שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הבורסה ירדה בכ-0.9%; "שמן" צללה ב-21%

  ת"א 25 ות"א 100 איבדו כ-0.9%. "שמן" עצרה את עבודות הקידוח ברישיון "ים 3" ובתגובה המניה שלה צללה מטה. מחזור המסחר הסתכם ב-962 מיליון שקל

  המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (ד') בירידות לאחר יומיים שבהם לא התקיים מסחר עקב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ויום העצמאות. באסיה ננעל המסחר בבוקר ברובו בעליות ובאירופה נרשמות ירידות שערים. מחזור המסחר הסתכם ב-962 מיליון שקל.

    

  מדדי מניות 

  מדד תל-אביב 25 ירד ב-0.96% ל-1,218.55 נקודות. מדד תל-אביב 100 ירד ב-0.92% ל-1,085.95 נקודות. מדד בלוטק 50 ירד ב-1.06% ל-303.8 נקודות. מדד נדל"ן ירד ב-0.56% ל-328.62 נקודות.

   

  ברקע המסחר 

  ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד צפויים לקיים היום פגישה שנייה לגיבוש הצעת התקציב, שתוגש לאישור הממשלה בתחילת החודש הבא. הפגישה היתה אמורה להתקיים בתחילת השבוע, אולם היא נדחתה ברגע האחרון, לאחר שלפיד הציע לנתניהו להגדיל את יעד הגירעון בתקציב וכך לאפשר לממשלה להטיל פחות מסים מהנדרש כעת. באמצעות שילוב מהלך זה עם הגדלת מסגרת התקציב ניתן יהיה גם להקטין את הקיצוץ המתוכנן.

   

  קרן המטבע הבינלאומית הורידה אתמול (ג') את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית ודחקה במקבלי ההחלטות באירופה להתשמש במדיניות מוניטרית אגרסיבית על רקע התכווצות כלכלת גוש היורו זו השנה השנייה ברציפות.

   

  לפי קרן המטבע, הכלכלה העולמית תצמח ב-3.3% השנה, לעומת 3.5% כפי שצפתה בינואר, ובהמשך לצמיחה של 3.2% ב-2012. זו הפעם הרביעית ברציפות שקרן המטבע חותכת את תחזית הצמיחה העולמית. ב-2014 קרן המטבע צופה כי הכלכלה העולמית תצמח ב-4%, לעומת תחזית קודמת שניתנה בינואר לצמיחה של 4.1%. קרן המטבע צופה כי התוצר בגוש האירו יתכווץ השנה ב-0.3% בהמשך לירידה של 0.2% בינואר.

   

  מחיר הזהב ממשיך להתאושש גם היום ועולה ב-0.5% ל-1,375 דולר לאונקיה, וזאת לאחר שאתמול במהלך המסחר עלה ביותר מ-2%, לאחר שצנח ביום שני ב-9.3% לשפל של שנתיים - 1,361.1 דולר לאונקיה. מדובר בירידה היומית החדה ביותר של המתכת היקרה זה שלושה עשורים.

   

  מניות במרכז

  לאומי ומזרחי־טפחות בדרך למחיקת חלק מהחוב של חברת גנדן של נוחי דנקנר, אך במקביל הבנקים לקחו אופציה על התאוששות עתידית של קבוצת אי.די.בי. ל"כלכליסט" נודע כי הבנקים הגיעו להסכמה מול אדוארדו אלשטיין, שצפוי להכנס לגרעין השליטה בגנדן, על מנגנון פיצוי בשל המחיקות. עוד הוסכם בין הבנקים ולאלשטיין כי במקרה שאי.די.בי אחזקות תחלק דיבידנד לגנדן, ייהנה אלשטיין מזכות להחזר השקעתו לפני ההחזר ההלוואה לבנקים. במקביל בנק ישראל החל לבדוק את מתווה ההסדר המתהווה בין גנדן שבשליטת נוחי דנקנר ובנק לאומי. החוב של גנדן ללאומי עומד על כ-450 מיליון שקל, כאשר הבנק קיבל בינתיים החזר של 40 מיליון שקל על ההלוואה במסגרת מתווה עקרונות שאליו הגיע עם גנדן באוקטובר האחרון מול דנקנר ושותפו הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין.

   

  חברת אספן גרופ, מנהלת מו"מ מתקדם למכירת המרכז הלוגיסטי של רשת האופנה טומי הילפיגר בעיר ואנלו (Vanelo) שבהולנד, וזאת תמורת ל-130 מיליון שקל. אספן מדווחת, כי שווי הנכס בספריה עמד בסוף 2012 על כ-118 מיליון שקל ובמידה וייחתם הסכם סופי למכירת הנכס, תניב העיסקה לאספן תזרים מזומנים חופשי בסך של כ-54 מיליון שקל ורווח בסך של כ-8 מיליון שקל.

   

  הנאמן האמריקאי הטרי שמונה לנהל את אמפל ממליץ לבית המשפט להעביר את החברה שבשליטת יוסי מימן להליכי פירוק. ל"כלכליסט" נודע כי עו"ד מיכאל לוסקין שמונה על ידי בית המשפט בניו יורק שבו מתנהל הליך הקפאת הליכים לחברה, סבור שיש להעביר את אמפל מהליך של צ'פטר 11 (הקפאת הליכים) לצ'פטר 7 (הליך של פירוק). המלצת הנאמן כפופה לאישור מחזיקי האג"ח שנאמניהם צפויים לכנס בקרוב אסיפות לאישור המהלך.

   

  חברת שמן גז ונפט הודיעה היום לבורסה כי נעצרו עבודות הקידוח ברישיון "ים 3", וזאת כתוצאה מלחצים גבוהים של גז מעבר להערכות המקוריות. מהודעת החברה עולה כי הקידוח נעצר בעומק של 3,551 מטרים, בעוד ששכבת הנפט נמצאת בעומק של 5,800-5,200 מטרים. מניית שמן נפלה בתגובה ב-21%.

   

  חברת ארד הודיעה היום כי זכתה בשני מכרזים עם שתי חברות שונות בניו דלהי, הודו, בנוגע להקמה ותחזוקה של מדי מים בסכום כולל של 18 מיליון דולר.

   

  אלקטרה נדל"ן הודיעה כי רכשה עם שותפות בשלושה מרכזים מסחריים בגרמניה תמורת 34.55 מיליון יורו (163.7 מיליון שקל). שווי הנכסים מוערך ב-45.1 מיליון יורו וכתוצאה מהשלמת העסקה החברה צפויה, לפי ההודעה, לרשום ברבעון השני של 2013 רווח של כ-3.1 מיליון יורו (14.7 מיליון שקל). 

   

  כן פייט הודיעה היום כי הגישה בקשה לרשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) בקשה לרישום מניותיה למסחר בבורסה ראשית בארה"ב. המניה יורדת ב-0.3%.

   

  מניית טבע ירדה בכ-1.5% לאחר שחזרה מוול סטריט עם פער ארביטראז' שלילי של יותר מ-1%.


  פורסם לראשונה 17/04/2013 10:10

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים