שתף קטע נבחר

ארגון סלפי לקח אחריות: "מצרים מגבירה כוננות"

בהודעת הארגון נטען שירי הרקטות בוצע בתגובה להרג הפלסטינים סמוך להתנחלות עינב. במצרים כבר לא מכחישים שהירי בוצע מסיני, והודיעו על הקמת צוות שיבדוק את מקור הירי. ראשי השבטים הבדואים בסיני התבקשו לגלות עירנות

הארגון הסלפי "מועצת שורא אל-מוג'הידין בסביבות ירושלים" נטל אחריות על ירי הרקטות הבוקר (ד') לעבר אילת - כך מדווחים כלי תקשורת ערביים. בהודעה שנמסרה מטעם הארגון נטען כי מדובר בשתי רקטות גראד, אך לא צוין מהיכן הן שוגרו. בהודעה נטען שהירי בוצע בתגובה להרג שני הפלסטינים שהשליכו בקבוק תבערה על עמדת צה"ל סמוך להתנחלות עינב בתחילת החודש.

 

 

מדובר בארגון קיצוני שפועל גם ברצועת עזה גם בסיני, והוא זה שלקח אחריות לירי מהרצועה בעת ביקור אובמה בישראל. בשבועיים האחרונים פתחה חמאס בגל מעצרים בקרב הארגונים הסלפים, שמפרים את הסכם הרגיעה שנחתם בסיום עמוד ענן.

 

זירת נפילת אחת הרקטות, הבוקר (צילום: דוברות מחוז דרום) (צילום: דוברות מחוז דרום)
זירת נפילת אחת הרקטות, הבוקר(צילום: דוברות מחוז דרום)

 

 

ירי לאילת - כתבות נוספות ב-ynet:

 

במקביל דיווח העיתון המצרי "אל-יום א-סאבע" שמצרים העלתה את הכוננות בגבול עם ישראל, ושראשי השבטים הבדואים בסיני התבקשו לפקח על האזור ולגלות ערנות לגבי תנועות חשודות של אנשים לא מזוהים.

 

בתחילה מיהרו גורמי ביטחון במצרים להכחיש את הטענות שלפיהן הרקטות נורו מסיני. בשיחה עם רשת "סקיי ניוז" בשפה

הערבית התעקש גורם צבאי בכיר שהירי לא בוצע משטח מצרים, ומושל דרום סיני, חאלד פודה, הוסיף כי "הטענות של ישראל על מקור הירי מסיני הן שקריות". פודה הוסיף שבאמצעות טענות אלה מנסה ישראל לפגוע בתיירות שמגיעה לחצי האי וביציבות ששוררת בימים אלה בסיני.

 

במקביל ציטטה סוכנות הידיעות הגרמנית DPA מקור ביטחוני מצרי שאמר שעל ישראל לבדוק את הרקטות קודם שהיא מכריזה על מקור הירי שלהן.

 

אבל ככל שחלפו השעות הפכו ההכחשות הנחרצות להודעות מרוככות יותר. סוכנות הידיעות המצרית הרשמית א-שרק אל-אווסט ציטטה מקורות שמסרו כי השלטונות במצרים מבצעים הליכים טכניים כדי לבחון את הטענות בישראל. גורם שלטוני אמר לאחד מאתרי החדשות במצרים כי הצבא, מנגנון המודיעין וכוחות המשטרה מבצעים סריקות בחצי האי סיני – בעיקר באזור רצועת הגבול עם ישראל - כדי לאשר או להפריך את הטענות.

 

 (צילום: אליעד לוי, מאיר אוחיון, יאיר שגיא) (צילום: אליעד לוי, מאיר אוחיון, יאיר שגיא)
(צילום: אליעד לוי, מאיר אוחיון, יאיר שגיא)
 

במקביל אמר גורם צבאי בכיר לעיתון אל-יום א-סאבע כי הצבא הקים ועדה שמשימתה לחקור אם מקור הירי הוא אכן חצי האי סיני. לדברי הגורם, מנגנון הקישור והמודיעין המצרי בוחנים את הנושא עם הצד הישראלי.

 

בסוכנות הידיעות המצרית ONA צוטט עובד בצד המצרי של מעבר טאבה, שטען שלא שמע קולות נפץ או שיגור רקטות. לדבריו, "הופתענו בבוקר ממצב החירום בצד הישראלי ומסגירת המעבר למשך שעה".

 

ירי שתי הרקטות לעבר אילת בוצע בסביבות 9:00 בבוקר. הן נפלו באזורי מגורים אבל לא גרמו לנפגעים או לנזק. בתחילה דווח כי שלוש רקטות שוגרו לעבר העיר, אולם לאחר מכן התברר כי מדובר רק בשתי נפילות. בישראל עדיין נבדקת האפשרות שהירי בוצע מירדן. מערכת "כיפת ברזל" שהוצבה בעיר איתרה את שיגור הרקטות, אך לא יירטה אותן. מיד לאחר הנפילות נסגר שדה התעופה בעיר, אבל בשלב מאוחר יותר הוחלט לאפשר המראות ונחיתות מהשדה.

 

מפקד משטרת אילת, ניצב משנה רון גרטנר, אמר כי החיים בעיר שבו למסלולם, אך בכל זאת המקלטים נשארו פתוחים. "העיר ממשיכה להתנהל בשגרה, הפעילות הרגילה בעיר ממשיכה", אמר נצ"מ גרטנר. "אילת צריכה ללמוד לחיות עם המצב הנתון. מערכת ההתרעה מאפשרת להגיע באופן בטוח אל המרחבים המוגנים".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות מחוז דרום
אחת הרקטות שנורו לאילת
צילום: דוברות מחוז דרום
צילום: אלי ידיד, "מבזקי חדשות בזמן אמת"
רגע הפיצוץ
צילום: אלי ידיד, "מבזקי חדשות בזמן אמת"
מומלצים