שתף קטע נבחר

עם אנג'לינה ג'ולי: ה-G8 נאבק באונס במלחמה

שרי החוץ של המדינות המתועשות הכריזו על שורת צעדים והקצאת מיליונים למניעת אלימות מינית בזמן מלחמה ולטיפול בקורבנות. להכרזה הצטרפה שגרירת האו"ם אנג'לינה ג'ולי שאמרה כי עד כה חסר הרצון הפוליטי לפעול בנושא. "היום אני מאמינה שקולם של הקורבנות הנשכחים נשמע"

השחקנית אנג'לינה ג'ולי התייצבה היום (יום ה') לצד שרי החוץ של שמונה המדינות המתועשות, ה-G8, כדי להכריז על שורת צעדים למאבק באלימות מינית באזורי מלחמה. שר החוץ הבריטי, ויליאם הייג, כינה את השותפות בנושא "הכרזה היסטורית".

 

 • חדשות נוספות בעמוד הפייסבוק של ynet

   

  עוד על אלימות מינית ככלי נשק:

  אונס במחסום, אומץ ברחוב. נשים בסוריה

  35 אלף מקרי אונס, רק 40 כתבי אישום בבוסניה

  במאית "חשופות": להעניש אנסים בשורות האו"ם

  הלובית שהעזה לדבר - ונחטפה

   

  הייג וג'ולי הכריזו על הקצאת 36 מיליוני דולרים נוספים מטעם ה-G8 למניעת אלימות מינית ולסיוע להשגת צדק לקורבנותיה. ג'ולי אמרה כי זה זמן רב מדי שניצולות וניצולי אלימות מינית הם "הקורבנות הנשכחים" שח מלחמות במזרח התיכון, באפריקה ובמקומות אחרים בעולם.

   

  ג'ולי והייג. שר החוץ הבריטי כינה את האלימות המינית "סחר העבדים של דורנו" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  ג'ולי והייג. שר החוץ הבריטי כינה את האלימות המינית "סחר העבדים של דורנו"(צילום: AFP)
   

  "היום אני מאמינה שקולם נשמע", אמרה ג'ולי לצד מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, הממונה על קשרי החוץ באיחוד האירופי קתרין אשטון ושרים נוספים בפגישה הנערכת בלונדון. ג'ולי משמשת כשגרירה מיוחדת לענייני פליטים מטעם האו"ם.

   

  שר החוץ הבריטי תיאר את האלימות המינית בזמן מלחמה כ"אחד מהעוולות הגדולות והעיקשות" בעולם ואמר כי הגיעה העת לבער את נגע האונס ככלי מלחמה. "לדעתי זהו סחר העבדים של דורנו", אמר הייג, "עכשיו, משהעלינו את הנושא של אונס בזמן מלחמה על סדר היום הבינלאומי, עלינו להבטיח שיישאר שם ושתינתן לו חשיבות גדולה יותר".

   

  הוא הוסיף כי הצהרתם של שרי החוץ שאונס ואלימות מינית חמורה בסכסוך מהווים פשעי מלחמה והפרה של אמנות ז'נבה היא "היסטורית". לדבריו, היא מטילה על מדינות את האחריות לרדוף ולהביא לדין כל מי שאחראי לפשעים כאלה.

   

  ג'ולי קיבלה בברכה את "העמדה שהייתה צריכה להישמע מזמן" על אלימות מינית, ואמרה כי במשך תקופה ארוכה לא הורגש רצון הפוליטי למנוע אלימות כזו.

   

  ג'ולי ואשטון. "הגיע הזמן לפעול" (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
  ג'ולי ואשטון. "הגיע הזמן לפעול"(צילום: gettyimages)

   

  שרי החוץ של המדינות המתועשות ואשטון, האישה היחידה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  שרי החוץ של המדינות המתועשות ואשטון, האישה היחידה(צילום: רויטרס)
   

  אלימות מינית מהווה למעשה נשק בסכסוכים מזוינים, כמו אלה בסוריה, בלוב, בבוסניה ובקונגו. הייג אמר כי חלק מהכסף יוקצה להכשרת אנשי צבא שילמדו כיצד להגיב לאלימות מינית, שכן הם לרוב הראשונים שפוגשים בקורבנות.

   

  השרים גם הבטיחו לנסח סטנדרטים בינלאומיים לחקירת אונס ואלימות מינית, ולהבטיח שלא תינתן חסינות לפושעים מיניים במסגרת הסכמי שלום.
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ג'ולי בכינוס. "העמדה הזו הייתה צריכה להישמע מזמן"
  צילום: AP
  מומלצים