שתף קטע נבחר

עמוס גלעד: טורקיה לא מוכנה שלאיראן יהיה גרעין

בראיון באולפן ynet אמר ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון כי הפיוס עם ארדואן חשוב למניעת הידרדרות, וגילה שנמנעו "משברים נוספים". לדבריו, אסד עדיין שולט בנשק הכימי ואסור לומר שמשטרו ייפול "בעוד שבוע או שבועיים". צפו בראיון

ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, אומר הבוקר (יום ג') כי הפיוס עם טורקיה חשוב לישראל במידה רבה גם בגלל הגרעין האיראני. "לטורקיה יש יריבות בסיסית של אלף שנה עם פרס או איראן, היא לא תוכל לתת לה להתחמש בנשק גרעיני. טורקיה לא מוכנה שאיראן תהיה גרעינית", אמר בראיון באולפן ynet.
 
 
בראיון ל-ynet הדגיש גלעד כי גם אם יחסי ישראל עם טורקיה לא ישובו במהרה להיות אינטימיים כבעבר, חשיבות הפיוס היא בכך שהוא עוצר את ההידרדרות בין השתיים. הוא סיפר כי בין השאר נמנעו משברים נוספים בין טורקיה לישראל שלא נודעו בציבור, "ברמת חיל הים וחיל האוויר". את ההחלטה לדחות את הפגישה בין נציגים ישראלים לטורקים בעניין הפיוס כינה "עיכוב טכני" שאין לו משמעות אסטרטגית.
 

 

בראיון באולפן ynet התייחס עמוס גלעד גם לביקורו באזור של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, המנסה להכשיר את הקרקע לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. גלעד הדגיש את הקושי להגיע להסדר עם הפלסטינים כל עוד יש פילוג
בין הגדה לרצועה, וכל עוד אבו מאזן אינו שולט בעזה ואינו יכול לשלוט בה.

 

גלעד אמר כי בכל הקשור לסוריה, מאגרי הנשק הכימי עדיין נמצאים תחת שליטתו של צבא בשאר אסד, הגם שיש להמשיך לקיים "מעקב מודיעיני מדוקדק" אחרי הנשק הזה. הוא אמר כי גם אם התפוררות סוריה מאפשרת לגורמים כמו אל-קאעידה להתבסס במדינה, ישראל אינה צריכה להעדיף את אסד ויש לזכור שהוא "ציר רשע נורא". על התחזיות בנוגע לנפילתו של אסד אמר: "אסור להגיד שזה יקרה בעוד שבוע או בעוד שבועיים. אין טעם בכל ההערכות האלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עמוס גלעד. "צריך מעקב מדוקדק אחרי הנשק הכימי"
צילום: AFP
מומלצים