שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  גורם ישראלי: לא נעניק מחוות מוקדמות לפלסטינים
  בצד הישראלי מאמינים שהפלסטינים מציבים דרישות מיוחדות כדי להכשיל את השיחות, אולם לא מתכוונים להיענות לבקשות, בהן שחרור אסירים ומסירת שטחי C לטובת פרויקטים כלכליים. "אנחנו מוכנים לדון על הכל, אבל רק במשא ומתן ישיר. אפילו ויתרנו על התנאי המוקדם להכיר בנו כבית של העם היהודי"

  שיחות כן, מחווות לא. גורמים בכירים בירושלים החשופים לשיחות בין מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, לראש הממשלה, בנימין נתניהו, טוענים הערב (ד') כי ישראל אינה מתכוונת לבצע שום מחוות כלפי הפלסטינים לפני השיחות בין הצדדים. לטענתם, "הדרישות המוקדמות שהציבו הפלסטינים מעידות שהם סרבני שלום. אנחנו מנגד לא מציבים שום תנאי, אפילו לא הכרה בישראל כבית הלאומי של העם היהודי".

   

   

  קרי ונתניהו. פשוט זה לא יהיה (צילום: יונתן זינדל/פלאש90) (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
  קרי ונתניהו. פשוט זה לא יהיה(צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

   

  קרי אמנם מנסה להביא לחידוש השיחות אך זה לא הולך להיות פשוט. רעיונות למחוות כמו שחרור אסירים או פינוי שטחי C כדי לאפשר לרשות הפלסטינית לבצע פרויקטים כלכליים נדחו על הסף."לא תהיה שום היענות לשום דרישה שכל מטרתה לספק את הפלסטינים ולגרום להם לבוא לדבר", ציין גורם ישראלי. "ישנה תמימות דעים בין השרים שלא להיכנע לשום דרישה מקדימה. הם מציגים דרישות כדי להקשות על החזרה לשיחות ישירות. לא תהיה שום מחווה, ודאי לא פינוי קרקעות".

   

  עוד בחדשות ynet:

   

  נתניהו זוכה לגיבוי נרחב משרי ממשלתו והקבינט. במסגרת זו, הוחלט שלא להציב תנאים מוקדמים מצד ישראל לחידוש המשא ומתן. עם זאת, סירב ראש הממשלה, עוד לפני הגעת קרי, לאפשר ליו"ר הרשות אבו מאזן, להציג למזכיר המדינה מפות עם גבולות אליהם הוא מבקש להגיע במסגרת הסדר הקבע. "לנו אין תנאים מוקדמים אבל הפלסטינים הכינו רשימה כמו הקפאה של הבנייה, שחרור אסירים ודיון על הגבולות לפני הכול. אנחנו מוכנים לדון על הכול, אבל
  במסגרת משא ומתן ישיר. אנחנו נדרוש בו הכרה במדינה היהודית והכרזה על קץ הסכסוך".

   

  אותו גורם אמנם מדבר על נוקשות ישראלית, אולם במקביל יש צעדים כלכליים עליהם דנו נתניהו וקרי אותם תאפשר ישראל לרשות הפלסטינית, אפילו בשטחי C. "רוצים מתקן אנטנות סלולריות? אין בעיה. רוצים מתקן לטיהור שפכים? אפשר. יכול להיות שבעוד חודש ישוחררו עשרה אסירים, אבל זה כסף קטן", הוא אומר. "בכל הנוגע לדרישות הפלסטיניות למחוות - זה לא יהיה, אלא רק סביב שולחן המשא ומתן. הפלסטינים ימשיכו ללחוץ למחוות, וישראל לא תסכים למחוות כתנאי מוקדם למשא ומתן". 

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נתניהו. הל על השולחן
  צילום: אלכס קולומויסקי
  מומלצים