקפיטליסטית הזו שלא יהיה חלקנו עמה".

 

אחר-כך עלה לנאום יו"ר סיעת העבודה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג שאמר כי "מה שהיה הוא לא שיהיה. איבדנו קהלים שנבהלו וברחו מהמפלגה. צריך לקיים דיון עומק על תוצאות הבחירות. אני קורא לקבל את הצעתם של איתן כבל ועופר עיני ולא לקיים את ההצבעה אלא לאחר דיון בוועדת החוקה של המפלגה. צריך לצאת מפה מאוחדים נגד הממשלה ולא לפלג את המפלגה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יחימוביץ' בוועידת העבודה, הערב
צילום: מוטי קמחי
עורר מהומה. זמיר, הערב
צילום: מוטי קמחי
צילום: ירון ברנר
ח"כ מרגלית
צילום: ירון ברנר
מומלצים