שתף קטע נבחר

קרי: נותרו רק שנה-שנתיים לפתרון שתי המדינות

מזכיר המדינה האמריקני אמר בשימוע בבית הנבחרים כי "החלון לפתרון שתי המדינות נסגר. כולם חוששים מלוח הזמנים. יש חוסר אמון עצום בין הצדדים". קרי הדגיש כי ארה"ב צריכה לחזק את הרשות הפלסטינית. "מי יתפוס את מקומם של פיאד ושל אבו מאזן?", שאל באופן רטורי. על הגרעין האיראני אמר: "אנחנו מתואמים עם ישראל"

לוח הזמנים של וושינגטון להסדר מדיני. מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, התייחס היום (ד') לסכסוך הישראלי-פלסטיני ואמר כי "החלון לפתרון שתי המדינות הולך ונסגר. יש לנו שנה עד שנתיים וזה נגמר. יש דחיפות בהוראת הנשיא ברק אובמה לטפל בנושא ואנחנו בודקים מה ניתן לעשות". קרי אמר את הדברים במהלך שימוע בפני ועדת החוץ של בית הנבחרים.

 

 

קרי ביקר באזור לפני כשבוע ולדבריו מצא כי שני הצדדים מחויבים ורוצים תהליך שלום. "כל מי שאכפת לו מהשלום חושש מלוח הזמנים", אמר. "אנחנו מחויבים למצוא מה ניתן לעשות. אני לא אציג לוח זמנים או קביעת הנוהל, אבל מצאתי רצינות ומחויבות בשני הצדדים. אנחנו זקוקים לזמן. אני מבטיח שאני מחויב לזה. נתניהו ועבאס הסכימו להביא לשולחן המשא ומתן את האצת שיתוף הפעולה הכלכלי כדי להגביר את היציבות". 

 

עם זאת, ציין מזכיר המדינה האמריקני כי "רמת אי האמון בשני הצדדים היא עצומה. עבאס בתוך תוכו לא משוכנע שנתניהו וישראל יתנו לפלסטינים מדינה. מהצד השני, ישראל לא משוכנעת שהפלסטינים יספקו את הביטחון שהיא זקוקה לו. אנחנו צריכים להביא את הצדדים להבנה שזה אפשרי. זהו סיבוך שנוצר אחרי שנים של כשלון, אבל אני מאמין שאנחנו יכולים להצליח".

 

קרי ונתניהו בביקורו בישראל. "שני הצדדים מחויבים" (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
קרי ונתניהו בביקורו בישראל. "שני הצדדים מחויבים"(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

 

עוד בחדשות ynet:

 

קרי אמנם מנסה להביא לחידוש השיחות, אך בביקורו בישראל התברר שזה לא הולך להיות פשוט. רעיונות למחוות כמו שחרור אסירים או פינוי שטחי c כדי לאפשר לרשות הפלסטינית לבצע פרויקטים כלכליים נדחו על הסף מצד גורמים ישראלים. "לא תהיה שום היענות לשום דרישה שכל מטרתה לספק את הפלסטינים ולגרום להם לבוא לדבר", ציין בשבוע שעבר גורם ישראלי. "ישנה תמימות דעים בין השרים שלא להיכנע לשום דרישה מקדימה. הם מציגים דרישות כדי להקשות על החזרה לשיחות ישירות. לא תהיה שום מחווה, ודאי לא פינוי קרקעות".

 

קרי ואבו מאזן. "צריך לחזק את הרשות" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קרי ואבו מאזן. "צריך לחזק את הרשות"(צילום: AFP)

 

בשימוע היום הדגיש קרי דווקא כי יש לחזק את הרשות הפלסטינית וטען כי אינו רואה סימן לפיוס בין חמאס לרשות. "אנחנו צריכים לחזק את הרשות. מי יתפוס את מקומם של סלאם פיאד ושל מחמוד עבאס? לנו, לישראל ולעולם ברור כי החלשת הרשות פועלת נגד האינטרסים שלנו", אמר קרי. "בשנה שעברה לא נהרג אף ישראלי מאירועים בגדה. אנחנו צריכים להבין שלמרות הקשיים הרבה דברים כן קורים. יש שיתוף פעולה שצריך להימשך. נתניהו הסכים בימים האחרונים להיות מעורב ביוזמה כלכלית, לא כתחליף למסלול המדיני, אלא כי הוא מאמין בזה".

 

מזכיר המדינה האמריקני התייחס גם למתרחש באיראן: "אנחנו בקשר הקרוב ביותר עם ישראל ואחרים בנושא. אנחנו דנים בשעון העשרת אורניום ואופי האיום. אנחנו מתואמים. הנשיא הבהיר את מדיניותו - לא תהיה איראן גרעינית".

 

קרי ייצא במוצאי שבת לטורקיה לפגישה חשובה עם גורמי האופוזיציה."ימי אסד ספורים. השאלה

 היא איך ומתי הוא ייפול", אמר קרי."יש סכנה מקיצונים שמעורבים בקרבות. אנחנו רוצים לבודד אותם, אם זה אפשרי, ומחפשים דרך לממשלת מעבר שתשמור על המוסדות, ללא אסד". 

 

על חידוש היחסים בין טורקיה לישראל, אמר: "בשבוע הבא תתקיים פגישה בין הישראלים והטורקים ואני מקווה שבה תיפתר שאלת הפיצוי. השלב הבא יהיה החלפת שגרירים ולאחר מכן הפשרת היחסים. טורקיה משתפת פעולה בצורה יוצאת מהכלל בכמה תחומים. היא הבטיחה לתמוך בשלום, תומכת בנושא סוריה ומארחת את מפגש האופוזיציה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קרי. "ימי אסד ספורים"
צילום: AP
מומלצים